25 Mayıs 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Bayrak, ortaklığı bitirdi”
08 Ağustos 2011 Pazartesi 11:17

“Bayrak, ortaklığı bitirdi”

Beşparmak Dağları eteklerindeki dev KKTC bayrağın yapan İbrahim Coşkun, bayrağın ilginç öyküsünü Haberdar'a anlattı...

Emre DİNER

 

Şanlı Erenköy Direnişi’nin 47’nci yıldönümünde, KKTC’de Beşparmak Dağları’nda bulunan dev KKTC bayrağının ilginç öyküsünü Haberdar’a anlatan İbrahim Coşkun, 23 Kasım 1993’te tamamlanan KKTC bayrağına toplam 72 ton kireç, 5 ton çimento, 600 kilo tutkal, 544 ton su ve 8 ton kırmızı boya harcandığını belirtti. Coşkun, bayrağın boyanma işleminin 25 günde tamamlandığını söyledi. Bayrağı tamamlamak için 35 elemanla çalıştıklarını anlatan Coşkun, dev KKTC bayrağının 295 bin TL ‘ye mal olduğunu kaydetti.

 

 

Rum Milli Muhafız komutanlarından çok tehdit aldım

 

Coşkun, bayrağın hem yapım aşamasında hem de ardından Rum tarafının yoğun baskıları ve tehditleri ile karşılaştıklarını kaydetti. Coşkun, bayrak yapımı sırasında şantiyedeki işçileri yönetebilmek için telsiz kullandığını anımsatarak, “ Kaç kez telsizden tehdit aldım. İşçilerimi yanlış yerlere yönlendirerek, bayrağın tamamlanmaması için ellerinden geleni yaptılar” dedi. Coşkun, dönemin Rum Milli Muhafız Ordusu Komutanı tarafından da basın yoluyla tehdit edildiğini anlatarak, Komutan'ın, “Eninde sonunda o bayrağa yürüyeceğim ve orayı sileceğiz” ifadelerini kullandığını söyledi.

 

 

Coşkun, Rum tarafının kendisini provakatör ilan ettiğini vurguladı.

 

“Bayrağı bir şartla silerim”

 

KKTC’de Beşparmak Dağları’nda bulunan dev KKTC bayrağı’nın mimarı İbrahim Coşkun, Kıbrıs müzakerelerinde olası anlaşma durumunda bayrağın akıbetinin ne olacağı sorusuna ilişkin ise :“Bayrağı bir şart ile silerim. BM, AB ve Rum tarafı eğer anlaşmalarda Türkiye’nin garantörlüğünü kabul ederse, hükümet izin verdiği sürece o bayrağı yaptığım gibi silerim de. Bunun yanında bayrağın bulunduğu yer olan Beşparmak Dağları'nın eteklerinde bulunan Taşkent Köyü'nde bulunan 95 şehidimizi geri versinler, bayrağı yine silerim”

 

 

Bayrak ortaklığı bitirdi

 

İbrahim Coşkun, beşparmak Dağları’nın eteklerine yaptığı dev KKTC bayrağıyla ilgili öyküyü anlatmayı sürdürüyor. Coşkun, bayrağı yapmasının ardından Güney’de “Provakatör” ilan edilmesine rağmen rahatlıkla diğer tarafa geçip dolaşabildiğini hatta dekorasyon işi de aldığını belirtti. Yıllar sonra direktörlüğünü yaptığı “İstanbul Dekorasyon” firmasıyla Güney Kıbrıs’taki fuarlara katıldığını da anlatan Coşkun, fuarda yakaladığı başarının ardından Kıbrıslı bir Rum’la ortaklık ilişkisine girdiğini kaydetti. Coşkun, Rum ortağının bir süre sonra dev bayrağı kendisinin yaptığını öğrenmesiyle ortaklığın bittiğini dile getirdi.

 

Bayrağın yapımıyla ilgili ise İbrahim Coşkun, bayrağın yapımından “kâr değil zarar” ettiğini anlatarak  “Bayrağı yapmamın bana hem maddi hem de manevi zararları oldu. Ancak her şeye rağmen gurur duyuyorum” dedi.

 

 

İbrahim Coşkun kim?

 

KKTC’de dekarasyon işi yapan İbrahim Coşkun, 1959 yılında İstanbul’un Beykoz ilçesinde doğdu. 33 yıl önce adaya asker olarak geldi ve eşi ile Beşparmak Dağları’nda bulunan Taşkent Köyü'nde tanıştı. İbrahim Coşkun, evli ve 4 çocuk babası.

YORUMLAR
o bayrak inmez silinmezz
şükrü yılmaz
teyze oğlu o bayrağı ne sebeple olursa olsun ne şart olursa olsun silimez sildirtilmez sen 74 de oradaydın o bayrağı yaptın ben 84 de oradaydım bağımsızlık bayrağını diktik göndere allah sana yardım eder amma b iraz daha dürüst ve doğru olup ticaretini düzgün yapar kardeşin denen harun coşkunun hırsızlıklarına göz yummazsan daha çabuk zırveye ulaşırsın hadi allah yardımcın olsun
09 Haziran 2012 Cumartesi 18:49
78.171.144.178
On numara
Monster
Haber çok güzel olmuş. Hikayeyi okudukça rumların ne kadar faşist ruhlu olduğunu anlayabiliyorum. Yazarın eline sağlık... keyifle okudum
08 Ağustos 2011 Pazartesi 23:55
95.0.32.99
Bayrak
Eralp Atayol
Ben 1987-1989 yılın da Mücahitler sitesinde askerlik yaparken Alay komutanı bizi dama çıkarır bayrağı gösterirdi . Şimdi nasıl olduda bayrak 1993 yapıldı der anlayamam
08 Ağustos 2011 Pazartesi 19:16
78.135.20.77
ÜYE İŞLEMLERİ