25 Mayıs 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Artık yurtdışına gitmeye gerek yok
23 Ağustos 2011 Salı 14:27

Artık yurtdışına gitmeye gerek yok

4 yıldan beri devam eden ameliyatlar nedeniyle artık yurt dışına sevke gerek kalmadığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu aracılığıyla açıklama yapan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Ortopedi Servisi hekimi Op. Dr. Cenk Soydan ve Beyin Cerrahi Servisi hekimi Op. Dr. Erol Barçın, acil müdahale gerektiren ve nörolojik kaybı olan omurga yaralanmalarında zaman kavramının önemine değinerek, “Ameliyatların Kıbrıs’ta yapılıyor olması zaman kaybını önler ve hastaların sağlıklarına kavuşması anlamında çok önemli bir avantaj sağlar” dedi.
“Belli bir süre geçtikten sonra ameliyat edilen hastalarda ameliyat sonrası yararlanıp acil ameliyata alınana göre daha azdır” diye konuşan her iki hekim, acil girişimlerde felç durumunun geri dönmesinin daha büyük bir olasılık olduğunu söyledi.


“Felç riski yüksek”
Uzman hekimler, “Hastaya 3-4 saat içerisinde acil müdahale edilmeyip de Türkiye’ye sevk edilmesi en iyi ihtimalle 2 günlük bir zamanı kapsar ve bu durum felçli hastanın geri kazanım olasılığını azaltır” ifadelerini kullandı.
Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde felçli omurga kırıklı hastaların 3 saat içerisinde ameliyata alındığını vurgulayan Barçın ve Soydan, “Hastaya müdahalede zaman kaybı yaşanmışsa, geri kazanım en iyi merkezde tedavi edilse bile çok azalır. Bu yüzden acil olarak yapılan müdahaleler gerçekten çok önemlidir. Daha önceleri Türkiye’ye sevk edilen hastaların Türkiye’deki hastanelere giriş yapıp ameliyata alınması, en erken 1 veya 2 gün sonra mümkün olabiliyordu. Bizde ise konu olan felçli omurga kırıklı hastalar ortalama 3 saat gibi kısa bir süre sonra ameliyata alınıyor” dedi.


“Hastalar ameliyatın faydasını gördü”
Son bir yılda iş veya trafik kazası geçirip omurga kırığı oluşan 8 hastanın Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi acil servisine başvurduğuna dikkat çeken her iki uzman hekim, bu hastaların 5 tanesinin omurga kırıklarına bağlı olarak kısmi veya tam felç durumlarının mevcut olduğunu kaydederek, Nörolojik hasarı olanların acil olarak (takip eden birkaç saat içinde), diğerlerinin de en yakın ameliyat gününde ameliyat edildiğini söylediler.Ameliyat edilen tüm hastaların ameliyattan fayda gördüğünü de vurgulayan Barçın ve Soydan, özellikle felç durumu olanlarda klinik düzelmelerin gözlenmesi hem hasta ve yakınlarını, hem de tedaviyi sürdüren hekimleri sevindirdiğini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ