16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Asker kırmızı alarma geçti
17 Eylül 2013 Salı 09:50

Asker kırmızı alarma geçti

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Suriye’ye ait helikopterin Türk savaş uçakları tarafından düşürüldü açıklamasından sonra...

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Suriye’ye ait helikopterin Türk savaş uçakları tarafından düşürüldü açıklamasından sonra hükümet kanadından açıklama Dışişleri Bakanı Davutoğlu’ndan geldi. Davutoğlu "Kimse bir daha Türkiye'nin sınırlarını herhangi bir şekilde ihlal etme cüreti gösteremeyecektir. Bu konuda her türlü tedbir alınmıştır" dedi. Yani sınırda ve hava üslerinde “Kırmızı Alarm” verildi.  

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Paris'te, ABD, İngiltere, Katar ve Suudi Arabistan dışişleri bakanlarıyla yaptığı görüşmelerin ardından, Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği'nde son gelişmelere ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İKİ BAKANA BİLGİ VERDİ

İngiliz ve Fransız bakanlarla görüşürken, helikopterin düştüğü haberlerinin geldiğini belirten Davutoğlu, Paris'teki muhataplarına helikopterin düşürülmesiyle ilgili bilgi verdiğini söyledi.

Davutoğlu, "Suriye sınırımıza 5 mil uzaktlıkta helikopter tespit edilmiştir. Tüm uyarılara rağmen bu helikopter Türk hava sahasını ihlal etmiştir. Yapılan uyarılara rağmen hava sahasını terk etmeyen helikopter düşürülmüştür" dedi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, konuyla ilgili olarak BM Genel Sekreteri, NATO ve BM Güvenlik Konseyi ülkelerine gerekli bilginin verileceğini belirtti. Davutoğlu, "Kimse bir daha Türkiye'nin sınırlarını herhangi bir şekilde ihlal etme cüreti gösteremeyecektir. Bu konuda her türlü tedbir alınmıştır" diye konuştu.

Bakan Davutoğlu, Paris'teki temasları sırasında dışişleri bakanlarının da Türkiye'nin sınır güvenliği konusunda tam desteklerini ifade ettiğini söyledi.

 “KRİZ KİMYASALLA SINIRIL DEĞİL”

Davutoğlu Paris'teki temaslarının ardından Türk Büyükelçiliğinde basın toplantısı düzenledi.

BM Güvenlik Konseyi üyesi üç ülkeden mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmelerin çok önemli olduğunu belirten Davutoğlu, bu formatın devam etmesi gerektiğini söyledi.

Davutoğlu, Suriye'nin kimyasal değil, konvansiyonel silahlar da kullandığını belirterek, Şam rejiminin konvansiyonel silahlara başvurmasının maruz görülemeyeceğini söyledi.

BM raporunun Suriye'de açıkça sarin gazı ve kimyasal silahlar kullanıldığını ortaya koyduğuna dikkati çeken Davutoğlu, "Bu kimyasal silahlar muhalefetin yapamayacağı kadar karmaşık bir yapıya sahiptir. Üstelik kimyasal silahların fırlatıdığı yerden yere füzeler sadece Şam rejiminin elinde bulunmaktadır" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, kimyasal silah kullananların yargı önüne çıkarılması gerektiğini aktararak, "Halepçe'de, Bosna-Srebrenitsa'da bunlar yaşandı. Bir daha yaşanmaması, dünyaya kötü örnek verilmemesi gerekir" dedi.

Sunulacak BM karar tasarısında güç kullanılmasını içeren 7. maddeye mutlaka atıfta bulunulmasının önemine işaret eden Davutoğlu, "Biz, bu konudaki kaygılarımızı muhataplarımıza ilettik. Suriye'deki kriz, kimyasal silah olmadan da tırmanabilir. BM'nin sorumluluğu sadece kimyasal silahlarla bitmiyor" dedi.

"Suriye'ye  verilen takvimle ilgili ciddi kaygılarımız var" diyen Davutoğlu, uzun aylar sürebilecek takvimin rejim tarafından suistimal edilebileceğini söyledi.

Kimyasal silahların nerede bulunduğunun belli olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Bunların tamamen tasfiyesi zaman alabilir ancak bunun rejimden uzaklaştırılması için çaba gösterilmesi gerekir" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, "Suriye rejimi bu süreyi uzatarak kendine avantaj oluşturabilecek bir konjonktür sağlamaya çalışıyor. Hazirana kadar tasfiye beklemek uluslararası topluma kötü örnek olur" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ