18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bandan liderlere çağrı
09 Mayıs 2011 Pazartesi 11:41

Ban'dan liderlere çağrı

“Farklılıklarınızı yakınlaştırın” diyen Ban, şöyle ekledi:

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki Moon,TRT Haber Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Böken'in sorularını yanıtladı. Ban, Kıbrıs müzakere sürecinden, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan gelişmelere kadar önemli açıklamalarda bulundu…

 

“Kazan-kazan ruhu öne çıkmalı”

Kıbrıs konusunun geleceğiyle ilgili görüşlerini aktaran Ban, her iki toplumun liderinin de faal bir müzakere süreci içerisinde olduğunu belirterek, zirve seviyesinde iki tane üçlü toplantı düzenlendiğini hatırlattı. Ban, "karşılıklı olarak kararlaştırılan bir tarihte Haziran ya da Temmuzda bir araya geleceklerini" belirterek, "Süregelen müzakereler çerçevesinde, bazı konularda ilerlemeler de oldu. Bunlar, ekonomi ve AB ile ilgili konular ancak çok önemli konular olan, mülkiyet ve güvenlik gibi konularda yapılması gerekenler var. Her iki lidere de farklılıkların yakınlaştırılması çağrısında bulunuyorum. Bunu bir kazan-kazan ve uzlaşı ruhu ile gerçekleştirmeleri gerekiyor." dedi.Bu aşamada "liderlerin esneklik sergilemeleri, derinlemesine konuları ele almalarının elzem olduğunu" vurgulayan Ban, gelecek ay önemli bir toplantı yapılacağını, konu ile ilgili teşvik edici bir tutum sergilemesi konusunda Başbakan Erdoğan ile de görüşeceğini belirtti.

 

 

Türkiye ve Yunanistan’la görüşme

 

Ban, aynı zamanda Yunan tarafıyla da görüşeceğini, "İstanbul'da Yunanistan Dışişleri Bakanı ile bir araya geleceğini" söyledi.

 

 

Türkiye’nin bölgedeki yaklaşımları

 

Genel Sekreter Ban, Ahmet Böken'in Libya, Suriye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki gelişmeler bağlamında Türkiye'nin faal yaklaşımını nasıl değerlendirdiği sorusu üzerine ise, bunu "en güçlü ifadelerle takdir ettiğini" belirterek, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül liderliğinde sergilenen "çok etkin diplomatik girişimleri memnuniyetle karşıladığını" söyledi.

 

 

Ladin’in öldürülmesi

 

Usame bin Ladin'in öldürülmesiyle ilgili soru üzerine, Usame bin Ladin ve yandaşı örgütlerin, terör yolu ile binlerce masum insanın ölümüne sebebiyet verdiklerini kaydeden Ban, "Bu durum insani değerler adına en güçlü kınama ile cevabını bulmuştur. Terörizmin arkasında hangi düşünce, gerekçe olursa olsun, mazur görülemez. Bu nedenle BM Güvenlik Konseyi kararı, BM Genel Kurulu Kararı şeklinde olmak üzere güçlü bir karşı duruş ortaya koymuştur" diye konuştu.11 Eylül saldırılarının gerçekleştiği gün kendisinin de New York'ta olduğunu belirten Ban şunları söyledi:"Adalet yerini buldu diyebilirim. Bin Ladin şu anda yaşamıyor olabilir, ancak benim halihazırda ilgilendiğim unsur onun ortaya koyduğu hareket tarzının etkilerinin devam etmekte olduğudur. Uluslararası toplum bununla mücadele etmeli. Terörizm hiçbir durumda mazur görülemez. Genel sekreter olarak dünya liderleri ile bu konuda ortak mücadele etme konusunda kararlıyım."Böken'in "yapılan operasyonla ilgili kaygısının olup olmadığı" yönündeki sorusu üzerine Ban, bu gibi bir operasyonun çok tehlikeli bir ortamda gerçekleştirildiğini düşündüğünü, "terörle mücadele konusunda kararlılığı ön planda tutarken, bu gibi tehlikeli ortamlarla karşılaşılacağının kabullenilmesi gerektiğini" söyledi.

 

 

Libya’nın geleceği

 

BM Genel Sekreteri, Libya'da yürütülen NATO operasyonu ve Türkiye'nin tavrı ile ilgili olarak şöyle konuştu:"İlk olarak, Türk hükümetinin girişimlerini takdir ettiğimi ifade edeyim. Türkiye'nin yol haritasını ortaya koymasını... Bu noktada, Türk yetkililerle BM özel temsilcisi El Hatip'in yakın işbirliği içerisinde olmasını da teşvik ettim. Libya'da oluşan şiddet ortamı devam etmekte. Nihai olarak, Albay Kaddafi tarafından sergilenen şiddetten etkilenen masum insanlardır. BM olarak, insani yardımın sağlanması konusunda çok etkin olduk. Yabancı işçilerin ülkeden tahliyesi konusunda çalıştık. İşte bu noktada da, Türk Hükümetinin en az 1000 yaralıyı gemileri ile tahliye etmesini takdirle karşıladım. BM olarak, hayati bir ihtiyaç olan gıda konusunda destek sağlanmaktadır. Bu bağlamda Misrata'da halka gıda ulaştırmaktayız. Maalesef, şiddetli saldırılar nedeniyle Trablus'taki insani yardım konusundaki temsilcilerimizi iki hafta önce geçici olarak tahliye etmek durumunda kaldık. Bu noktada Kaddafi ve rejimine, insanların ölümüne neden olan saldırıları sonlandırması çağrısını yineledik. Gıda, su, sağlık unsurları gibi acil ihtiyaçların ulaştırılması konusunda rejimin engellemesi ortadan kalkmalı. Gerçekten çok önemli ve hayati öneme haiz bir durum söz konusu. Aynı zamanda ben ve özel temsilcim, bir siyasi çözüme varılabilmesi açısından da yoğun mesai harcamaktayız."

 

 

“Kaddafi, meşrutiyetini kaybetti”

 

BM Genel Sekreteri, "Muammer Kaddafi'nin Libya'dan ayrılması gerekip gerekmediği" sorusuna karşılık, "Düşüncesizce, vatandaşların ölümüne neden olmakta. Bu nedenle lider olarak meşruiyetini kaybetti" yanıtını vererek, "Libyanın geleceği ve ortaya konulabilecek siyasi yapı ile ilgili nihai kararı, Libya halkının vereceğini" söyledi. Ban, "Bu noktada BM ve uluslararası topluluğun, insani yardımın tedarik edilmesi ve ateşkesin sağlanması için yoğun işbirliği yaptığını, bu ateşkesin, kesin bir ateşkes olması gerektiğini" söyledi.

 

 

“Esad, taleplerle ilgili cesur adımlar atmalı”

 

Suriye'deki durumla ilgili görüşlerini aktaran Ban, birkaç gün önce Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile konuştuğunu, "BM ve uluslararası toplumun, bu zor durumu ele almak konusunda ne gibi katkıları olabileceği, halkın taleplerinin karşılanması konusunda nasıl destek sağlayabilecekleri konusunda fikirlerini paylaştığını" söyledi."İnsan hakları ihlalleri ile ilgili tüm olasılıklarla ilgili kaygılarını da ilettiğini" belirten Ban, "Özellikle Dera ve başka birçok yerleşim bölgesinde insani durum kötüleşmekte. Bunu ifade ettim. Sayın Esad'ın BM çalışma grubunu kabul etmesinden dolayı memnun oldum. Hazırlanacak rapor çerçevesinde Suriye'ye yönelik insani yardımın çerçevesini de genişleteceğiz. Ancak bunların ötesinde en önemli unsur, Sayın Esad'ın toplumun tüm kesimleri ile yapıcı diyaloğa girme zorunluluğudur. Tüm  

sivil grup liderleri, kadın grupları ile halkın tüm temsilcileriyle kapsamlı diyalog kurmalı. Olağanüstü halin kaldırılması sağlandı ancak çok geç olmadan taleplerle ilgili cesur adımlar atmalı" dedi.

 

 

“Türkiye, dünya barışına önemli girişimler ortaya koymakta”

 

Türkiye'nin bölgedeki gelişmelere faal yaklaşımını nasıl değerlendirdiği sorusu üzerine Ban, "En güçlü ifadelerle takdir ediyorum. İcranın başı olarak Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül liderliğinde sergilenen çok etkin diplomatik girişimleri memnuniyetle karşılamaktayım" diye konuştu. Türkiye'nin, stratejik bir noktada olduğunu vurgulayan Ban, şunları söyledi:"Türkiye, Dünya barışı adına önemli girişimler ortaya koymakta. Ortadoğu barış görüşmeleri konusunda Türkiye, önemli çalışmalar yürütmekte, Afrika birliği ile Libya konusunda işbirliği sergilemekte. Başbakan Erdoğan, Suriye'deki durumun olumlu sonuçla nihayete ermesi için etkin olmaktadır. Medeniyetler ittifakı girişimi, özellikle bölgede böyle zorlu zamanlar yaşandığı dönemlerde çok daha fazla önem arz etmektedir. Farklı kültürler arasında uzlaşı eksikliği olduğu dönemlerde çok ama çok önemli ve zamanlı bir çaba Medeniyetler ittifakı girişimi... Barış, güvenlik ve kalkınma konularında Türkiye'nin girişlerini BM de etkin biçimde desteklemeye devam edecektir."BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi (BMGK) geçici üyeliği konusunda ikinci bir irade koyması durumunda bunu nasıl karşılayacağı sorusu üzerine, "Türk hükümeti ve Türk diplomatlarının Güvenlik Konseyi geçici üyeliği sürecinde etkin diplomatik yetenek ve liderlik sergilediklerini" kaydetti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ