13 Aralık 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başka yol yok
13 Nisan 2011 Çarşamba 12:15

Başka yol yok

Downer, 'ya iki bölgelilik ya da başarısızlık' dedi

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Kıbrıs sorununun çözümlenebileceği yegâne formülün, iki bölgeli, iki toplumlu federasyon olduğunu söyledi. Ancak Downer’in bu açıklamaları bazı Rum gazetelerinde “Downer ‘ya iki bölgelilik, ya da başarısızlık’tan bahsetti” başlıklarıyla yansıtıldı.
 

Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Downer’in, Limasol’da yapılmakta olan uluslararası “Global Russia Business Meeting 2011” toplantısında konuşma yaptığını yazdılar.
Habere göre Downer, iki bölgeli, iki toplumlu federal çözüm sağlanması çabalarının terk edilmesinin, adanın yeniden birleşmesine yönelik her ümidin terk edileceği anlamına geleceğini ifade etti.
 

Çözümü mümkün


Downer, Kıbrıs sorunun, iki toplumlu, iki bölgeli federasyon zemininde çözümlenmesi mümkün olan bir sorun olduğunu belirtti. Downer, bu çözümden herkesin hoşlanmadığını, bazı kişilerin ise bundan nefret ettiğini söyledi.


Kıbrıs sorununun çözümünün, adanın tarihi ve iki toplum arasındaki kuşku ve güven eksikliği nedeniyle zor bir durum aldığını belirten Downer, doğrudan müzakerelerde bazı konularda görüş birliklerinin sağlandığını, “Mülkiyet” konusunu örnek göstererek de, diğer konularda ise anlaşma sağlanmasının çok zor olduğunun görülmekte olduğunu söyledi.


Gazete haberi “Downer Defterine ‘İlerleme’ Not Ediyor” -İmajlar Yaratıyor ve İkilem Ortaya Koyuyor. ‘Ya İki Bölgelilik ya da Perde Kapanacak`” başlığıyla aktardı.Downer-Hristofyas görüşmesi


Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in dün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’yla yaptığı görüşmeye ve görüşme sonrasında yapmış olduğu ‘liderlerin, geçtiğimiz hafta küçük adımlar attığı” yönündeki açıklamasına da yer verdiler.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ