17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Bazı konular netleşti”
28 Nisan 2011 Perşembe 14:04

“Bazı konular netleşti”

“İç güvenlik ve uluslararası anlaşmalar konusunda..”

Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde dün sabah yeniden bir araya geldi.


Ara bölgede Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi’nin ikametgahında yer alan ve yaklaşık 1.5 saat süren görüşmenin ardından BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim yaptığı açıklamada, liderlerin iç güvenlik konusunu görüşmeye devam ettiğini ifade etti.


Buttenheim, liderlerin bir sonraki görüşmesinin 5 Mayıs Perşembe saat 16:00’da yapılacağını, bu arada liderlerin özel temsilcilerinin yarın ve 3 Mayıs Salı günü saat 15:00’de bir araya geleceğini kaydetti.


Paskalya tatilinden dolayı yurt dışında bulunan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer adaya önümüzdeki hafta gelecek. 

Eroğlu: Yakınlaşma varCumhurbaşkanı Eroğlu: “İç güvenlik ve uluslararası anlaşmalar konusunda yakınlaşma var”
 


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakerelerinde, “İç Güvenlik ve Uluslararası Anlaşmalar” konusunda yakınlaşmalar olduğunu belirtti.


Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile görüşmesinin ardından, ara bölgeden döndükten sonra Cumhurbaşkanlığı’nda yaptığı açıklamada, dün, iç güvenlik konusunu ve uluslararası anlaşmaların kayda geçirilmesi konusunu detaylı bir şekilde ele aldıklarını kaydetti.
Bu konularda yakınlaşmalar olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğini belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, liderlerin gelecek hafta Perşembe günü öğleden sonra 16.00’da bir araya geleceklerini, özel temsilcilerinin ise bu tarihe kadar iki kez görüşeceklerini belirtti. Eroğlu, ilerleme sağlayabileceklerini düşündükleri bu konuları gelecek görüşmede tamamlayabileceklerini ifade etti.


Cumhurbaşkanı, karşılıklı önerilerin teknik heyetler masasında görüşüleceğini ve sonuçlandırılacağını umduğunu da belirtti.


 

Lefke Kapısı masaya yatırıldı


Cumhurbaşkanı, Lefke Kapısı konusundaki düşüncelerini de ortaya koyduklarını, kapıların açılmasına ilişkin komitelerin çalışmalarını sürdürdüklerini, bu konudaki düşüncelerini masaya koyduklarını söyledi. Güney Kıbrıs’ta seçim atmosferinin ve siyasi partilerin çalışmalarını sürdürdüğünü, bu nedenle Rum kesiminde bir hassasiyet bulunduğunu kaydeden Eroğlu, bu nedenden dolayı fazla yorum yapmak istemediğini belirtti.


Bazı yorumların yanlış anlaşılmasının seçim atmosferinin yarattığı hassasiyetten olduğunu düşünerek bunların üzerlerinde durmadıklarını ifade eden Eroğlu, Güney’in sınırlara yığınak yapması konusunun gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine bu konunun açıldığını ifade etti.


 

Hristofyas hassas davrandı


Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu konuda Hristofyas’ın hassasiyet göstererek kendisinin iddia edilen sözleri söylemediğini aktardığını, ancak neticede “komutan”, Hristofyas’ın yanında böyle bir söz söylemişse, gazeteye değişik yansımalarının olabileceğini kaydetti.


Cumhurbaşkanı, Hristofyas’ın seçim atmosferinde bazı hassasiyetlerinin olabileceğini ve kamuoyuna bazı mesajlar verebileceğini düşündüğünü, bu konularda yorum yapmak istemediğini, 22 Mayıs’taki seçimin ardından bu konuları muhataplarıyla daha detaylı tartışabileceklerini ifade etti.


 

“Laiklikle bağdaşmıyor”


Cumhurbaşkanı, Rum Başpiskopos’un “lider benim” şeklinde açıklama yapıldığının belirtilerek değerlendirmesinin istenmesi üzerine, bunun Güney Kıbrıs’ta, KKTC’deki ölçüde laiklik olmadığını gösterdiğini ifade ederek, bir başpiskoposun, ülkenin lideri olduğunu söylemesinin laiklikle bağdaşmadığını kaydetti.


Cumhurbaşkanı, kendi anlayışlarına göre başpiskoposun kilisenin, din görevlilerinin lideri olabileceğini ancak halkın lideri olamayacağını, KKTC’de de din görevlileri olduğunu ancak hiç bir zaman “halkın lideriyim” demediğini ve diyemeyeceğini belirtti.
 

Cumhurbaşkanı, bunun Başpiskopos’un kendine has davranışı olduğunu ve kendisini öyle gördüğünü gösterdiğini ifade ederek, bu konuyu Hristofyas ile tartışmadıklarını kaydetti.

 

 

“Bazı konular netleşti”

 


Hristofyas: “Eroğlu ile bazı konulara netlik kazandırdık”

 

Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorunu müzakereleri çerçevesinde dün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile yaptığı görüşmede, bazı konulara netlik kazandırdıklarını ve iç güvenlik konularını tartıştıklarını söyledi.


Rum radyosunun haberine göre, Rum Başkanlık Sarayı’na dönüşü sırasında açıklamalarda bulunan Hristofyas, bugünkü görüşmede, Eroğlu’nun, yapmış olduğu açıklamaları basının yanlış bilgilendirmesine bağladığını söylediğini ileri sürdü.

 

 

Eroğlu’na izah ettim


Hristofyas, “Rum tarafının savaş hazırlığı yaptığı” gibi iddialara neden olan açıklamasını Eroğlu’na izah ettiğini ve Eroğlu’nun da, basının kendisini yanlış bilgilendirdiğini kabul ettiğini savundu, dikkatli olunması gerektiğini söyledi.


Rum tarafının hemen şimdi çözüm istediğini, fakat çözümün; üzerinde hemfikir olunan bir çözüm olması ve BM kararlarınca öngörülen standartlara uygun olması gerektiğini ifade eden Hristofyas, II. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile vardıkları uzlaşı noktalarına saygı gösterilmesi gerektiğini kaydetti.
 

 

Basın yanlış bilgilendirmiş


Eroğlu’nun; Hristofyas’ın kendisiyle Paskalya yortusu nedeniyle görüşmek istemediği yönünde yapmış olduğu açıklamaların da, basının yanlış bilgilendirmesinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı ile ilgili bir soruya ise Hristofyas, “geçen yıl Paskalya yortusu nedeniyle görüşmeme kararı aldığımızdan, Eroğlu bu yıl da aynı şey geçerli olacak zannetti. Fakat böyle bir konu gündeme gelmedi. Eğer bu konu gündeme gelseydi, ben Paskalya yortusu içerisinde de görüşmeye hazırdım” dedi.


 

“Yine aynı hava çalınıyor”


Eroğlu’nun “devletler ve halklar” ile ilgili açıklamalarını da yorumlaması istenen Hristofyas, “Yine aynı hava çalınıyor. Her seferinde Eroğlu’nun devleti olmadığını ve tek halk, iki toplum olduğunu mu tartışacağım?” şeklinde konuştu.


Güney Kıbrıs’ın gelecek yıl devralacağı AB Dönem Başkanlığı süresince, çözüm ile ilgili işlerin zorlaşma ihtimali ile ilgili bir soruya karşılık ise Hristofyas, bu konuya da açıklık getirdiğini ve kendilerinin AB Dönem Başkanlığı’nı devralmadan önce çözüm istediklerini savundu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ