18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bandabuliya  artık hizmette
21 Haziran 2012 Perşembe 10:41

Bandabuliya artık hizmette

“Biz yasemin dalı uzatmaya devam edeceğiz"

 

Füle: “Zaman geçtikçe bölünmüşlük daha da sağlamlaşmaktadır. Bu ne Kıbrıs ne de AB için iyi bir şey değil”

 

Füle, AB Dönem Başkanlığı’nın ardından siyasi çözümün gelmesi gerektiğini belirtti… “Birleşik Kıbrıs, birleşik Avrupa demektir. Bu hayal değil”

 

Bulutoğluları: “Biz yasemin dalı uzatmaya devam edeceğiz ama onların da bir şeyler yapma zamanı geldi”

 

 

Fotoğraflar: Rana SARRO

 

Lefkoşa Suriçi’nde bulunan tarihi Bandabulya (Belediye Pazarı), restorasyon çalışmaları tamamlanarak törenle hizmete açıldı.

Açılışı Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları, Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Stefan Füle, UNDP Başkan Yardımcısı Pierre Harze ve AB Proje Destek Ofisi Program Takım Başkanı Alessandra Viezer gerçekleştirdi.

 

AB tarafından finanse edilen Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Gelecek İçin Ortaklık Projesi kapsamında restore edilen Bandabulya’nın açılış töreninde UNDP yöneticisi Titiana Zennaro, bazı milletvekilleri, çeşitli ülkelerin büyükelçileri, AB, UNDP ve KKTC yetkilileri ile esnaf da katıldı.

 

Füle dükkanları gezdi

Törende konuşmaların ardından LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları, AB ve UNDP yetkililerine plaket verdi.

Açılışın ardından ise Bandabulya’da eski zamanlarda yapılan alışveriş canlandırıldı. Eski kıyafetlerle alışveriş yapan gençlerle sohbet eden Füle, dükkanlarda da inceleme yaptı.

Füle’nin ayrılmasının ardından Belediye Orkestrası konseri ve kokteyl yer aldı. Hazırlanan kalıcı sergi de gezildi.

 

4 bin 500 m2 alan 77 satış yeri

Eylül 2010’da başlayan Bandabuliya’nın restore ve rehabilite çalışmaları kapsamında, Lefkoşa Surlariçi’nin yeniden canlandırılması ve mimari mirasın korunması esas alınarak, 4 bin 500 metre karelik alan ve 77 satış yeri restore ve rehabilite edildi.

 

BES ‘açız’ dedi

 

Bu arada Bandabuliya’nın girişinde BES de pankartlı eylem yaptı. İngilizce ve Türkçe olarak, “Biz açız, ya siz” yazılı pankart tutan BES üyeleri, temsili olarak da dilendi.

 

Füle: Birleşik Kıbrıs-Birleşik Avrupa

 

Törende ilk konuşmayı yapan Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Stefan Füle, restore edilen Bandabuliya’nın açılışına katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Dünyanın her yerinde bu tür pazarların hem orada yaşayanların, hem de ziyaretçilerin bir araya geldiği ortak alanlar olduğuna dikkat çeken Stefan Füle, Kıbrıs’ın pazarlarının da Kıbrıs’ta yüzyıllar boyunca farklı kültürlerin bir araya geldiği yerler olduğunu söyledi.

 

Suriçi’nin kalbinde

Bandabuliya’nın stratejik bir noktada, Suriçi’nin kalbinde, Bedesten’ın karşısında ve camiinin yakınında olduğunu ifade eden Füle, bu pazarın da geçmişte yaşanan trajik olaylardan nasibini aldığını kaydetti.

 

Bir arada ticaret

Lefkoşa’nın canlı hayatının tam merkezinde ilk önceleri bir cadde iken daha sonra kapalı pazara dönüştüğünü vurgulayan Füle, 1960’lı yıllara kadar her iki toplumun pazarda birlikte özgür bir şekilde bir arada ticaret yaptığını söyledi.

 

Uzak olmayan bir geçmiş…

Gözleri kapatıp geçmişe gidildiğinde bu pazarda konuşulan yabancı dillerin duyulabileceğini belirten Füle, duvarlarda ve tezgahlarda bulunan Rumca yazıların da Kıbrıs’ta tüm toplumların burayı ortak bir yer olarak kullandıkları uzak olmayan bir geçmişi hatırlattığını vurguladı.

 

“Bölgeye katma değer kazandıracak”

1960’lardan beri Lefkoşa’nın Avrupa’nın tek ve hala bölünmüş durumdaki şehri konumunda olduğunu kaydeden Füle, “Bugün bu pazarın yeniden açılışını kutluyoruz. Bu pazarın rehabilitasyonu bölgeye katma değer kazandıracak ve paylaşılmış olan ortak mirasın korunmasına destek olacak” dedi.

 

Cesaretli olun

Bu pazarın açılmasının, Kıbrıs’ta hem köklü hem de kapsamlı bir çözüme ulaşılabilmesi için iyi bir işaret olmasını dileyen Füle, Avrupa’nın kurucu liderleri olarak cesaretli olunmasını istedi.

 

“Bu bir hayal değil…”

Avrupa Konseyi Başkanı’nın sözlerinden alıntı yapan Füle, “Birleşik bir Kıbrıs, Birleşik bir Avrupa anlamına gelmektedir. Bu bir hayal değil, yakalanması gereken iyi bir fırsattır” dedi.

 

“B Planı’na yer yok…”

Kıbrıs’ın bütünün AB kapsamında olduğunu ve AB’ın bu dönemin açılması için atılması gereken tüm yapıcı adımları desteklemekte olduğunu kaydeden Füle, herhangi bir B planına yer olmadığını AB’nin BM çatısı altında sürdürülen müzakereleri desteklediğini vurguladı.

 

“Zaman geçtikçe bölünmüşlük sağlamlaşıyor”

“Zaman geçtikçe bu bölünmüşlük daha da sağlamlaşmaktadır. Bu ne Kıbrıs ne de AB için iyi bir şey değil” diyen Füle, iki lideri kapsamlı çözüme ulaşılabilmesi, adanın yeniden birleşmesi için gereken siyasi iradeyi göstermeye çağırdı.

Füle, önümüzdeki dönem AB dönem başkanlığının hemen ardından siyasi bir çözümün gelmesi gerektiğini vurguladı.

Stefan Füle, Bandabulya’nın “birleşik Kıbrıs’ın birleşik başkentindeki alışveriş merkezi” olması dileğinde bulundu.

 

Bulutoğluları: Bugün yüzler gülüyor

 

LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları da, Lefkoşa’nın alışveriş merkezinin restorasyonu için başlangıç yaptıklarını ve bugün yüzlerde gördüğü gülümsemenin bunun başarıldığının göstergesi olduğunu söyledi.

 

“Kutlay Erk’in katkıları…”

Geçmiş belediye başkanlarından Kutlay Erk’in katkılarına da değinen Bulutoğluları, belediye başkanlığında devamlılığın bulunduğunu ve kendilerinin de bu konuda cesaret gösterip Bandabuliya esnafına evkaf arazisinde geçici yer temin edip restorasyonun yapılmasını sağladıklarını belirtti.

Belediye çalışanları, AB ve UNDP yetkililerine teşekkür eden Bulutoğluları, dükkan sahiplerine bol kazançlar diledi.

 

“Kıbrıs Türkü beraber olmak istiyor”

Bulutoğluları, “Kıbrıs Türkleri anlaşma ve barış, Rumlarla tekrar beraber olmak istiyor. Biz yasemin dalı uzatmaya devam edeceğiz ama onların da bir şeyler yapma zamanı geldi” diye de ekledi.

 

Harze: Bu pazarlar gelişimin sembolü

 

UNDP Başkan Yardımcısı Pierre Harze de, bugün Lefkoşa’nın merkezinde tarihi kültürün korunduğu bir pazarda bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, Avrupa’nın yıllardır kentleşmede alışveriş merkezlerinin önemli olduğunu varsaydığını ancak daha sonra yerli üretimin gelişmesinin öneminin anlaşıldığın söyledi.

 

“Lefkoşa’nın sosyal ekonomik merkezi olacak”

Harze, “Bu tip pazarlar sürdürülebilir ekonominin, yeşil gelişimin kalkınmanın sembolü” dedi.

Bu tip pazarlarda üretici ile tüketici arasında güven sağlanmasının da önemli olduğuna dikkat çeken Harze, bunun için uluslar arası standartlara ulaşılması gerektiğini, kendilerinin bu konuda da çalışmalar yaptığını ve gıda üretimi konusunda eğitimler verildiğini anlattı.

Restorasyon hakkında da bilgi veren Harze, restore edilen Bandabuliya’nın yeniden Lefkoşa’nın sosyal ve ekonomik merkezi olacağına inancını belirtti.

 

Kıbrıs’ta Avrupalı şehir…

Harze, başkentin aritmetik merkezinde bulunulduğunu, Kıbrıs’ta gerçekten bir Avrupalı şehir bulunduğunu ve birleşmenin yeniden mümkün olabileceğini umduğunu da söyledi.

UNDP yöneticisi Titiana Zennaro da yaptığı kısa konuşmada, emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Aşık’tan teşekkür

Bandabulya esnafı adına konuşan Semavi Aşık da, sancılı, sıkıntılı ve uzun bir sürecin ardından restorasyonun tamamlandığına dikkat çekerek, emeği geçenleri tek tek sayarak herkese teşekkür etti.

Semavi Aşık konuşmasının ardından, AB ve UNDP yetkililerine esnafın teşekkür afişlerini verdi.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ