19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bademcikler yılda 6 defadan fazla şişiyorsa dikkat

Bademcikler yılda 6 defadan fazla şişiyorsa dikkat

Geniz eti ve bademcik iltihaplanmasının çocukların sağlığını olumsuz etkilediği belirtildi.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı Dr. Emin Ayduran geniz etinin doğuştan itibaren her kişide bulunduğunu, aşırı büyümesi durumunda gece horlama, ağzı açık uyuma, diş gıcırdatma, çocuklarda gece altını ıslatma gibi şikayetlere neden olacağına dikkat çekti.

Dr. Ayduran, "Doğuştan itibaren her sağlıklı bireyde geniz kısmında bulunur ancak aşırı büyümesi durumunda şikayetlere sebep olur. Aynı zamanda geniz etinde oluşabilecek iltihaplar neticesinde orta kulakta sıvı birikebilir. Eğer ciddi anlamda geniz kısmını dolduran et parçası varsa ve buna bağlı olarak solunum sıkıntılarına yol açıyorsa mutlaka ameliyat ile alınması gerekir" dedi.

BADEMCİK İLTBI KALP VE BÖBREK HASTASI YAPABİLİR

Çocukların korkulu rüyası olan bademcik iltihaplanmasının çocukları yatağa düşürecek kadar halsiz bırakabildiğini belirten Dr. Ayduran, bademcik iltihabı sonrasında, kalp ve böbrek hastalıklarına neden olan romatizmal iltihabı önlemek için tedavinin ihmal edilmemesini istedi.

Dr. Ayduran, yılda 6’dan fazla bademcikleri iltihaplanan çocuk ya da büyüklerin ameliyat olması gerektiğini belirterek, "Diğer bir bağışıklık sistemi elemanı da bademcikler olarak adlandırılan tonsillerdir. Bademcik iltihaplanması sonrası şiddetli boğaz ağrısı, ateş, yatağa düşecek kadar halsizlik olur. Yılda 6’dan fazla bademcik iltihaplanması geçiren bir hasta için ameliyat önerilmektedir. Ameliyat sayesinde hem bademcik iltihabı oluşmasının önüne geçilmiş olur hem de antibiyotik yükünden hasta kurtarılmış olur" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ