16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Asıl ambargoyu basın uyguluyor”
24 Temmuz 2013 Çarşamba 10:05

“Asıl ambargoyu basın uyguluyor”

Ertaç Hazer, basının ilgisizliğinden yakınarak, “Ne yazıktır ki kendi ülkemizin basını, kendi sanatımıza, sanatçımıza ambargo uygulamakta ve bunları gündeme getirmemektedir” ifadelerini kullandı...

Onur EVRENSEL

Türkiye Direklerarası Seyirciler ödülleri 2 Temmuz’da sahiplerini buldu. Türkiye’nin yanı sıra 2009’dan beri Kıbrıs’ta da verilen ödüllerde, Kıbrıslı tiyatrocular 20’ye yakın ödül aldı. Girne Amerikan Üniversitesi’nde sergilenen Duvarların Ötesi adlı oyunuyla en iyi yönetmen ödülünü kazanan Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Ertaç Hazer, basının konuya olan duyarsızlığından yakınarak, “Türkiye’den tırnak içerisinde seçkin sanatçılar geldiğinde yazılı ve görsel basın onlarla röportajlar yapmak için birbiriyle yarışıyor. Kendi ülkemiz kendi sanatçımıza basınıyla, halkıyla ambargo uyguluyor” dedi.

 

“Basın ilgi göstermedi”

Gösterdiği duyarlılıktan dolayı Haberdar’a teşekkür eden Ertaç Hazer, “Olaya sıcak yaklaşan ilk gazetesiniz. Ödüller insanları onura eden, motive eden, bulundukları yerden daha fazla sırtlarına yük koyup daha iyi işler yapmasını sağlar. Türkiye Direklerarası Seyirciler ödülünü En İyi Yönetmen dalında almam bana ayrı bir motivasyon kazandırdı. Bu ödüller 2009’dan beri Kıbrıs’ta da verilmektedir. Ne acıdır ki bizim basınım 4 yıldan beri Kıbrıs’ta da verilen bu ödüllerden haberdar olmamaktadır. İlk defa siz bu konuya ilgi gösterdiniz. Direklerarası Seyirciler, Türkiye’de kurulu olan tamamen bağımsız bir oluşum. Kendi ekonomik yapıları içerisinde Türkiye’de de Kıbrıs’ta da seyirciler kendi ceplerinden oyunları izlemekte. Oyunlarda kendi değer yargıları içerisinde etik olarak değerlendirip, övgüye layık bulduklarını ödüllendirmektedirler. GÜSAD, MAGEM, Mağusa Sanat Tiyatrosu’ndan ödül alan arkadaşlarımız oldu. Beyarmudu Belediye Başkanlığı Kıbrıs tiyatrosuna yaptığı katkılardan dolayı ödül aldı. Alper Susuzlu, Bekir Kara arkadaşlarımız ödül aldı. Bunun dışında amatör tiyatro dernekleri ödül aldı. Tabipler Birliği ödül aldı. Ancak ne yazıktır ki kendi ülkemizin basını, kendi sanatımıza, sanatçımıza ambargo uygulamakta ve bunları gündeme getirmemektedir. Ne mutlu ki siz bu konuda duyarlılık gösterdiniz” dedi.

 

“Birçok Kıbrıslı tiyatrocu ödül aldı”

Birçok Kıbrıslı Tiyatro sanatçısının ödül aldığına dikkat çeken Hazer, “Kategoriler, umut veren tiyatrocular, başarılı tiyatro sanatçıları, yardımcı sanatçılar, en iyi yönetmen, en iyi çocuk oyunları dallarında ve hizmet dallarında ödüller verildi. Uzun yıllardır tiyatro sanatına emek veren Alper Susuzlu ve Bekir Kara bu dallarda ödül aldı. Kategorileri kendileri saptıyorlar ve bu dallarda kendi izlencelerine göre değerlendirme yapıp ödül veriyorlar. Kıbrıs’taki tiyatrocular 20 civarında ödül aldı.

 

“Daha önce Türkiye’ye veriliyordu”

Daha önceki ödüller Türkiye’de veriliyordu. Bu yıl burada yapmaya karar verdiler. 2 Temmuz Kıbrıs Türk Tabipler Birliği’nde düzenlendi. Tabipler Birliği de farkındalık yarattığı için ödül aldı. 2’nci Cumhurbaşkanı Sayın Mehmet Ali Talat, LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Harmancı ödül törenine katıldı. Gönül isterdi ki bütün basının da orda olması. Haber verilmesi rağmen kendi sanatçımıza ambargolar konularak icabet edilmiyor. Türkiye’den tırnak içerisinde seçkin sanatçılar geldiğinde yazılı ve görsel basın onlarla röportajlar yapmak için birbiriyle yarışıyor” dedi.  

 

“Ambargoyu kendi basımız uyguluyor”

Kendi insanımız tarafından sanata ambargo uygulandığını söyleyen Hazer, “Kendi ülkemiz kendi sanatçımıza basınıyla, halkıyla ambargo uyguluyor. Bu ambargo ile dışarıya da açılamayız çünkü yerelleştiriliyoruz. Böylelikle gelişmemiz önünde büyük engeller oluyor. Ne acıdır ki ve ne güzeldir ki Türkiye’nin direklerarası izleyicileri bizleri ödüllendiriyor ve kendi ambargomuzu bizlere açıyor.  Kıbrıs Türk tiyatrosu gelişim gösteriyor. Bizim tiyatromuz derneklerle, kulüplerle, belediyelerle büyük bir gelişim içerisinde. Bu yatay bir gelişimdir. Dikey bir gelişim için uzun zamana ihtiyacımız vardır. Çünkü yazarımız, yönetmeniz, eleştirmenimiz yok. Ancak derneklerin, birliklerin tiyatro yapmak isteyen kişilerin çoğalmasıyla tiyatro adına iyi bir gelişim olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

 

“Herkes seçimlere katılsın”

Yaklaşan 28 Temmuz erken genel seçimlerinde vatandaşların sandığa gitmelerini tavsiye eden Ertaç Hazer, boykotun bir çözüm olmadığını belirtti. Hazer, boykotla bir çözüm olacağına inanmadığını belirterek, “Kişiler seçimi boykot da etse birileri kaybedecek birileri kazanacaktır. 257 civarında aday var. 50 kişi kazanacak. Bu demektir ki 200 civarında aday seçimi kaybedecek. 170 bin civarında bir seçmenimiz var. Bunun yarısı seçime katılmasa, boykottan dolayı katılmasa dahi seçilecek olanlar bu ülkeyi yönetecektir. Bu noktada boykot ne kadar duyarlılık ve tutarlılık gösterecektir. Herkesin seçime katılması ve tavrını daha farklı göstermesi gerektiğine inanıyorum. Mitinglere katılarak, ya da sessizlik içerisinde durarak bir eylem yapılabilir ve boykottan daha fazla ses getirir. Sandığa gidersin, mitinglere katılırsın, televizyona çıkar sessizlik eylemi yapabilirsin. Katılmamak değil, katılıp tepki göstermek gerekir. Birileri kazanacaktır. Ben de vereceğim, oyumun boşa gitmesini istemem. Verdiğim oyun değer olmasını isterim” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ