18 Kasım 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Meclis’te, öğretmenler Bakanlıkta
06 Mayıs 2011 Cuma 12:12

Bakan Meclis’te, öğretmenler Bakanlık'ta

KTÖS ve KTOEÖS, Bakanlık önünde eylem yaptılar; ancak muhatap bulmakta zorlandılar!

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası KTÖS ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası KTOEÖS, yine Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı önünde eylem yaptı.

 

KTÖS ve KTOEÖS, “Ek ders ödenekleri, sorumlu öğretmen ödenekleri, Karpaz’da eğitim veren öğretmenlerin tahsisatları, geçici öğretmenin maaşları ve sene başında verilmesi gereken ders hazırlık ödeneklerinin yarısı verilmediği” ayrıca öğretmenlerin yasalara aykırı şekilde “angarya çalıştırıldığı” gerekçesiyle Bakanlık önüne giden sendikaların yetkilileri ve öğretmenler, burada “Öğretmen Boyun Eğmez” pankartını açıp basın açıklaması yaptı. Sendika yetkilileri ve öğretmenler, daha sonra Bakanlık binasının üst katına çıkarak konuşacak yetkili arayışına girdi.

 

Muhatap zor buldular

 

Burada Bakanlık Özel Kalem Müdürü Mustafa Ziyaettin aracılığıyla Müsteşar Ali Yönel’le ayaküstü bir sohbet yapan sendikacılar, “Eğitim ve Maliye Bakanlıklarının bahse konu sorunları çözmesi için gelen Perşembe’ye kadar süre verdiklerini” ileri sürdüler.

 

 

Elçil: Artık sabrımız kalmadı

 

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, yaptığı konuşmada, Bakanlık önünde 3. haftadır eylem gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, öğretmenin artık sabrının zorlandığını ve bardağı taşıracak noktaya gelindiğini savundu.Artık farklı eylemlerin gündeme geleceğini belirten Elcil, öğretmeni yasalar çerçevesinde ödeyemeyen, ekonomik paketlerle verilen talimatları halkına dayatan hükümet yetkililerinin bir taraftan da “israf yaparak” dış gezilere gittiğini öne sürdü.

 

Elcil, “seslerinin yine duyulmaması halinde bugünkü gibi bakanlık önüne gelip masum masum ayrılmayacaklarını, eylemleri artırarak devam ettireceklerini” bildirdi.

 

 

Gökçebel: Hükümet artık bu kadar rahat olmayacak

 

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel de, “eylem olacağını bilerek Bakanlığa gelmeyen bir anlayışla sorunların çözümünün mümkün olmadığını” dile getirdi ve sürekli yurtdışına giden ve ülke içinde rahatça dolaşıp istediği açıklamayı yapan hükümet yetkililerinin artık bu kadar rahat olamayacaklarını savundu.

 

Öğretmenlerin 19 Mayıs, müsamere, sergi, öğleden sonra çalışması v.b ek mesai gerektiren görevlerde özveriyle çalıştığını söyleyen Gökçebel, ek mesai derdinde olmadıklarını sadece yasaların öngördüğü uygulamaların yapılmasını istediklerini bildirdi.

 

Gökçebel, Bakan Dürüst’ün makamına gelerek sorunları çözmesini beklediklerini, öğretmeni sorunlar yumağı içinde bırakarak veya sürekli kaçarak başka yerlerde demeçler vermenin doğru olmadığını ileri sürdü.

 

 

Bakan Meclis’te, sendikalar Bakanlık'ta

Konuşmaların ardından öğretmenler Bakan Kemal Dürüst’ü beklemeye başladı. Bu arada sendika yetkilileri Şener Elcil, Tahir Gökçebel ve Güven Varoğlu Bakanlık Özel Kalem Müdürü Mustafa Ziyaettin vasıtasıyla Müsteşar Ali Yönel’le ayaküstü bir sohbet yaptı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ