16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ara bölge davalık oldu!
15 Nisan 2011 Cuma 14:26

Ara bölge davalık oldu!

BM’nin evini kullanmasını engellediği gerekçesiyle 350 bin Euro'luk dava açtı

37 yıldır ara bölgede bulunana evine gidemeyen Rum kadın BM’nin evini kullanmasını engellediği ve bundan dolayı gelir kaybına uğradığı gerekçesiyle Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi’nde 350 bin Euro’luk tazminat davası açtı...

 

Ara bölgede evi olan bir kadının, Rum tarafı aleyhine açtığı davayla; ara bölgenin durumunun 1974 yılından bu yana ilk kez hukuki anlamda kuşku altında bulunduğu belirtildi.

 

Kıbrıs’ın güneyinde yayınlanan Rum gazetelerinden Fileleftheros, “Ara Bölgenin Durumuyla İlgili Dava. Ev Sahibi Kadından Kira Bedeli Kaybı Olarak 350 bin Euro’luk Dava” başlıklarıyla ilk sayfadan verdiği haberinde, ara bölgedeki İngiliz Yüksek Komiserliği karşısında evi olan kadının, Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi’nde açtığı davayla; bunca yıllık kira kaybı için 350 bin Euro’luk tazminat istediğini yazdı.

 

37 yıllık kayıp

 

Ev sahibi kadının, Birleşmiş Milletler’in (BM) evini kullanmasını engellediğini ve bundan dolayı son 37 yıldır gelir kaybına uğradığını söylediğini kaydeden gazete, söz konusu yerin 2001 yılının Ocak ayından 2004 yılının Aralık ayına kadar BM tarafından kullanıldığını, daha sonra ise terk edildiğini belirtti.

 

Davanın 2007 yılında açıldığını kaydeden gazete, duruşmanın önceki gün yapılmasının belirlendiğini anımsattı.

 

Netllik kazanması bekleniyor

 

Gazete, tazminatın ötesinde, davayla birlikte; ara bölgenin yönetimi ve bugüne kadar yitip giden kira bedelleriyle ilgili hukuki sorumluluğa kimin sahip olduğu, aynı zamanda Rum tarafının BM vasıtasıyla konuyla ilgili sorumlu olup olmadığı sorusunun netlik kazanmasını beklendiğini kaydetti.

 

Bugüne kadar mahkemeye davacı kişi, annesi ve değer belirleyen kişinin ifade verdiğini yazan gazete, Rum tarafı adına ise mahkemeye Tapu ve Kadastro ayrıca Kamu İşleri dairesinden iki çalışanın ifade verdiklerini belirtti.

 

Kira değerleri sıfır

Gazeteye göre, Tapu ve Kadastro Dairesi çalışanı ifadesinde “ara bölgedeki taşınmazların kira değerlerinin sıfır olduğunu” söyledi.

 

Mahkemenin, karar çıkmadan önce iki tarafın savunmalarını yapacakları tarihi 12 Mayıs olarak tayin ettiğini kaydeden gazete, adalet karşısında ilk kez böyle bir konunun gündeme geldiğini ve bu davanın ara bölge içerisinde taşınmazları bulunan başka mülk sahipleri için de belirleyici olacağını savundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ