16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Artık biz olma dönemidir!”
25 Temmuz 2013 Perşembe 10:00

“Artık biz olma dönemidir!”

UBP Lefkoşa Milletvekili adayı Sadık Gardiyanoğlu, projelendirme, üretme ve hayata geçirme konusunda mimarlığın ve müteahhitliğin verdiği deneyimlerle KKTC için hizmet etme aşkıyla yola çıktığını belirtti

HABERDAR – HABER MERKEZİ

Erken genel seçimler için geri sayım başlarken, UBP Lefkoşa Milletvekili Adayı Mimar Müteahhit Sadık Gardiyanoğlu Haberdar’a yaptığı açıklamada, aday olma sürecini ve projelerini anlattı. Birlik ve beraberlik çağrısı yapan Sadık Gardiyanoğlu, spordan, siyasete, ekonomiden, sanayiye kadar birçok projesi olduğunu kaydederek, “Herkesi tüm kalbimle seviyorum ve insanlara doğru imkânlar verilirse, başaracaklarına inanıyorum. Seçim bildirgesinde yazanları, hepimiz birlik olursak yapabileceğimize inanıyorum” dedi.

 

“KKTC’ye hizmet aşkıyla yola çıktım”

Kuşaklardır Kıbrıs’ta yaşadıklarını kaydeden Sadık Gardiyanoğlu, “Bu adanın insanıyız. Çocukluğumdan beridir kendimi hep çalışırken hatırlarım. Durup dinlendiğim hiçbir an olmadı. Üretmek, faydalı olmak benim ve ailemin en büyük hayat amaçlarından biri. Ailem ve ben uzun yıllardır insanlara hizmet etmeye onurumuzla devam ediyoruz. Projelendirmek, üretmek ve hayata geçirme konusunda mimarlığın ve müteahhitliğin verdiği deneyimlerle KKTC için hizmet etme aşkıyla yola çıktım” dedi.

 

“Birlik olursak yaparız”

Dönemin farkındalık dönemi olduğunu söyleyen Gardiyanoğlu, “Dönem artık değişti. Dönem hizmet dönemi. Ben ve sen dönemi bitti. Dönem bir olma dönemi. Kıbrıs’ta halkın kenetlenme dönemi. Başka yolumuz yok. Kavga ederek, çamur atarak hiç kimse hiçbir yere bu güne kadar gidemedi, gidemez. Başarıya ulaşmak için verimli çalışmamız gerekiyor. Yaşanan herşey bütünün hayrına olmasını niyet ediyorum. Herkesi tüm kalbimle seviyorum ve insanlara doğru imkanlar verilirse, başaracaklarına inanıyorum. Tekrar söylüyorum önemli olan niyet! Seçim bildirgesinde yazanları, hepimiz birlik olursak yapabileceğimize inanıyorum. Tabii ki tek başıma değil, niyetleri gerçekten ülkelerine hizmet olan herkesle bir olarak” dedi.  

 

“Halka hizmete hazırım”

Dönemin birlik beraberlik dönemi olduğunu belirten Gardiyanoğlu, “Ben bu ülkenin çocuğuyum. Onlar da bu ülkenin çocukları. Çocukken aynı mahallede top oynadığımız arkadaşlarımız şu an başka başka partilerde. Olabilir. Büyüdükçe görüşlerimiz değişebilir. Ama hatırlamamız gereken birşey var! Görüşümüz ne olursa olsun, hepimiz yine aynı mahallenin çocuğuyuz. Ve görüşleri her ne olursa olsun onlar yine benim çocukluk arkadaşlarım. Tanıdık tanımadık herkes için bu geçerli. Kırgınlıklarımı ben bıraktım. Bana geçmişte yapılan haksızlıkları da affettim. Şimdi yeni bir dönem. Bu yolda ben varım. Halkımıza hizmet etmeye hazırım” dedi.  

 

“Gelecek kuşakların teminatı UBP”

Sorunların demokratik ülkelerdeki gibi bizim ülkemizde de siyasetle çözüldüğünü belirten Gardiyanoğlu, “UBP Kıbrıs’ın en büyük ve en köklü siyasi partisidir. Üretim ve icraat gücü yüksek bir partidir. Ülke genelinde sağlam ve güçlü teşkilat yapısına sahip. Gençlik kolları ve Kadın kolları oldukça faal ve üretkendir. Herşeyden önce KKTC’nin kuruluşunu gerçekleştirdi. KKTC’nin kuruluşundan bu güne binlerce projede imzası yer alıyor. Yüzlerce kilometre yeni yol, eğitim kurumları, Turizm yatırımları, turizm tanıtma projeleri, alt yapı hizmetleri,  daha birçok önemli çalışmalar UBP yönetimi döneminde hayata geçmiştir. En yeni ve adanın kaderini yeniden iyiye doğru ilerletecek olan Türkiye – Kıbrıs arası su boru hattı ve elektirik nakil projesi ve daha nice projeler. Anavatan Türkiye ile bugüne kadar en iyi diyalogu kuran ve KKTC’nin gelecek kuşaklarının teminatı olduğu için UBP” dedi.

 

“Sporun dili, dini, ırkı yoktur”

Voleybol, atletizim ve model uçak branşlarında birçok başarısı ve uluslararası şampiyonlukları bulunan Sadık Gardiyanoğlu spor projelerini ise şu şekilde anlattı: “KKTC’de etik değerleri ön planda tutarak sporun bilimsel temeller üzerinde geliştirilmesine katkı sağlamaktır. AB normlarını da dikkate alınarak 67/99 sayılı beden eğitimi ve spor yasası güncel hale getirilmelidir. Ülke koşulları dikkate alınarak mevcut spor tesisleri daha kullanılabilir hale getirilmeli, ihtiyaç duyulan yeni spor tesisleri branşlarına özel tasarlanıp yapılması ve altyapının güçlendirilmesi hedefimdir.

Bireylerin sağlıklı yaşam, beslenme ve yaşam boyu spor yapma alışkanlığını kazanmaları için hertürlü etkinlik, tanıtım ve teşvik sağlanmalıdır.”

 

“Devlet olanakları sporcuların yararına kullanılmalı”

Engelliler için daha uygun bir ortamda spor yapabilmeleri için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini kaydeden Gardiyanoğlu, “Mevcut Engelliler spor Federasyonunun güçlendirilmesi ve ilgili federasyonun yapmayı hedeflediği tesis için gerekli tüm kampanyaların ve desteğin sağlanması gerekir. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızla sportif, kültürel temasların artarak devam etmesi gerekmektedir. Okullarımızın sportif başarılarında hem ilgili beden eğitimi öğretmeni, idarecisi ve sporcuların mutlaka ödüllendirilmesi ve teşvik edilmesi gerekmektedir. Ülkemiz spor ambargosu altındadır. Fakat bu ambargoyu kıran ferdi sporcularımız mevcuttur. Bu sporcularımızın yurtdışında yapılacak etkinliklerde gerek ana sponsorlarının gerekse alt sponsorların devlet tarafından tam teşvik edilmesi ve gerekli devlet olanaklarının ilgili sporcuların yararına kullanılmalıdır. Salon sporunda, müsabaka esnasında gerekli ilk yardım ekibi ve ambulansın hazır halde tutulması gerekmektedir” dedi.

 

“Spor alanında uzman doktorlar”

Sağlık Bakanlığı bünyesinde kesinlikle alanlarında uzman, sporcu sakatlığında uzman dokorların oluşturacağı bir birim oluşturulması gerektiğini vurgulayan Gardiyanoğlu, “Sakatlık anında müdahalesi yapılmalıdır. Bu birimin eksikliğinden dolayı yıllarca bizlerde bu sıkıntıları yaşamak zorunda kaldık ve ben sporu bırakmak zorunda kaldım. Aktif spor yaşantımı tamamlayıp Şu an Milli hakem olarak görev yapmaktayım. Ülkemizde Avrupa standartlarında üniversitelerimiz mevcuttur. Bu üniversitelerimizde çok değerli konularında uzman akademisyenlerimiz mevcuttur. Akademisyenlerin de içinde bulunacağı komiteler oluşturularak sporun kısa, orta ve uzun vadede izleyeceği yol haritalarının hazırlanması ve bu hazırlık aşamasında spor bakanlığından ve ilgili Fedarasyon temsilcilerinin hemfikir olacağı projelerin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Tüm sporculara özel sağlık sigortası uygulanacaktır” dedi.

 

“Halkın hizmetkârı bir bürokrasi”

Siyaset ve demokraside temel ilkelerinin özgür ve çoğulcu bir siyasal yapı ve siyasi parti yapılanması olduğunu kaydeden Gardiyanoğlu, “Temel ilkelerimiz: Özgür ve canlı bir sivil toplum. Bütün kuralları ile işleyen bir serbest pazar ekonomisi. Çok iyi işleyen, halkın hizmetkarı bir bürokrasi. Anayasada değişim ve güncellenmesi gerekmektedir. Bunun için yüksek mahkeme, başsavcılık, barolar birliği ve ilgili değişecek olan mevzuatın muhatap kişilerinden oluşacak olan komitenin acil olarak hayata geçirilmesi” dedi.

 

“Hür teşebbüs”

Ekonomide temel unsurun özgürlük, özel mülkiyet ve hür teşebbüs olduğunu belirten Gardiyanoğlu, “Temel olarak ekonomik hedef istikrarlı, sürdürülebilir bir büyüme yakalamak ve büyüyen ekonomiden değişik ekonomik ve sosyal gurupların maksimum seviyede faydalanmalarıdır” dedi.

 

“Sadece kürsü dokunulmazlığı”

İş adamı kimliği ile kamuda genel prensiplerini ve yapılması gerekenleri sıralayan Gardiyanoğlu, “Kamu Hizmeti Komisyonu tamamen bağımsız hale getirilmelidir. Merkezi sınav sistemi ile şeffaf bir şekilde ihtiyaç duyulan alanlara kadrolu istihdam yapılmalı ve takip edilmelidir. Kamu daireleri arasında nitelikli personelin, ilgili kurumun ihtiyacına göre personel transferine olanak sağlamalıdır. Üçlü kararnamelerin çerçevesi daraltılmalı ve dairelerimizin daha verimli hale getirilmesi. Bütün devlet kurumlarının Sayıştay tarafından periyodik zamanlarda denetlenmesi ve denetim raporlarının halk ile paylaşılması. Bu halıkımzın hükümet ve kamuya olan güvenini daha da perçinleyecektir. Milletvekillerinin sadece kürsü dokunulmazlığı olması gerekmektedir. Diğer dokunulmaz haklarının çerçevesi yeniden gözden geçirilmelidir” dedi.

 

“En büyük sorun kayıt dışı ekonomi”

Ülkenin ekonomik profilini çizerek çözüm önerilerini sıralayan Gardiyanoğlu, “Hukuk sistemimizin güncellenmesi ve yıllarca süren davaların en hızlı bir şekilde sonuçlandırılması gerekmektedir. Bu bağlamda ülkemizde ticari mahkemelerin kurulması gerekmektedir. Çünkü bu zaman dilimin de en uzun süren davalar alacak-verecek davalarıdır. Bu bağlamda tebliğ ve icra özelleştirilebilir. KDV ve stopajın peşin ödenmesi yerine yıl içine taksitlendirilmesi ve vergi reform ile güncellenmesi gerekmektedir. Ülkemizdeki en büyük sorun kayıt dışı ekonomidir. Gerek kamudaki ikinci iş yapanlar gerekse ülkemize üçüncü dünya ülkelerinden gelip herhangi bir yasal kaydı bulunmayan iş yapan kişilerin caydırıcı mevcut olan yasaların çalıştırılması gerekmektedir” dedi.

 

“Yolsuzluk dosyaları sonuçlandırılmalı”

Yolsuzluklara da değinen Gardiyanoğlu, “Ülkemizde sürekli olarak yolsuzluklardan bahsedilmektedir. Bu bağlamda kurulun Başbakanlık denetleme kurulunun yetki alanının genişletilmesi ve Başbakanlık denetleme kurulunun savcılığımıza sevk etmiş olduğu dosyaların mahkemeler tarafından en hızlı bir şekilde sonuçlandırılması kamu vicdanı bakımından oldukça önemlidir. Ekonomide planlamanın rolü çok önemlidir. Bu planlama çerçevesinde Ekonomi bakanlığı tüm ilgili sivil toplum örgütleriyle istişareli ve her kesimin katkı koyacağı kısa, orta ve uzun vadeli hedefi olan programları devreye koymalıdır. Geniş katılımlı olan tüm programlar altında imzası bulunan herkes tarafından sahiplenmelidir. Devlet tarafından verilen tüm kredilerin tam kontrolü gerekmektedir. Kullanılan kredinin tamamiyle devlet kontrolünde ve amacına uygun kullanılması gerekmektedir. Geriye dönüşü şu zamana kadar mümkün olmayan tüm kredilerin tekrar gözden geçirilmesi, yapılandırılması ve ekonomiye kazandırılması sağlanmalıdır” dedi.

 

“Sanayici desteklenmeli!”

Yaşanan ekonomik krizden en çok etkilenen kesimlerin başında sanayi sektörünün geldiğini belirten Gardiyanoğlu, “Ben bir mimar ve müteahhit olarak çalışıyorum ve sanayi ürünlerinden yaklaşık olarak 62 değişik sektörle koordineli çalışmaktayım. Tüm bu sektörlerle uzun yıllara dayalı dostluğum ve çalışma arkadaşlarımın sıkıntılarını yaşayarak tecrübe etmiş biriyim” dedi.

 

Girdi maliyetleri düşürülmeli

Gardiyanoğlu, sanayicinin desteklenmesi ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşması için tespitlerini ise şu şekilde sıraladı: “Enerji maliyetleri ülkemizde 45 krş kw,digger ülkelerde 15 krş-25krş kw arası değişmektedir.Bu maliyet farkı için hükümetimizin ayrı çalışma yapması ve kaynak yaratıcı projelerin gelişmesi gerekmektedir.Şu an sanayiciye 10 krş kw başına indirim yapılmaktadır ama yeterli değil.

B-Sanayicimizin enerji gideri düşük cihaz ve donanıma geçmesi için enerji verimliliği eylem planı hükümet ile ilgili sivil toplum örgütü arasında hazırlanması ve bu kapsamda yapılacak olan yatırımların düşük faizli veya kısmi hibe programından faydalandırılmalıdır. Yakın tarihte yürürlüğe giren yenilenebilir enerji sistemleri ile ilgili yasal mevzuata uygun olarak üreticimizin rüzgar veya güneş enerjisine teşvik edilmesi ve desteklenmeli. Enerjide Avrupa’da yaygın olarak kullanılan gece tarifesinin uygulanması için gereken hazırlığın ve yasal düzenlemenin yapılması. Hammadde girdilerinin özellikle KKTC’de üretilen ürünlerin KDV ve vergi oranlarının tekrar gözden geçirilmesi ve yüzde 40’ı bulan yurtdışından gelen hammadenin vergi oranlarının günün şartlarına göre revize edilmesi gerekir.”

 

“Finansman ve kredi olanakları sağlanmalı”

Yüksek faizlere karşı faiz yasasının düzenlenmesi gerektiğini belirten Gardiyanoğlu, “Mevcut yüksek faizli borçlanan sanayicinin borçlarının yeniden yapılanması ve daha düşük faiz oranlarıyla yapılandırılması gerekmektedir. Proje bazlı düşük faizli kredi olanaklarının sağlanmalı. Yüksek enflasyonlu dönemden kalma bilançoların, bir kereye mahsus bilanço affı getirilmesi gerekmektedir. Bu iş insanlarının önünde kredi aşamasında ciddi bir engel olarak durmaktadır. Kredi garanti fonunun etkin kullanılması gerekir” dedi.

 

“Üretim standartlarının geliştirilmeli”

Üreticilerin Avrupa standartlarında ISO belgesi, iş güvenirliği belgesi ve gıda sertifikası alması yönünde desteklenmesi gerektiğini söyleyen Gardiyanoğlu, “Standartların bir zaman diliminden sonra standart hale getirilmesi gerekmektedir. Teknoloji yatırım yapacak sektörlerin bu yönde özel teşvik kapsamına alınması gerekmektedir. Günümüz İnovasyon ve teknoloji zamanı olduğundan ülkemiz dünyayla beraber yenilikleri takip edecektir. Ülkemizde var olan Avrupa standartlarında olan üniversitelerin sanayinin gelişmesi ve yeni projelerin hazırlanması ve üniversite olanaklarının üreticiler tarafından mümkün kılınması gerekmektedir. AR-GE bölümünün devlet tarafından desteklenmesi gerekmektedir” dedi.

 

“Yerli üretim desteklenmeli”

Okullarda, üniversitelerde ve kurumlarda yerli üretimin kullanılmasını yaygınlaştırmak için reklamların ve tanıtım broşürlerinin hazırlanması gerektiğini kaydeden Gardiyanoğlu, “Hammadesi ülkemizde bulunan ve istihdam sağlayan ürünlerin girdi maliyetlerinin düşürülmesi, buna karşı ithalatla ilgili fonlarda yeni bir düzenlemeye gidilmelidir. Ürünün ithal edilmesi yasaklanması durumunda vatandaşlarımız ihtiyaç duyduklarını güney komuşumuzdan alacak ve ülke ekonomisinde ciddi kayıplar yaşanacaktır. İnsanın, onuruyla arasında çok ince bir tel vardır, o da sözdür. En seçkin insanlar, sözünün eri olanlardır” dedi.

 

Sadık Gardiyanoğlu kimdir?

1977 tarihinde Lefkoşa’da doğdu. Voleybol, atletizim ve model uçak branşlarında birçok başarısı ve uluslararası şampiyonlukları vardır. GençlikGücü, Koopspor ve Çetinkaya spor kulübünde lisanslı sporcu olarak voleybol liginde 14 yıl oynadı.1990-91 yılında yılın Milli olimpiyat komitesi tarafından yılın sporcusu seçildi. 1994 yılında Lefkoşa Türk Belediyesi Tiyatro gurubunda sahne aldı.1999 yılında Mimarlık fakültesinden mezun oldu. 2001 yılında itibaren Voleybol milli hakemi olarak aktif hakemliğe devam etmektedir. 2012 sezonunda yılın hakemi ödülünü aldı. Kendi özel mimarlık ofisi ve müteahhitlik şirketini 2004 yılında kurdu. Birçok sivil toplum örgütü yönetim kurulu üyeliğine devam etmektedir. UBP Lefkoşa ilçesinde dört dönemdir yönetim kurulu üyesi ve halen bu görevine devam etmekte olup. İyi derecede İngilizce bilip, evli ve bir çocuk babasıdır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ