17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başarıyla tamamlandı
30 Nisan 2011 Cumartesi 10:31

Başarıyla tamamlandı

12 ülkeden gelen ekipler, Lefkoşa'yı 7,5' şiddetlik depremden kurtarmaya çalıştı!

 

KKTC'nin yanısıra 12 ülkeden arama kurtarma ekiplerinin katıldığı 2’inci Sivil Savunma Uluslararası Üniversiteler Arama-Kurtarma Tatbikat ve Semineri tamamlandı.


Lefkoşa Araç Kayıt Dairesi ile Gelir ve Vergi Dairesi arasındaki boş arazide dün akşam saatlerinde gerçekleştirilen arama kurtarma tatbikatında, Lefkoşa’da meydana gelen 7.5 büyüklüğündeki bir deprem sonrası geliştirilen arama kurtarma senaryosu tatbik edildi.
Tatbikatı Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, 1’nci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Daysal, 28’inci Tümen Komutanı Tümgeneral Berkay Turgut, 39’uncu Tümen Komutanı Tümgeneral Ömer Paç, 14. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral İzzet Çetinöz, Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Mehmet Soğancı, bazı bakanlar ve milletvekilleri de izledi.


Doğal afetlere karşı müşterek mücadele kabiliyetinin geliştirilmesi, doğal afetlerde ortaya çıkabilecek sorunlar ve çözüm önerilerinin tespiti ve bu amaçla karşılıklı bilgi ve deneyim paylaşımının sağlanması amacıyla gerçekleştirilen tatbikatla, 25 Nisan’da Golden Tulip Otel’de başlayan 2’inci Sivil Savunma Uluslararası Üniversiteler Arama - Kurtarma Tatbikat Semineri de tamamlanmış oldu.

 Eroğlu: Sivil savunmaya çok iş düşüyor


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tatbikatın icrasından sonra yaptığı konuşmada, tatbikatın başarı ile tamamlanmasından dolayı Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığını kutladı.


Doğal afet sonrası Sivil Savunma Teşkilatı’nın görevinin çok önemli olduğunu vurgulayan Eroğlu, sivil savunmanın barış ortamında da çok fazla görevi olduğunu söyledi.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC dışından katılan öğrencilere de seslenerek, KKTC’de edindikleri güzel tecrübeleri ileride hatırlayacaklarından ve tecrübelerini ülkelerinde en iyi şekilde aktaracaklarından emin olduğunu kaydetti.


 


Ortak deklarasyon


Organizasyonunun sonunda Sivil Savunma Teşkilatı Sosyal Tesisleri’nde “2’inci Sivil Savunma Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Seminer Tatbikatı 2011”e katılan üniversitelerin akademisyen ve öğrencilerinin onayladığı ortak deklarasyon imzalandı.


Deklarasyona göre, tatbikat-seminere katılan üniversiteler tarafından “Sivil Savunma Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Seminer Tatbikatı 2011” ile başlayan çalışmaların bundan böyle aralıksız devam ettirileceği vurgulandı.
 

 


Tatbikat


Tatbikatta, Lefkoşa’da Richter ölçeğine göre 7.5 büyüklüğünde meydana geldiği varsayılan depremin ardından Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, elektronik sirenler vasıtasıyla halkı bilgilendirici duyurular yaptı. Ardından Sivil Savunma Arama Kurtarma ekipleri ile üniversitelerin arama kurtarma mensubu öğrencilerinin yar aldığı müşterek arama kurtarma faaliyetlerinde, yaralılara ilk yardım uygulaması ve durumu acil olanların hastanelere sevki ile kimyasal kirlenme sonrası temizleme çalışmaları tatbik edildi.


Tatbikat - seminer etkinliğine KKTC’den Yakın Doğu Üniversitesi, Doğu Akdeniz Koleji, Girne Amerikan Üniversitesi, Lefke Avrupa Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Atatürk Öğretmen Akademisi; İngiltere’den Coventry Üniversitesi; Nepal’den Tribhuvan Üniversitesi Avustralya’dan Queensland Teknoloji Üniversitesi; Ukrayna’dan Kırım Devlet Üniversitesi (Dağcılık Kulübü); Azerbaycan’dan Devlet Ekonomi Üniversitesi ve Azerbaycan Turizm Enstitüsü; Türkiye’den Boğaziçi Üniversitesi ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi; Almanya’dan Leuphana Üniversitesi; Makedonya’dan Deprem Mühendisliği ve Sismografı Enstitüsü; Brezilya’dan Taubate Üniversitesi; Endonezya’dan Endonezya İslam ÜniversitesiÜ; Umman Sultanlığı’ndan Mazuun Üniversitesi ve Kırgızistan’dan da Manas Üniversitesi temsilcileri katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ