17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Bakmakla görmek arasındaki fark”
30 Eylül 2011 Cuma 11:12

“Bakmakla görmek arasındaki fark”

Dünyanın birçok ülkesinde yaygın olarak icra edilen ve sokak sanatı deyince akla ilk gelen performans, Zeytin Festivali'ni renklendirecek!

Yurdagül BEYOĞLU

 

Dünyanın birçok ülkesinde yaygın olarak icra edilen ve sokak sanatı deyince ilk akla gelen ‘’canlı heykel performansları’’ Türkiye’ de de can bulmaya başladı. Canlı Heykel sanatını Türkiye’de sokaklara taşıyan Mim Heykel Atölyesi’nin performanslarını 4-5-6 Ekim tarihleri arasında 10.Uluslararası Zeytin Festivali’nde sergileyecekleri öğrenildi. Atölyenin proje Koordinatörlüğünü yürüten Genel Sanat Yönetmeni Çağlar Tuncer, Haberdar Gazetesi’ne yaptığı açıklamada bakmakla görmek arasındaki farkındalığı duruşlarıyla anlatmak için yola çıktıklarını kaydetti.

 

 

“Bakmakla görmek arasındaki fark”

 

 Dünyanın birçok ülkesinde sadece bireysel olarak sergilenen sokak performanslarını temasal bir zemin üzerinde kurgulayıp tiyatral öğelerle besleyerek sergilediklerini anlatan Tuncer şunları söyledi: “Ekip, yapmış oldukları  her türlü çalışmanın kostümlerinden  aksesuarlarına kadar her şeyini kendi yaratıcı ruhlarıyla tasarlayıp oluşturuyor. Bunun yanı sıra pantomim çalışmaları ile de görsel sanatlara farklı bir pencereden bakılmasını sağlayan buluşumun, önümüzdeki süreçlerde çeşitli ulusal ve uluslararası projelerde yer alma hazırlıkları da bulunuyor”

 

 

“Kısa sürede büyük başarı”

 

Soğuk Heykel Atölyesi’nin 2010 yılında Mersin’de kurulduğunu ve kısa süre içinde birçok başarılı projeye imza attığını anımsatan Tuncer, kendi alanında profesyonel kişilerin bir araya gelerek oluşturduğu Mim Heykel Atölyesi’nin Ulusal ve Uluslararası Danışmanlık Direktörlüğünü Mustafa Duru’nun, Görsel Sanat Yönetmenliğini R.Onur Duru’nun, İletişim Danışmanlığını ise Çağıl Hergüner’in yaptığını söyledi. Tuncer festivale ve seminere Türkiye’nin önemli performans sanatçısı ve oyuncusu Müge Çakır ile performans oyuncusu Ömür Akkan’ın da katılacağını sözlerine ekledi.

 

 

“Zeytin Festivali'nde…”

 

Mim Heykel Atölyesi, Girne Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 10. Uluslar arası Zeytin Festivali kapsamında ‘Palyaço Charlie, Yöresel Zeytin Toplayan Kadın, Melek ve Tapınak Şovalyesi’ karakterleriyle canlı heykel performansı sergileyecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ