23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Artık hayal değil”
21 Nisan 2011 Perşembe 14:52

“Artık hayal değil”

Bakan Atun umutlu: '200 milyon Dolarlık ihracat ...'

Sanayinin geliştirilmesinde hükümetin karalı olduğunu ve 2012 ile 2013 için 200 milyon Dolar’lık ihracat hedefinin de artık hayal olmadığını vurgulayan Ekonomi Bakanı Atun, sanayi ve ticaretin geliştirilmesinin Bakanlığın görev alanı içerisinde olduğunu hatırlattı…

 

Ekonomi ve Maliye Bakanı Sunat Atun, ihracat için belirlenen 150 milyon Dolar’lık hedefe, ihracatın istikrarlı bir şekilde devam etmesi durumunda ulaşılacağını söyledi.


Atun, sanayinin geliştirilmesinde hükümetin karalı olduğunu ve 2012 ile 2013 için 200 milyon Dolar’lık ihracat hedefinin de artık hayal olmadığını belirtti.


Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Sanayi Odası’nın yeni oluşturulan Ali Çıralı başkanlığındaki yönetim kurulunu kabul etti.


Atun, kabulde yaptığı konuşmada, sanayi ve ticaretin geliştirilmesinin Bakanlığın görev alanı içerisinde olduğunu, sanayinin ülkenin kalkınması için çok önemli olduğunu ifade etti.

 Hedef sanayinin daha da büyümesi

 

“İzlemiş olduğumuz politikalar içerisinde sanayinin yıllık büyüme oranının, ülkenin yıllık büyüme beklentisi oranının üzerinde olması hedeflenmiştir” diyen Atun, temel hedeflerinin içerisinde sanayinin Gayri Safi Milli Hasılanın içerisindeki payının da arttırılması bulunduğunu kaydetti.“Yeni uygulamalar hayata geçirdik”

 

“Üretim ve ihracat ile ülke refahının artmasının” ekonominin temel kurallarından biri olduğuna işaret eden Sunat Atun, üretim ve ihracatın geliştirilmesi için varolan teşvik ve destekleri genişletip yeni uygulamalar hayata geçirdiklerini söyledi.


Üretim ve ihracatın geliştirilmesi için uygulamaların devam edeceğini ifade eden Atun, belirlenen hedeflerin ulaşılmasının ancak desteklerin arttırılması ve doğru stratejilerin hayata geçirilmesi ile mümkün olabileceğini dile getirdi.

 “Hedef 150 milyon Dolar ihracat”

 

Süt Ürünleri İmalatçılar Birliği yetkilileri ve Türkiye’nin eski Lefkoşa Büyükelçisi Şakir Fakılı’nın bulunduğu bir toplantıda 150 milyon dolar ihracat hedefi koyduklarını anımsatan Sunat Atun, “150 milyon Dolar yakalanabilecek bir hedef gibi görünüyor artık. Çünkü ilk üç aylık ihracat rakamları bize 57 milyon TL’lik bir rakam ortaya koymuştur. Bu yılsonuna kadar istikrarlı bir şekilde devam etmesi durumunda 200 milyon TL’ye (140-150 milyon dolar) tekâmül edecek” dedi.2013’te 200 milyon Dolar

 

Hedefe ulaşıldığı takdirde yeni hedeflerin de belirlenebileceğini ifade eden Sunat Atun, 200 milyon Dolar’lık ihracat hedefinin 2012 ve 2013 yılları için hayal olmadığını kaydetti.


Bakanlığın hedefinin planlı bir şekilde 5-10 yıllık hedefler koymak olduğunu belirten Atun, “Hem hükümet hem Ekonomi Bakanlığı yol haritasını çizmiş olsun, hem de bizden sonra göreve gelecek hükümetlere ışık tutsun. Sanayi stratejisinin gelişiminde Bakanlık ve Hükümet olarak son derece ısrarlıyız” dedi.


“Sanayinin hem katma değer niteliği yüksek mamuller imal etmesi hem yüksek teknoloji ve kapasiteye erişilmesi ancak dış piyasaya iyi bir entegrasyonla mümkün olabilecektir” diyen Atun, sanayicileri ihracat hedeflerine ulaşılması ve ihracat potansiyelinin artırılması yönünde ortaya konan çalışmalardan dolayı tebrik etti.


Sunat Atun, sanayi ile ilgili strateji ve planların oluşturulmasında Sanayi Odası ile birlikte hareket edeceklerini söyledi.Çıralı: 2010’da yüzde 40 arttı


Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı ise, “Bakanlığınızın ihracatın geliştirilmesi yönünde almış olduğu kararalar sevindiricidir. 2010 yılındaki ihracat bir önceki yıla göre yüzde 40 artış göstermiştir. 2011 yılının ilk üç aylık rakamları da bu yılın da geçen yıla göre en az yüzde 30-40 dolaylarında artış olacağını göstermektedir” dedi.

 Temel taş ihracat

 

Süpürülebilir ekonomik bir yapının temel taşlarından birinin ihracat olduğunu kaydeden Çıralı, ihracatın daha da arttırılması için gösterilen önemin ve işbirliğinin devamını temenni etti.


Üretim ve ihracatın geliştirilmesi için atılacak adımlarda Bakanlığın yanında olduklarını dile getiren Çıralı, küçük ve orta ölçekli işletmelerin rekabet gücünün artırılması için devam eden çalışmaların yanında, reel sektörün güçlendirilmesine yönelik Türkiye kaynaklı fonların süratle üreticilere yansıtılmasını istediklerini belirtti.

 Tedbirleri olumlu karşılıyoruz

 

Yerel ürünlerin korunması çalışmaları çerçevesinde ithal süt ürünlerine konan vergiler ve yerli ürünlerin tüketimini arttırmak amacıyla alınan tedbirlerin Oda tarafından olumlu karşılandığını söyleyen Çıralı, “Hatta neticelerini şimdiden almaya başladık, otellerin kullandığı kaşar peynirin yerel üreticilerden temin edildiğini gözlemlemekteyiz” dedi.
 

Çıralı, Bakan Atun’a yerli ürünlerden oluşan bir hediye sepeti de takdim etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ