19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atatürk’ü Bıyıklı Diktatör yaptılar!
02 Nisan 2011 Cumartesi 11:05

Atatürk’ü "Bıyıklı Diktatör" yaptılar!

Foreign Policy dergisi, Atatürk'ü "Bıyıklı Diktatörler" konulu listesinde ilk sıraya koydu

Amerikan Foreign Policy dergisi, Ulu Önder Atatürk'ü "Bıyıklı Diktatörler" konulu listesinde ilk sıraya koydu. Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, dergiye bir mektup göndererek olaya sert tepki gösterdi…

 

Derginin internet sitesinde Charles Homans imzasıyla yayımlanan listede Atatürk, Adolf Hitler, Francisco Franco, Saddam Hüseyin, Josef Stalin gibi isimlerin arasına dahil edildi.


Listenin girişinde, "Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, bıyığını tıraş etmiş olabilir. Ama dünyayı onun diktatör olmadığına ikna etmek için çok daha fazlası gerekiyor. Foreign Policy, bıyıklı otokratları araştırdı" ifadesi kullanıldı.


İlk sırada Mustafa Kemal Atatürk'e yer verilen listede, Atatürk için "Kayzer" nitelemesinde bulunuldu.


Atatürk'ün ilerleyen yıllarda da Türkiye'yi ekonomik ve siyasi liberalleşmeye doğru götürürken bıyığını tamamen kestiği belirtilen listede, "Bu, Türkiye'nin modern bir gelecek için Osmanlı geçmişini geride bırakmasının sembolik bir örneğiydi" denildi.


Atatürk'e ayrılan bölümde Türkiye’de bıyığın tarihi ve gelişimi anlatılırken, 2002 yılında Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olmasıyla bıyığın da yeniden iktidara geldiği ifade edildi.



Tan: "Derin rahatsızlık duyduk"


Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan mektubunda, modern Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Hitler, Stalin gibi isimlerle aynı yere konulduğu "Sert üst dudak" başlıklı blogdan duyduğu derin rahatsızlığı dile getirdi.

Atatürk'ün başarılarının ve arkasında bıraktığı demokratik mirasın, onu son yüzyılın en büyük vizyoner liderlerinden biri yaptığını kaydeden Tan, Türkiye'nin bugün Atatürk sayesinde Müslüman dünyasında eşsiz bir pozisyona, canlı, laik bir demokrasiye ve gelişen bir ekonomiye sahip olduğunu vurguladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ