12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Balıkçılar yardım bekliyor
07 Nisan 2011 Perşembe 13:02

Balıkçılar yardım bekliyor

Esentepeli balıkçıklar devletin yardım elini uzatmasını bekliyorlar

Girne’ye bağlı Esentepe Köy’ündeki balıkçı barınağı 1974 yılından beri hiçbir restorasyon çalışması görmüyor.

 

Bölgedeki balıkçıların geçimlerini sağlaması için, önemli işlev gören barınak, bakımsızlığıyla dikkat çekerken Haberdar’a konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan, Raif Kaptan, daha öncede konuyu gündeme getirdiklerini ancak bir sonuç alamadıklarını vurguladı.

 

“Bu güne kadar hiçbir bakım görmedi”

Bir ay önce Esentepe Belediye Başkanı Erdal Barut’un, yardımlarıyla proje geliştirdiklerini ve projeyi Türkiye Yardım heyetine sunduklarını dile getiren Raif Kapatan, “Bu barınak sayesinde on balıkçı evine ekmek götürüyor. Nerdeyse tüm barınak ve limanlarda bakım onarım işlemleri yapılıyor. Ancak Esentepe barınağı bu güne kadar hiçbir bakım ve onarım görmedi” şeklinde konuştu.

 

Her kış mevsiminde 1 ya da 2 teknenin fırtına nedeniyle hasar gördüğünü de anlatan Raif Kaptan, mevcut mendireğin eski olduğu için parçalandığını ve dalgaların liman içerisindeki teknelere geldiğini iddia etti.

 

“Nöbet tutuyoruz”

 

Fırtınalı gecelerde sabaha kadar nöbet tutmak zorunda kaldıklarını, 3 ay önce bir balıkçı teknesinin fırtınalı bir gecede battığını ve kullanılmaz hale geldiğini vurgulayan Raif Kaptan, “Gerekli mercilerden gelip baktılar ve hasar tespiti yaptılar. Ancak 3 ay geçmesine rağmen henüz cevap gelmedi. Bu tekneyle eve ekmek götürdükleri için, tekne sahibi kendi imkânlarıyla teknesini onardı” şeklinde konuştu.

 

Barut: Elimizden geleni yapıyoruz

 

Öte yandan Esentepe Belediye Başkanı Erdal Barut ise, barınak için elinden gelen her şeyi yaptığını dile getirdi. Erdal Barut Haberdar’a şunları söyledi:

 

‘’Belediyemizin teknik elemanları tarafından hazırlanan bir proje vardı. Mendireğin onarılması ve yükseltilmesiyle ilgili bu çalışmayı bitirip Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’ne bir ay önce sunduk. Bu sıralarda elçilik ve TC Yardım Heyeti’nde bazı değişiklikler gündeme geldi. Bu nedenle askıda kaldığını düşünüyorum.”

 

“Yardım bekliyoruz”

 

“Devlet bu insanlara yardım etmesi gerekiyor. Çünkü devletten ekmek beklemeyip kendi ekmeklerini kazanmaya çalıyorlar. Bu barınak 1974 yılından nasıl kaldıysa aynı durumda devam ediyor. Bir an önce devletin yardım etmesini bekliyoruz.”


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ