17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bayram havasında!
02 Mayıs 2011 Pazartesi 11:59

Bayram havasında!

İstanbul'da 1 Mayıs kutlamalarının adresi Taksim Meydanı'ydı

İstanbul'da 1 Mayıs kutlamalarının adresi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Taksim Meydanı'ydı. TÜRK-İŞ, DİSK, KESK ve HAK-İŞ'in öncülüğünde düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamasına katılanlar meydanı boşalttı. Coşku içinde geçen etkinliklerde tek gerginlik haberi ise Elmadağ'dan geldi...

 

İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarının adresi geçtiğimiz yıl da olduğu gibi Taksim Meydanı oldu. Kürsü kanlı 1 Mayıs'ın yaşandığı 1977 yılıyla aynı yere konuldu ve AKM'ye efsane 1 Mayıs pankartı asıldı.


Taksim Meydanı'na ulaşan tüm yollar saat 07.00 itibariyle araç trafiğine kapatıldı, meydanın çevresindeki bayrak ve kamera direkleri tırmanılmaması için güvenlik güçlerince yağlandı. Polisler meydanda ve platformda bomba araması yaptı.
 

 

Taksim’e yürüdüler


Sendikalar, siyasi partiler ve dernekler ile çeşitli sivil toplum örgütleri meydana yürümek için kortej oluşturdu. DİSK, CHP ve DSP Şişli Halaskargazi Caddesi'nden, TÜRK-İŞ Dolmabahçe'den, HAK-İŞ Mete Caddesi'nden, KESK ve BDP de Şişhane'de toplandı ve Taksim'e yürüdü.


Şişli Halaskargazi Caddesi üzerinde oluşturulan DİSK kortejinin başında, eski DİSK Genel Başkanı ve CHP İstanbul Milletvekili adayı Süleyman Çelebi ile konfederasyon yöneticileri yer aldı.
 

 

Davul ve zurnayla eğlendiler


KESK kortejinde BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ile milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder de yer aldı. Grup, Beyoğlu Polis Merkezi önünde oluşturulan arama noktasından geçerek, Taksim Meydanı'na ulaştı. Taksim Mete Caddesi üzerinde toplanan HAK-İŞ konfederasyonuna bağlı sendikaların üyeleri de ''Emek, Barış, Özgürlük ve Demokrasi İçin 1 Mayıs'' yazılı pankartın arkasında sıralandı. Davul ve zurna eşliğinde bir süre eğlenen grup, polis kontrol noktasından geçtikten sonra Taksim Meydanı'na ulaşmak üzere yürüyüşe geçti.
 

 

Kutlamanın ardından alan boşaldı


Kabataş'tan gelen çeşitli sendikalara üye gruplar da Gümüşsuyu'nda oluşturulan arama noktalarından geçerek, Taksim Meydanı'ndaki yerlerini aldı. TÜRK-İŞ, DİSK, KESK ve HAK-İŞ işçi ve memur konfederasyonlarının öncülüğünde Taksim Meydanı'nda düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlama programının sona ermesinin ardından alan boşaltıldı.


Taksim Meydanı'ndaki kutlama programının sona ermesinin ardından güvenlik kuvvetlerince yerleştirilen bariyerler kaldırıldı.

 

Öte yandan Türkiye’deki kutlamalarda sadece bir olay yaşandı. Kutlamalara katılmak için yürüyen tek tip kıyafetli grup Elmadağ'daki arama noktasında polise tepki gösterdi. Arama yapılmasına karşı çıkan grup ile polis ekipleri arasında kısa süreli itişmeler yaşandı. Polisin geri çekilmesi üzerine grup, Taksim'e doğru yürüyüşüne devam etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ