16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bahar bitmeden çözüm olmaz!
26 Ağustos 2012 Pazar 09:31

Bahar bitmeden çözüm olmaz!

Ortadoğu uzmanı Hüsnü Mahalli, Arap Baharı'nın ekonomik ayağı Akdeniz’dir

Vatan Mehmet

Geçtiğimiz hafta Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail yetkililerinin, Akdeniz’deki doğalgaz yataklarının kullanımı konusunda işbirliği olanaklarını görüşmek üzere üçlü zirve toplantısı gerçekleştirecekleri bildirildi.

Öte yandan Rum Ticaret Bakanlığı tarafından kurulan ve İsrail’in Tamar parselinden Güney Kıbrıs’a 2013 yılı sonunda doğalgaz getirilmesini ele alacak teknokratlar çalışma grubu, 2 Eylül’de İsrail’e gidecek.

Toplantıda Güney’in AB’ye doğalgaz konusunda sunduğu önerilerin de ele alınacağı bildiriliyor.

Güneyin önerileri arasında, doğalgazın İsrail ve Yunanistan’la işbirliği içerisinde AB’ye götürülmesi, Güney Kıbrıs’ta doğalgaz depolama ile sıvılaştırma tesisi kurulması ve Güney Kıbrıs-İsrail-Yunanistan arasında elektrik hattı çekilerek doğalgazdan üretilecek elektrik enerjisinin AB’ye aktarılmasını da var..

 

Akdeniz, Arap Baharı'nın ekonomik ayağı...

Güney Kıbrıs-İsrail yakınlaşması ve söz konusu üçlü zirveyi ‘orta doğudaki sıcak gelişmeler’ çerçevesinde Haberdar’a özel değerlendiren Suriye asıllı gazeteci Hüsnü Mahalli, aslında Kıbrıs’taki doğal gaz sorununun Arap Baharı'nın ayrılmaz bir parçası’ olduğunu söyledi.

‘Gaz tartışmalarının’ Arap Baharı’nın başladığı döneme rastlamasının tesadüf olmadığını belirten Mahalli “Çünkü Arap Baharı'nın ekonomik ayağı Akdeniz’deki gazla ilgilidir” şeklinde konuştu.

 

“Gaz tekeli kırılmış olacak”

AB’ye taşınacak doğalgazla, Rusya tekelinin kırılmak istendiğini belirten Mahalli

 “Arap Bahar'ı ile birlikte gaz ülkesi Mısır, Libya, Suriye ve Lübnan'da Amerikan yönetimler işbaşına gelirse bu ülkelerin gazı, AB ülkelerine taşınacak ve böylece Rusya'nın AB ülkeleri üzerindeki gaz tekeli kırılmış olacak… Böylece Rusya’nın Avrupa üzerindeki siyasal baskı aracı da elinden alınmış olur. Bu nedenle herkes Suriye üzerine çullanmış durumundadır” değerlendirmesini yaptı.

 

“Esad giderse Güney-İsrail işbirliği suya düşer”

Suriye’de Esad yönetiminin kalması halinde AB’ye taşınması planlanan gaz projesinin çökeceğini ve böylece de Güney Kıbrıs-İsrail işbirliğinin de önemini yitireceğine işaret eden Ortadoğu uzmanı Gazeteci Hüsnü Mahalli ‘Kıbrıs sorununa’ da işaret etti:

“Esad yönetimi kalırsa, gaz projesi çöker ve böylece İsrail'in Güney Kıbrıs ile işbirliği hiçbir işe yaramaz. Çünkü Kıbrıs'ın Lübnan ve Suriye ile imzalamış olduğu ekonomik alan, bunların paylaşımı anlaşmaları işlemeyecek ve çözülmemiş bir Filistin'in gazı da işe yaramayacak… Özetle Arap Bahar'ı süreci sonuçlanmadan Kıbrıs sorununda da asla bir ilerleme olmaz.”

 

“Kıbrıs’ın gazı önemli değil ama...”

Kıbrıs’ın geleceğini Arap Baharı’nın neticeleri ile ilişkilendiren Mahalli şöyle konuştu:

“Kıbrıs’ın geleceği daha çok Arap Baharı’na ve özel olarak Suriye'deki durumun sonucuna bağlıdır... Aksi takdirde Kıbrıs'ın gazı çok önemli değil tıpkı Kıbrıs'ın İsrail ile yakınlaşmasının önemi olmadığı gibi. Nitekim Kıbrıs'ta İngiliz Üsleri, İsrail’e de hizmet veriyor ve İsrail, hızlı bir şekilde ve her sektörde  KKTC'de de yayılıyor”

 

Mahalli 6 Eylül’de KKTC’de

Suriye’de Esad rejimine yakınlığı ile bilinen ve eleştirilen Hüsnü Mahalli, 1949 yılında Suriye'de doğru. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu'nu bitirdikten sonra aynı üniversite de mastırını, Uluslararası İlişkilerde de doktorasını tamamladı.

Mahalli tezini "Türk Arap ilişkileri" konusunda yaptı.

BBC, NBC gibi uluslararası televizyonların yanı sıra pek çok Arap ülkesinde radyo, dergi, gazete, ajans gibi basın yayın organlarında görev aldı.

Mahalli’nin Suriye'nin resmi haber ajansı SANA’nın Türkiye temsilciliğini halen sürdürdüğü de iddia ediliyor.

Köşe yazarlığını sürdüren Mahalli, 6 Eylül’de ‘Suriye ve Ortadoğu’ konulu bir konferans vermek üzere KKTC’ye gelecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ