16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Barışı temin edelim”
02 Nisan 2011 Cumartesi 21:19

“Barışı temin edelim”

Erdoğan ile Cameron, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Temennimiz odur ki Libya halkının talepleri doğrultusunda bir netice alalım ve Libya'da bir an önce barışı, demokratik hak ve özgürlükleri temin edelim.

NATO çok önemli bir sınavı istiyoruz ki Libya'da gerçekleştirsin. Yani Libya'daki NATO müdahalesi bana göre bir Afganistan gibi olmasın'' dedi.

Başbakan Erdoğan ile İngiltere Başbakanı David Cameron, görüşmelerinin ardından önceki akşam ortak basın toplantısı düzenlediler.


Sözlerine, ''Dost ve müttefik İngiltere Başbakanı değerli dostum İngiltere Başbakanı David Cameron ile bir araya gelmekten dolayı duyduğum memnuniyeti vurgulamak istiyorum'' diye başlayan Başbakan Erdoğan, Cameron'un geçen yıl Türkiye'ye yaptığı ziyaretle önemli bazı adımlar attıklarını, bu adımlarla birlikte Türkiye ile İngiltere arasındaki ikili ilişkileri ele alarak geleceği nasıl inşa edeceklerini, gelecekte neleri birlikte, çok daha farklı bir şekilde yapabileceklerini görüşme imkanı bulduklarını söyledi.''Annan Raporu bekletiliyor''


Kıbrıs meselesinde 2 kurucu devletli, adil ve kapsamlı bir sürecin başlatılmasının başından beri kendilerinin de hedefi olduğunu bildiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:


''Buna yönelik olarak şu ana kadar tabii Güney Kıbrıs Rum yönetimi ne yazık ki hiç bir zaman olumlu yaklaşmadı. Çok daha önemlisi Kofi Annan döneminde atılan adımlar, Kofi Annan'ın özellikle hazırlamış olduğu rapor Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde hala gündeme getirilmiyor, sümen altında bekletiliyor. Bunun aşılması lazım. Acaba bu raporda neler var, bunun ortaya konulması lazım. Bizler yapılan referandumda o zaman İsviçre'de bir söz verdik, dedik ki 'Bu referandumda Kuzeyde Türkler evet derse, Güney'de de Rumlar hayır derse ne olacak' Bize o zaman Avrupa Birliği şunu söyledi; 'Hiç endişe etmeyin' dediler. Ama netice ne oldu. Kuzeyde Türkler yüzde 65 ile evet derken, Güneyde Rumlar yüzde 75 hayır dedi. Hayır demelerine rağmen ödüllendirildiler ve Avrupa Birliğine alındılar. Bunları anlamak, bunları anlatmak mümkün değil. Ama o dönemin liderlerinden bazıları çok açık net bunu ortaya koydular ve bunun ne denli bir haksızlık olduğunu da yazdıkları eserlerinde kendileri ifade ettiler.''
 


Cameron: “Ankara’da ortak birim kurulacak”


İngiltere Başbakanı David Cameron, Türkiye'nin Libya ile ilgili uluslararası temas grubunda yer alacağını söyleyerek, "Ayrıca Libya halkının ihtiyaçlarını karşılamak için, Ankara'da ortak insani yardım birimi kurmaya karar verdik" dedi.


Cameron, Başbakan olduktan sonra ilk yurt dışı ziyaretlerinden birini Türkiye'ye yaptığını anımsatarak, Erdoğan'ı ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Cameron görüşmede ikili ilişkilerin güçlendirilmesi, Libya halkının korunması için gösterilen çabalar ve Türkiye'nin AB üyeliği ve Afganistan konularının ele alındığını ifade etti.


Cameron, Türkiye'nin Libya ile ilgili uluslararası temas grubunda yer alacağını belirterek, "Ayrıca Libya halkının ihtiyaçlarını karşılamak için, Ankara'da ortak insani yardım birimi kurmaya karar verdik" dedi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ