19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Be Talat! Bak benim de iPad’im var…”
19 Ocak 2012 Perşembe 11:16

“Be Talat! Bak benim de iPad’im var…”

İkinci Cumhurbaşkanı Talat, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş ile ilgili hiç unutamadığı anılarını Haberdar Gazetesi’ne anlattı…

Emre DİNER

 

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 13 Ocak Cuma akşamı saat 22.00’yi gösterdiğinde hayata gözlerini yuman Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’la yaşadığı anılarını Haberdar Gazetesi’ne anlattı.

 

Mehmet Ali Talat kendisi gibi teknolojiyi sevdiğini belirttiği merhum Cumhurbaşkanı Denktaş’ı ziyaretinde torununun aldığı iPad’i göstererek “Be Talat bak, benim de İPad’im var. İPad’i de gördük” dediğini söyledi.

 

88 yaşında hayata gözlerini yuman ve tüm Türk Ulusu’nu yasa boğan Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’la görüşlerinin zıt olmasına rağmen seviyeli bir ilişkileri olduğunu anlatan Talat, “Denktaş’ın bu topluma kazandırdığının hakkını vermeliyiz. Son derece önemli bir liderdir. Kıbrıs Türk halkına katkısı oldukça önemli ve büyüktür” şeklinde konuştu.

 

 

Günümüze uygun değildi

 

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın kendisinin bir büyüğü olduğunu ve Kıbrıslı Türklere, Kıbrıslı Türk kimliğini kazandıran büyük bir lider olduğunu söyleyen İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, “Mücadele yıllarında ihtiyacımız olan bir takım toplumsal ilerleme ve kimlik kazandırma eylemini başarıyla ve takdir ettiğimiz bir şekilde sürdürmüştür. Rum ve Türk toplumunun siyasi eşitliğini öne çıkaran isim de Rauf Denktaş’tı. Ancak son dönemlerde savunduğu düşünce günümüze uygun değildi” şeklinde konuştu.

 

 

“İlişkimiz uygardı”

 

Talat, Denktaş ile görüşleri zıt olmasına rağmen uygar ve seviyeli bir ilişki olduğunu kaydederek, Zıt kutup olsak da ilişkimiz uygardı. Kırgınlığımız yok. Ama yalnızca siyasi arenada çarpışıyorduk” diye konuştu. Talat, birçok siyasi gelişmede Denktaş ile fikir alışverişinde bulunduklarını ifade ederek, kendisiyle ilgili Denktaş’ın “Arkamdan konuşmayan ve yüzüme konuşan ender insanlardandır” diye her zaman konuşmalar yaptığını belirtti. Mehmet Ali Talat, Denktaş’ın Kıbrıs Türk tarihine her daim denge sağladığını ve unutulmaz liderler arasında olduğunu açıkça söylemek isteğini ifade etti. 2’nci Cumhurbaşkanı Talat, Denktaş ile ilgili düşüncelerini şu sözlerle sürdürdü: “Denktaş’ın bu topluma kazandırdığının hakkını vermeliyiz. Son derece önemli bir liderdir. Kıbrıs Türk halkına katkısı oldukça önemli ve büyüktür”

 

 

“Bizim sülale uzun yaşar, elimden kurtulamazsın”

 

Talat, Denktaş ile ilgili anılarının çok olduğunu en unutulmayanları söylemek istediğini belirtti. 2005 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olduğunu açıkladığının ertesi günü Denktaş’la espriyle karışık uyarıldığını anlatan Mehmet Ali Talat, “Denktaş sülalesi uzun yaşar, elimden kurtulamazsın. Dikkat et, size burada yaşam hakkı yok” şeklinde bir diyalog yaşadığını ifade etti.

 

 

Be Talat, bilgisayara şifre koy da!..

 

Talat, Denktaş ile beraber New York’a görüşmelere katıldığı sırada yaşadıklarını anlattı. Talat o diyalogu şöyle anlattı: “New York’a görüşmelere gittik. Denktaş Bey’in bilgisayarı vardı. Otelden ayrılmadan önce, ‘Be Talat, şu bilgisayarıma şifre koy da Amerikan polisi aniden odamıza dalar. Bilgisayarıma girer. Aman ha sen de bakma bilgisayarıma’ dedi. O günü hiç unutmam mesela…

 

 

“Sen gelince aşılat…”

 

Talat, 2004 yılında Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ziyaret ettiği sırada birlikte yemek yediklerini ve saraydaki kurtlanmış turunçların dikkatini çektiğini belirtti. İkinci Cumhurbaşkanı Talat, Denktaş’a Sayın Başkan, bu turunçları bir aşılatsan daha iyi olmaz mı sorusu üzerine Denktaş’ın kendisine, “seneye sen Cumhurbaşkanısın, sen aşılat” yanıtını verdiğini kaydetti.

 

 

“Be Talat, benim de iPad’im var”

 

Talat, vefat etmeden 20 gün önce Denktaş’ı Girne’deki Yılan adasındaki evine gerçekleştirdiği ziyarette torunun IPAD aldığını ve kendisine göstererek, “Be Talat bak, benim de iPad’im var. iPad’i de gördük” dediğini söyledi. Teknolojiyi sevdiğini anlatan Mehmet Ali Talat, Denktaş’ı özleyeceklerini dile getirirken, nur içinde yatmasını dileğinde bulundu.

  

YORUMLAR
kktc
cğdş
Allah gani gani rahmet eylesin... TÜRK HALKI ÇOKK BÜYÜK BİR LİDERİNİ KAYBETTİ:((((
19 Ocak 2012 Perşembe 17:19
95.0.194.2
ÜYE İŞLEMLERİ