16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atlas Sirki Lefkoşada
29 Aralık 2011 Perşembe 13:50

Atlas Sirki Lefkoşa'da

Lefkoşa’da kurulan sirk çadırındaki gösterilerle hem çocukları, hem büyükleri eğlendiriyor

Türkiye’den gelen ve 90 günlük Kuzey Kıbrıs turnesini sürdüren Atlas Sirki, birçok bölgenin ardından şimdi de Lefkoşa’da kurulan sirk çadırındaki gösterilerle hem çocukları, hem büyükleri eğlendiriyor.

 

Taşkınköy’de Metropol yolu olarak bilinen Kemal Aksay Caddesi’nde gösterilerine başlayan Atlas Sirki, hafta içi 18.00 ve 19.00’da; hafta sonları 15.00, 16.00, 18.00 ve 19.00’da gösteri sunuyor. Gösterilerin talep olduğu sürece devam etmesi planlanıyor.

 

Atlas Sirki’nin bir saat süren gösteri programında akrobatlar, sihirbazlar,  palyaçolar, köpekler, yüksek hava gösterileri, kauçuk kız ve ip cambazları yer alıyor. Sirkin gösteri ekibi 10 kişiden oluşuyor. Gösteride, palyaçonun izleyicileri de gösterinin parçası yaptığı bölümler de yer alıyor.

 

YALÇIN: “SİRK SANATLARI ANADOLU’NUN ÖZ MİRASI”

Sirkin kurucusu ve sanat yönetmeni, tiyatro sanatçısı Servet Yalçın, Türk şenlik kültürünün özgün bir örneğini oluşturan geleneksel sirk sanatlarının, somut olmayan kültürel mirasın da önemli bir unsuru olduğunu söyledi.

 

Yalçın,“Sirk sanatları Anadolu’nun öz mirasıdır. Bu kültürel mirasın yeniden canlandırılması, yaşatılması ve yaygınlaştırılması için çalışmalar yapmak temel amaçlarımız içinde yer almaktadır” dedi.

 

Yalçın, tüm anne ve babaları, kaliteli bir zaman dilimini çocuklarıyla birlikte geçirmeleri için “sirkin büyülü dünyasına” davet etti.

 

Meraklıları, yıllardır Anadolu seyirlik sanatlar ve kültür mirası üzerine çalışmalar yapan Servet Yalçın’ın “sirk” konusundaki engin bilgilerinden de yararlanabiliyor. Yalçın, “sirk” sözcüğünün etimolojik incelemesini de yapmış.

 

Dertlerinin aslında yaşayan ama kaybolmuş bir kültür mirasını yaşatmak olduğunu” vurgulayan Servet Yalçın, yaptığı araştırmalarda ip cambazlığının yüzde yüz Türklere özgü bir gösteri olduğunu saptadığını anlattı.

 

Yalçın, sirklerde hayvanların kullanılmasını ve vahşete varan uygulamalara maruz kalmasına karşı olduğu için Atlas Sirki’nde sadece evcil hayvanların yer aldığını da vurguladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ