16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ban, üslûbunu sertleştirdi
06 Nisan 2011 Çarşamba 12:55

'Ban, üslûbunu sertleştirdi'

Ban’ın Eroğlu ve Hristofyas’la görüşmeleri, Rum basınında geniş yer buldu...

“Ban sert bir diplomatik üslup kullandı, prosedürü sona erdirmekten dahi çekinmeyeceğini aktardı”

 

BM Genel Sekreterliği’nde, hazirandan sonra müzakerelerde özlü ilerleme perspektifleri meydana gelmezse mevcut çözüm prosedürünü sona erdirmekten dahi çekinilmeyeceği net tutumunun şekillendiği haber verildi.

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’la Pazar gecesi yaptığı telefon görüşmelerinde BM’de şekillenen bu tezi diplomatik üslupla aktardığı kaydedildi.

 

Güneyde yayaın yapan Alithia haberi “Haziranda Önerilerle Gelin… Ban Ki Moon Hristofyas ve Eroğlu’na; Seçimlerden Sonra, Kıbrıs Sorununu Çözebilecekleri Konusunda İkna Etmeleri Gerektiğini Sert Diplomatik Üslupta Vurguladı” başlığıyla yansıttı.

 

İlerleme yok

 

Gazete Ban’ın telefon görüşmelerinde; nisan ayı içerisinde liderlerle yeni bir görüşme yapmasını haklı gösterecek hiçbir ilerleme kaydedilmediğine, çünkü Ekonomi ve AB konuları hariç, ana başlıklarda da hiçbir ilerleme olmadığına vurgu yaptığını yazdı.

 

Gazeteye göre Ban, “şahsının ve BM’nin yürütülmekte olan prosedüre müdahil olmasına kapıyı kapatmadı. Liderlere; Güney Kıbrıs ve Türkiye’deki seçimler tamamlandığında, haziran ayı içerisinde görüşmelerinin iyi olacağını söyleyerek; yazda yapılacak üçlü görüşmenin aslında prosedürün akıbetini (devamı, değiştirilmesi ve hatta iyi niyet misyonunun askıya alınması) belirleyeceğini açıkça ima etti.”

 

“Gözle görünür olmaz”

 

Ban’ın, tarafların anlaşmaya çok yakın olduğuna inandığı Yönetim başlığını, görüş birlikleri paketinden çıkarmış göründüğünü yazan gazete, Kıbrıs ve Türkiye’de seçim prosedürlerinin başlayacak olmasının; ilerlemeye gerçekçi olanaklar tanımadığına, çünkü taraflardan hiçbirinin; her iki seçimde de hassas ve milliyetçi kalelerin işine yarayacak bir konuda uzlaşı niyeti içerisinde olmayacağına işaret ettiğini belirtti.

 

Gazete liderleri; bütün cephelerde güven inşa edilmesi için çabalarını katlamaya çağıran Ban’ın bu menzilde bir çaba olmaması halinde her iki toplumun da ne kamuoyunda ne de liderliklerinde Kıbrıs sorununun çözüm perspektifinin gözle görünür olmayacağını söylediğini yazdı. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ