16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bahar’a karşı dikkat!
28 Mart 2012 Çarşamba 13:22

Bahar’a karşı dikkat!

Bahar Kışın o kasvetli ve boğucu havasından yemyeşil bir doğayı masmavi bir göğü müjdelerken bazı olumsuzlukları da beraberinde getiriyor

Elif ŞEN

Soğuk kış günlerinin ardından merhaba dediğimiz bahar sendromuyla birlikte geldi. Yorgunluk, halsizlik ve alerjik belirtiler bunlardan bazıları. Bahar aylarında ortaya çıkan sıkıntılar ve alınması gereken önlemleri uzman doktorlar Haberdara değerlendirdi.

 

Sağlıklı beslenme önemli

Dahiliye Uzmanı Dr. Güven Erkal, Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Aslı Feride Kaptanoğlu, Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Taşker, özellikle bahar yorgunluğunun önüne geçebilmek için sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekti.

 

Güneş koruyuculara dikkat!

Güneş ışınlarının yoğun olarak hissedilmeye başladığı şu günlerde koruyucu ürün seçiminin önemine değinen Yrd. Doç. Dr. Aslı Feride Kaptanoğlu, kişisel muayenelerin yapılıp ihtiyaç duyulduğunda doktora gidilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Isı farkına karşı önlem alın

Bahar aylarında dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da seçilen kıyafetler.  Dahiliye Uzmanı Dr. Güven Erkal, bahar aylarındaki gündüz ve gece arasındaki ısı farkına dikkat çekerek, gün içinde ince kıyafetlerle hareket ederken, geceyi de göz önünde bulundurarak mutlaka   bir hırka türü soğuğu engelleyici giysinin  yanımızda olması gereği üzerinde durdu.

 

Dahiliye Uzmanı Dr. Güven Erkal

“Sıkıntılar dikkatsizlik ve bilinçsizlikten kaynaklanıyor”

“Bahar aylarının gelmesiyle birlikte hastalıklar ve alerjik rahatsızlıklar da arttı. Gece ve gündüz arasında yaşanan ısı farkı nedeniyle gribal enfeksiyon ve üst solunum rahatsızlıkları yaşanmaya başladı. Polenlerin çoğalmasıyla birlikte Mayıs ayına kadar şikâyetler de devam edecektir. Özellikle bahar aylarında astım hastalıklarında çoğalma görülmektedir. Bahar yorgunluklarında alınması gerekli önlemler arasında en önemlisi vücut direncini yüksek tutmayı başarmak olmadır. Bu da iyi uyku, doğru beslenme ve havaya göre giyinmeden geçer. Tüketilen gıdalarda sebze ve meyve yemeğe dikkat ederek, çok kalın giyinilmemesi gerekmektedir. Yani ne üşüyeceğiz ne de terleyeceğiz. Akşam saatlerinde ısının düşmesine tedbir olarak mutlaka bir hırka bulundurmak gerekli. Bunun yanı sıra gündüz saatlerinde ise ince kıyafetler tercih edilmeli.  Gelen hastalarımızda bahar çarpmasının en bilinen belirtileri olan tatlı bir halsizlik, baş dönmesi gibi şikâyetler görünüyor. Tüm bunları dikkatli davranarak atlatmamız mümkün. Yaşanan sıkıntıların birçoğu dikkatsizlik ve bilinçsizlikten kaynaklanıyor.

 

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Aslı Feride Kaptanoğlu

“İhtiyaca göre uzman seçilmeli”

“Bahar aylarında sıcaklığın ani artışı ve güneşin ortaya çıkmasıyla birlikte bazı hastalıklar da görülmeye başlamıştır. En çok görülen hastalıklar arasında dizhidrotik egzama ön plandadır. Polenlerden dolayı mevsimsel alerjik reaksiyonlar da bu mevsimde görülen şikâyetler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda halk arasında madalyon hastalığı olarak bilinen Pityriasis Rosea rahatsızlığı da bize gelen şikâyetler arasında. Yine polenlerle birlikte ortaya çıkan kurdeşen de görülebilir hastalıklar arasındadır. İlkbahar ve beraberinde yaz aylarında da yaşanan böcek sokmaları da bize gelen şikâyetler arasında ön sıralarda”

 

“Parfüm ve kolonyaya dikkat edilmeli”

Güneşin yoğun olarak hissedilmeye başladığı bu aylarda ciltte lekelenmeler ortaya çıkabilir. Özellikle ilaç kullanan kişilerin (doğum kontrol hapı gibi) daha dikkatli olması gerekmektedir. Yine parfüm, kolonya kullanımının güneş ışınlarıyla birleşmesiyle ciltte hareketlenme ihtimali ortaya çıkmaktadır. Güneşe çıkarken bu tip ürünlerin kullanılmasından sakınılmasını öneriyoruz. 

 

“Mantar hastalıkları ortaya çıkıyor”

Ayrıca kışın kapalı kalan ya da ihmal edilen ayak ve vücut mantarları daha dikkati çeker hale gelmektedir ve bundan dolayı doktora başvuru sayısı da artmaktadır. Hastalarımızın bahara girerken, kendi beden ve deri muayenelerini yapmaları ve gerekli durumlarda bir uzmana danışarak problemler büyümeden yardım almaları gerektiğini hatırlatmak isterim.

 

“Kişisel ihtiyaçlar güneşten korunmada önemli”

Güneşten korunmada kişisel ihtiyaçlar öncelikli göz önünde bulundurulmalıdır. Güneş koruyucunun tercihini en çok belirleyen faktörlerden bir de güneş altında geçirilen süre ve aktivitelerin çeşididir. Sürekli güneş altında çalışmayı gerektiren meslek gruplarının (çiftçi, kaptan, sporcu) uzun etkili, yüksek koruma faktörlü koruyucuları tercih etmeleri gerekirken, ofiste çalışan ve günlük hayatında yoğun güneşe maruz kalmayan kişiler için 15 SPF koruyucular yeterli olabilir.

 

“Koruyucu seçerken uzmana danışın”

Çocuklarda mineral filtreli koruyucular önerilirken erişkinlerde kozmetik uyumunun daha iyi olması nedeniyle kimyasal ve mineralli koruyucular uygun olabilir. Ayrıca hastanın geçirdiği bir cilt kanseri, kemoterapi, ailesinde melonom öyküsü ya da geçirilen rahatsızlıklar ve kullanılan ilaçlar sebebiyle daha farklı güneşten koruyucuya ihtiyaç duyulabilir. Bu tip kişilerin bir uzmana danışarak kendisi için nasıl bir güneş koruyucu kullanması gerektiğini öğrenmesi gerekir.

 

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Özge Taşker

“Zor bir mevsimden geçiyoruz”

Bahar aylarının gelmesiyle hissedilen en önemli unsurlardan biri de bahar yorgunluğu kuşkusuz. Bahar aylarında özellikle önerdiğimiz sert, kabuklu kuruyemişlerin yenmesidir. Ara öğünlerde bize enerji kaynağı olabilecek sodyum potasyum yönünden zengin kuru kayısı ve muz tüketiminin artırılması gerekmektedir.

 

“Koyu yeşil yapraklı sebzeler tercih edilmeli”

Özellikle sebze tüketiminde koyu yeşil yapraklı sebzeler tercih edilmelidir. Ispanak ve taze fasulye kan şekerimizin ani yükselişine engel olacağından önerebileceğim gıdalar arasında. Patates, bezelye ve iç bakla kan şekerini birden yükselteceğinden dolayı özellikle bu mevsimde yenilmemesi çok daha uygun olacaktır.

 

“Her ara öğünde çiğ sebze tüketilmeli”

Her ara öğünde çiğ sebze tüketimine dikkat ederek almış olduğumuz lif miktarını da yükseltmiş oluruz. Sıcakların artmasıyla birlikte özellikle kızartmalardan uzak durulması gerekli. Eğer yenilecekse kızartma sadece ayda bir öğün tüketilmelidir. Almamız gereken enerjiyi vitamin ve minerallerden sağlamalıyız.

 

Diyet ekmek yerine tam tahıllı ekmek

B vitamini yönünden zengin besinlerin tüketilmesine özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Vurgulamak istediğim bir diğer konu da ekmek tüketimi. Tercih edilmesi gereken her zaman için tam tahıl ekmeği olmalıdır. Diyet ekmek yerine her zaman tam tahıllı ekmek tüketilmesi çok daha faydalı olacaktır.

 

“Yaz sebzelerinden uzak durulmalı”

Zor bir mevsimden geçiyoruz. Bu yüzden sağlıklı ve dengeli beslenmek çok daha fazla önem kazanmaktadır. Özellikle salata yenilmeli, henüz mevsimi gelmeyen yaz sebze ve meyvelerinden uzak durulmalıdır. Basında da son zamanlarda yoğun olarak yer alan hormonlu gıdalar önlem olarak kereviz ve maruldan yapılan salata tüketimi tercih edilmedir. Her şeyi mevsiminde tüketmeye özen gösterilmesi gerekmektedir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ