22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bazilika ilgi bekliyor!
07 Mayıs 2011 Cumartesi 10:55

Bazilika ilgi bekliyor!

Yıllardır ziyaretçi akınına uğramasına rağmen gerekli bakımı yapılmıyor..

AYŞE BULUT

 

Sipahi köyündeki Ayios Trias Bazilikası ilgi bekliyor. 5. Yüzyılda inşa edilen bazilika yıllardır ziyaretçi akınına uğraramasına karşın, bazilikanın gerekli bakımı yapılmıyor..

 

Bölgedeki vatandaşlar, Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı ören yerleri arasında yer alan Bazilikaya gerekli bakımın yapılması ve tanıtılması durumunda ziyaretçi sayısında büyük artış olacığı görüşünde.Bazilikayı ziyaret eden vatandaşlar ,ise, bazilikanın bakımının yapılmaması ve hafta sonları bilgi verecek birilerinin bulunmamasından şikayetçi.

 

Bazilika’da hafta sonu görevli yok

Ayios Trias Bazilikasında hafta içi mesai saatlerinde iki bekçi dönüşümlü olarak görev yaparken, özellikle hafta sonu bölgeyi ziyaret eden turistlere bilgi verecek birinin olmayışı, ülkenin tanıtımı açısından olumsuz olarak nitelendiriliyor. Yıllardır bakım ve temizlik çalışmaları yapılmayan Bazilikada geçtiğimiz günlerde birtakım çalışmalar yapılmasına karşın ziyaretçiler bunu yeeterli bulmadı. Bölgenin hala otlarla kaplı olduğun dikkat çeken ziyaretçiler, her an bir yılan saldırısına uğraybilecekleri endişesi taşıyor.

 

Ayios Trias Bazilikası tarihi

Ayios Trias Bazilikası, Karpaz yarımadasında Sipahi köyü yakınlarında yer alıyor. 5. yüzyılda inşa edilen Bazilika, 7. yüzyılın ortalarında tahrip oluyor ve bunun üzerine Bazilika’ya Güney kısmında yer alan küçük kilise ve bazı ek binalar ilave edilir. Son olarak 9.-10. yüzyılda tahrip edilmesi üzerine tamamen terk edilmiştir. Bazilika orijinali üç sahanlı olup batısında nartex ve atrium, güneydoğusunda ise vaftiz odası yer alır. Zemini ise geometrik, bitkisel ve haç motifleri içeren mozaiklerle döşelidir. Burada yer alan bir yazıtta bu mozaiklerin papazın yardımcılarından Heraklios tarafından yaptırıldığı belirtilir. Mozaikler yağmurlu günlerde, ıslanıp temizlendikleri ve parladıkları için çok daha güzel görüntü sergiler.

 

Nasıl gidilir?

Sipahi köyünün Kuzeyi’nde yer alan Bazilika’ya Dipkarpaz anayolundan gidilebiliniyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ