16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ara bölgede konu: “İnsan Ticareti”
08 Nisan 2011 Cuma 15:31

Ara bölgede konu: “İnsan Ticareti”

Kıbrıs'taki ve dünyadaki insan ticaretinin farklı şekilleri hakkında bilgiler verildi…

 Adem KAVAZ

 

Hem Kıbrıs adasındaki ve hem de dünyadaki insan ticaretinin farklı şekilleri ve bugünkü durumları hakkında bilgilerin aktarıldığı “İnsan Ticaretinin Değişen Yüzleri: Zorluklar ve Geliştirilen Politikalar” konferansında ABD ve Birleşik Krallık'tan tanınmış uzmanların insan ticaretini önleme, tacirleri yargılama, kurbanları koruma ve hükümette ve sivil toplumdaki çalışmalar konusundaki geniş deneyimlerini katılımcılara aktardı.

 

Önceki gün ara bölgede gerçekleştirilen konferansta, insan ticareti konusunda 21 Mart tarihinde geçen AB Direktifi hakkında da bilgiler verildi.

 

Gündem ‘İnsan Ticareti’ idi

İnsan Ticareti konusunda farkındalık yaratmak amacıyla önceki gün ara bölgede yer alan Chateau Status'te konferans düzenlendi. Düzenlenen konferansa Avrupa Komisyonunun Güney Kıbrıs’taki Temsilciliğin Sorumlusu Androulla Kaminara, ABD’nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi Frank Urbancic, İngiltere Yüksek Komiseri Vekili Brian Olley, Vital Voices adlı Uluslararası Sivil Toplum Örgütü Başkan Yardımcısı Cindy Dyer, Araştırma ve Danışma şirketi Prologue Consulting Direktörü Mine Yücel, Güney Kıbrıs’tan Index Araştırma ve Diyalog Şirketinden Araştırmacı Yioulü Taki katıldı. Bu isimlerin yanı sıra Güney Kıbrısı Rum Yönetimi (GKRY), İçişleri Bakanı Neoclis Sylikiotis, GKRY Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Loucas Louca, GKRY İş ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sotiroula Charalambus, insan ticari ile uğraşan sivil toplum örgütleri, kurum ve kuruluşlar ile Kuzey Kıbrıs’tan Meral Akıncı, Gülçin Görkmen, Gülsen Bozkurt gibi alanında uzaman isimler de katıldı.

 

İnsan ticareti masaya yatırıldı

 

Kıbrıs'taki Avrupa Komisyonu Temsilciliği, ABD Büyükelçiliği ve İngiliz Yüksek Komiserliği tarafından birlikte organize edilen ‘İnsan Ticaretinin Değişen Yüzleri: Zorluklar ve Geliştirilen Politikalar’ konulu konferans düzenlendi.

 

Konferans’ta Kıbrıs adasındaki ve dünyadaki insan ticaretinin farklı şekilleri hakkında bilgi verilirken, konu ile ilgili olarak geliştirilen politikaları tanımlanıp bu konuyla mücadeledeki zorlukları ortaya konarak, bu alandaki ilgili taraflar arasında bağlar oluşturma amaçlamandı.

 

Yeni AB direktiflerini öğrendiler

 

Kıbrıslı uzmanlar yanında, ABD ve Birleşik Krallık'tan tanınmış uzmanlar, insan ticaretini önleme, tacirleri yargılama, kurbanları koruma ve hükümette ve sivil toplumdaki paydaşlarla çalışma konusundaki geniş deneyimlerini paylaştılar.

 

Avrupa Komisyonunu Kıbrıs yetkilisi Eleftherios Eleftheriou insan ticareti konusunda yenile geçen AB Direktifini hakkında bilgileri katılımcılara aktarırken, Kıbrıs Türk İnsan Hakları Vakfı adına Ceren Göynüklü’de konferansta söz alarak insan ticareti konusunda yapmış olduğu çalışmalarını paylaştı.

 

Kaminara: Yılda 7 yüz bin kişi kullanılıyor

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Avrupa Komisyonunun Güney Kıbrıs’taki Temsilciliğin Sorumlusu Androulla Kaminara İnsan Ticaretinin çok ciddi bir suç olduğuna dikkat çekerek, bu suçun insan haklarının ihlali olduğunun altını çizdi. Kaminara, “İnsan Ticareti modern insan köleliğidir. Yılda 700 bin kişinin insan ticaretinde kullanılıyor. Ayrıca bu konuda insanların farkındalığı da çok az. Bu yüzden sürekli olarak mutasyona uğrayarak şekil değiştiriyor” ifadelerini kullandı.

 

“Büyük oranını genç kız ve kadınlar oluşturuyor”

İnsan Ticareti konusu ile açılan davalarının başarısının çok düşük olduğuna dikkat çeken Androulla Kaminara, dünya üzerinde bir yılda 2,4 milyon kişinin insan ticaretinin kurbanı olduğunu belirtti.

 

Bu rakamın büyük bir oranının da genç kızların ya da kadınların oluşturduğunu dile getiren Kaminara, insan ticaretinden elde edilen gelirin uluslararası suçlar arasında üçüncü sırada yer aldığını açıkladı.

 

“Ülkelerle işbirliği şart”

Modern kölelik olarak adlandırılan insan ticaretinin de en son modanın ise yeni doğmuş çocukların ve hamile kadınların ticareti olduğunu kaydeden Karminara konuşmasını şöyle tamamladı:

“Kuzey’de durumun farklı değil. İnsanlık dışı şartlarda seks ticareti yapılmakta. Gece Kulüplerinin sayısında artma var ve köleliğin en şiddetlisi de orada uygulanmakta.21 Mart’taki yeni yasa ile birlikte üye ülkelerin insan ticareti ile çalışmalarını AB yasasına göre yapmak zorunda kalacak. Bu konuda diğer ülkelerle işbirliği şart. Umarım konferansla farkındalık daha da artar.”

 

 

Urbancic: ABD’de de aynı

ABD’nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi Frank Urbancic konferansta yaptığı konuşmada insan ticaretinin ABD’de benzer durum gösterdiğini söyleyerek ABD’de pasaportuna el konularak insan ticaretine zorlanan genç bir kızın hikayesini aktardı. İnsan tacirlerinin şiddet, yalan, psikolojik baskı da mağdurlara kullandığını ifade eden Urbanic, tüm ülkelere çağrıda yaparak tedbir almaya davet etti. İnsan ticaretinde uluslararası işbirliğinin olmazsa olmazı olduğunu sözlerine ekleyen Frank Urbancic, sivil toplum örgütleri ile ilişkilerin bu noktada çok önemli olduğuna dikkat çekti.

 

 

Olley: Şikâyetlerin büyük çoğunluğu insan ticareti hakkında

İngiltere Yüksek Komiseri Vekili Brian Olley, insan ticareti sorunun İngiltere’de olduğu gibi diğer ülkelerde de önemli bir sorun olduğunu açıklayarak, 2009 yılında kendilerine gelen şikayetlerde yarısının insan ticareti kurbanı olduklarının altını çizdi. Düzenlenen konferansın insanlar arasında farkındalık yaratılacağına inandığını belirten Olley, konu ile ilgili olarak uzmanlar arasında işbirliğinin şart olduğuna dikkat çekti.

 

Dyer: Her işe evet diyebilirler

Vital Voices Örgütü Başkan Yardımcısı Cindy Dyer, konuşmasının başında İnsan Ticareti’nin tüm ülkelerde var olduğunu, sorunların da çok benzerlik gösterdiğine işaret etti. Mağdurların çaresiz ve fakirliklerini insan tacirlerinin fırsat bildiklerini vurgulayan Dyner, mağdurların bu yüzden her işe evet diyebildiklerini söyledi.

 

“Tehdide maruz kalıyorlar”

Mağdurların tespit edilmesinin çok zor olduğunun altını çizen Dyner konuşmasını şöyle tamamladı:

“Yasalar geçirildiği halde bazı ülkelerde uygulanmıyor. Mahkemelerde çalışan savcılara ve polisler polislere eğitim şart. İhtisaslaştırılmaları gerek. Mağdurların ihtiyaçlarını karşılamak için ve tekrardan aynı duruma düşmemeleri için barınak olması gerek. Bazen mağdurlar tehditte alabiliyorlar şahitlik yapmasınlar diye.” 

 

Yücel: İnsan ticareti yasallaştırılıyor

Konferansa Prologue Consulting Direktörü Mine Yücel’de katılarak, 2006 yılında Kuzey Kıbrıs’ta bir araştırma yaptıklarını hatırlattı ve İnsan Ticareti’ni önlemek için herhangi bir yasanın bulunmadığına dikkat çekti. İnsan Ticareti ile ilgili olan tek yasanın 2002 yılında gece kulüpleri ve eğlence yerleriyle alakalı olduğunu anımsatan Yücel, “ Yasa gereği gece kulüpleri sayesinde insan ticareti yasallaştırılıyor.” şeklinde konuştu.

 

“Zorla çalıştırılıyorlar”

Gece kulüplerinde çalıştırılan kadınların hostes olarak adlandırıldığına ve haftada bir kontrol amaçlı hastaneye götürüldüğünü kaydederek, “2006 yılında bir araştırma yapıldı gece kulüplerinde ve orada çalışan kadınlara patronları borç senedi imzalatıldığını ya da zorla çalıştırıldığı ortaya çıktı.” diyerek konuşmasına son verdi.

 

 

Taki: Yasa var, uygulanması sıkıntılı

İnsan Ticareti konulu konferansta konuşma yapan Yioulü Taki ise Güney’de bir yasanın mevcut olduğunu fakat uygulamada sıkıntıların yaşadığını dile getirdi. 3’üncü dünya ülkelerinden Güney’e gelenlerin ucuz işçilikte kullanıldıklarına dikkat çekti ve sayının giderek artığını vurguladı.

 

Sylikiotis: Ticaretin parçası olduk

Kıbrıs Rum Yönetimi İçişleri Bakanı Neoclis Sylikiotis insan ticaretinin ırk ve sınır tanımayan bir suç olduğunu hatta kölelik olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı. İnsan ticaretinin ister istemez bir parçası olduklarını belirten Bakan Sylikiotis ülkesinin de nasibini aldığını ifade etti. Hem toplumun desteğinin hem de farkındalığın çok önemli olduğunu vurgulayan Sylikiotis, insan ticareti ile ilgili suçları engellemek istediklerini ve bunun da bir kısmını başardıklarını söyledi ve ekledi.

 

“Artık tolerans göstermeyeceğiz”

“En iyi şekilde mücadeleyi göstermek için çalışmalarımız devam edecek. Konu hakkında bir eylem planı oluşturduk ve onaylandı. Ciddi adımlar atılıyor ve cumhurbaşkanlığı da buna destek veriyor. Konu hakkında farkındalık yaratmak için farklı dillerde broşürler hazırladık ve dağıttık. Çocuk kaçakçılığı ile ilgili projelerimiz ise ilerleyen günlerde olacak. Bu suç çok ciddi bir suçtur ve dikkate almamız gerek. Tedbir almamız gerek. Artık sıfır tolerans göstereceğiz. En iyi şekilde de görevimizi yapacağız.”

 

Louca: Uluslararası bir fenomen

Kıbrıs Rum Yönetimi Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Loucas Louca tüm dünyada olduğu gibi insan ticareti sorunun ülkelerinde de görüldüğünü ifade ederek konuyla ilgili ciddi girişimler yaptıklarını belirtti. Bakan Louca yakın geçmişte insan kaçakçılığı hakkında kitapçıklar dağıtıldığını hatırlatarak, polisin gerek sosyal hizmetler, gerekse de sivil toplum örgütleri ile iletişim içerisinde olduğunu belirtti. İnsan Ticareti’nin uluslararası bir fenomen olduğunu kaydeden Loucas Louca sözlerini şöyle tamamladı:

 

“Yargı da yeniden yapılanmalı”

“Tüm ülkelerle birlikte bu fenomenle mücadele etmeliyiz. Havaalanındaki görevlilerle de iletişim içersindeyiz. Topladıkları bilgileri birimlerimize iletiyorlar. Devletin yanı sıra yargıda da yapılanma gerekiyor. Bu düzenlemeler için çalışıyoruz.”

 

 

Charalambous: Önemli adımlar attık

 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi İş ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sotiroulla Charalambous ‘İnsan Ticaretinin Değişen Yüzleri: Zorluklar ve Geliştirilen Politikalar’ konulu bir konferans gerçekleştirdiği konuşmasında, insan ticareti ile mücadele için ortak anlayışın olması gerektiğine dikkat çekti. Ortak anlayışın yanında tüm tarafların dahil olacağı ortak çabaya da ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Bakan Charalambous, insan ticareti hakkında Kıbrıs toplumunda farkındalık için önemli adımlar atıldığını, bunun yanında da beyaz kölelik ve diğer kaçakçılıklarla ilgili olarak önemli adımlar da atıldığının altını çizdi. Avrupa Birliği düzeyindeki çalışmalara katıldıklarını ve girişimlerde yaptıklarını ifade eden Sotiroulla Charalambous, yaptıkları çalışmalar hakkında şöyle bahsetti:

 

“Evlat edinme devlet kanalıyla olacak”

 

“Destek ve hizmet veriyoruz mağdurlara. 2007’den beri barınma imkanı da sunuyoruz. Yaptıklarımız küçük adımlar belki ama önemli adımlar sayılır. Geçmiş ile kıyaslandığında çalışmalarımızda daha iyi yere geldik. Bu konuda çalışmak zorundayız. Konuyla ilgili olarak özel girişimlerde de bulunuyoruz. Sosyal hizmetler ile de iletişim içerisindeyiz. İnsan kaçakçılığı (iş gücü istismarı hakkında) çalışmalarımız devam ediyor. Evlat edinme konusunda da çalışmalar yapılıyor. İlerleyen günlerde uygulanacak yasayla artık evlat edinme devlet kanalıyla olacak.”

 

 

Jakiel: 2002’den beri uğraşıyoruz

Polaris Projesi adına konferansa katılan Sarah Jakiel ise insan ticareti sorunun dünyanın her yerinde mevcut olduğunu, kendilerinin de bu sorunla 2002 yılından beri uğraştıklarını söyledi. 3-4 yıllık sürede kendilerine gelen ihbar sayısının neredeyse iki katına çıktığını vurgulayan Jakiel, ABD’de de aynı sorunların görüldüğüne dikkat çekti.

 

 

Vernon: İngiltere iyi bir destinasyon

İngiltere insan Kaçakçılığı Merkezi Başkanı Liam Vernon ise Birleşik Krallığın insan ticareti hakkında yaptığı çalışmalarından bahsetti. Son beş yılda çok sıkı çalışmalar yaptıklarını belirten Vernon, İngiltere’nin insan tacirleri için iyi bir destinasyon olduğunun altını çizdi. İngiltere’de sadece insan kaçakçılığı olmadığını, bunun yanında çocuk kaçakçılığının da söz konusunu olduğunu kaydeden Liam Vernon, yaptıkları önlem çalışmaları hakkında bilgileri katılımcılarla paylaştı.

 

Neophytou: İki toplumlu etkinler düzenleyeceğiz

 

Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Astro Radyosu’nun editörü olan Neophytos Neophytou insan ticareti olan fenomenini azaltmak için yaptıkları kampanyalardan bahsetti. İnsan ticareti hakkında mesajların verildiği kampanyaları her yıl düzenlediklerine vurgu yapan Neophytou, kampanyalarını insanlarda farkındalık yaratmak amacıyla organize ettiklerini ifade etti. Yaptıkları kampanyaları adanın kuzeyinde faaliyet gösteren Radyo Mayıs ile genişlettiklerinin altını çizen Neophytos Neophytou, “İki dilde iki toplumlu gösteriler yaptık. Dinleyicilerimize de çalışmalarımız aktarılıyor. İlerleyen günlerde de iki toplumlu etkinler düzenleyeceğiz” diyerek konuşmasını tamamladı. 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ