19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Artık “Rehberi” var
26 Nisan 2011 Salı 14:33

Artık “Rehberi” var

Kıbrıs Türk halk dansları, sonunda bir “rehbere” kavuştu

Süreç içerisinde oyunu, müziği, kıyafetleriyle özünden sapmalar yaşayan Kıbrıs Türk halk dansları, uzun erimli bir çalışma sonunda “rehbere” kavuştu. Kıbrıs Türk Halk Dansları Federasyonu’nun 20 civarındaki üye derneği ve akademisyenlerin katkısıyla hazırladığı “Geleneksel Halk Dansları ve Müzik Rehberi “, 16 aylık yoğun bir çalışma sonunda tamamlandı.
Avrupa Birliği’nin finans desteğiyle federasyon tarafından hazırlanan projeyle yaşam bulan rehber, önümüzdeki günlerde üyelerin ve ilgili örgütlerin kullanımına sunulacak.


 


100’e yakın akademisyen görev aldı

 

Yaklaşık 150 civarında kaynağın tek tek incelenmesi, konferans ve sunumlar, pratik figür ve müzik çalışmalarıyla hazırlanan rehber projesinde, federasyon üyeleri, halk dansları eğitmenleri ve araştırmacılar ile profesyoneller yanında 100’e yakın akademisyen görev aldı. Projenin tamamlanmasıyla “Geleneksel Halk Dansları ve Müzik Rehberi” adıyla bir kaynak kitap hazırlandı.
 

 


DVD de hazırlandı

 

Oyunların temel figürleri, halk danslarının müziklerinin notaları, müziklerin sürati ve geleneksel çalgı aletlerinin yer aldığı bu kitaba ek olarak dansların icra edildiği bir DVD, 28 geleneksel oyunun müziklerinden oluşan bir CD, tüm kayıtları içeren 54 DVD, projeye ışık tutan ham kaynaklar da kitapla birlikte kullanıma hazır hale getirildi.


Rehber kitabın ekleriyle birlikte önümüzdeki günlerde federasyonda düzenlenecek törenle ilgililere tanıtılacağını bildiren Kıbrıs Türk Halk Dansları Federasyonu Başkanı Erdinç Akün, projeye finansman desteği sağlayan Avrupa Birliği ve Komisyon temsilcilerine teşekkür etti.

 

Federasyon yönetimi ve üye örgütler yanında özellikle Mustafa Serdengeçti, Gülay Kaşer, Nuri Ünüçok, Hüseyin Çakmak, Musa Kayra, Ayşe Türkmen ve Pervin Avcı’ya katkılarından dolayı teşekkür eden Akün, devletin ilgili birimlerinin de projeye ilgi göstermesi dileğinde bulundu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ