16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anne adayları dikkat!
15 Temmuz 2013 Pazartesi 09:20

Anne adayları dikkat!

Meteoroloji, bu hafta hava sıcaklığının 39 dereceye kadar yükseleceğini açıklarken, Haberdar’a konuşan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Mehmet Avcı, hamileleri aşırı sıcaklara karşı uyardı

Devrim DEMİR

Hava sıcaklıklarının aşırı artması ile birlikte hamileler için de zorlu bir dönem başlamış oldu. Hamilelikte hormonlardaki değişimlere ve kan akımındaki hızlanmaya bağlı olarak vücut iç sıcaklığında doğal bir artış söz konusu. Hamilelerin buna bağlı zaten kendilerini devamlı sıcak hissederken, havaların da ısınması onları gerçekten sıkıntıya sokabileceğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Mehmet Avcı Haberdar Gazetesi’ne sıcak havalarda hamilelerin nasıl korunması gerektiği hakkında açıklamalarda bulundu.

 

“Anne karnındaki bebek etkilenir”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Mehmet Avcı, Kıbrıs’ın sıcağının sağlıklı insan üzerinde bile olumsuz etki yarattığına dikkat çekerek, “Özellikle hamileler sıcağın etkisi ile terlemeye bağlı sıvı kaybına ve tuz kaybına uğrar. Bu vücuttaki sıvı kaybı hamilelerde tansiyon yükselmesi ve düşmesi yaşanabilir. Tansiyonun düşmesi veya yükselmesi anne karnındaki bebeği olumsuz etkiler” dedi.

 

“Erken doğuma neden olabilir”

Mehmet Avcı, anne adaylarının sıcaklardan dolayı yaşadığı tansiyon düşmesi ve yükselmesi riskiyle karşı karşıya olduğunu hatırlatarak, “Hamilelerde yaşanan sıvı kaybı bebeğin rahim içerisinde sıkıntı yaşamasına ve sıkıntıdan dolayı anne adayının erken doğumuna neden olur” dedi. 

 

“Bol bol sıvı tüketilmeli”

Avcı sıcak aylarda anne adaylarının terlemeye oldukça meyilli olduklarını ve terlemeyle birlikte vücutta su kaybı yaşandığını söylerken, “Hamilelere önerim ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınarak sulu gıdalar tüketmelerini ve bol su tüketmelerini öneriyorum” dedi.

 

“Güneşe maruz kalmaktan kaçının”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Avcı, hamilelerin güneşin zararlı etkilerinden korunmak için öğle saatleri 11.00- 15.00 saatleri arasında dışarı çıkmamalarını önererek, “Hamileler dışarı çıkmak zorunda ise şapka takmalı ve yüksek faktörlü koruyucu kremler ile korunmalıdır.  Güneş ışınından korunma hamilelik lekelerinin şiddetinin artmasına karşı da iyi bir önlemdir. Cilt bakım kremleri, nemlendiriciler, hamilelik çatlaklarını azaltmak üzere uygulanan kremler ve masaj uygulamaları da faydalı önlemler arasında sayılabilir. Deniz ve havuzdan çıktıktan sonra duş almak sizi klor ve tuzun cildiniz üzerine zararlı etkilerinden korur” dedi.

“Rahat giyimi tercih edin”
Avcı güneşin yoğun olduğu saatlerde açık havada dolaşılmamasının hamileler için terlemeyi artıracak kıyafetlerden uzak durulmasını belirterek, “Hamilelerin ter emilimini sağlayan açık renk, pamuklu, keten ve geniş kıyafetler giymesi uygun olur. Sıcak havanın etkisiyle ayakların şişmemesi, nefes alabilmesi ve vücut dengesinin sağlanması için de ortopedik ve rahat ayakkabıların tercih edilmesi gerekir” dedi.

 

“Bol bol yüzün”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Avcı, hamilelerin denize sabah veya akşamüstü gitmelerinin gerektiğini söyleyerek, “Bu spor bütün vücut kaslarına diriltici etki yapar. Karın kaslarının önceden güçlenmesi doğum ve lohusalık döneminde çok faydalıdır. Hamileler için uzun yürüyüş yapmak da çok sağlıklıdır. Hamilelere özellikle önerim ıslak mayo ile kesinlikle kalmamalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ