15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anlamlı kampanya
18 Nisan 2011 Pazartesi 15:15

Anlamlı kampanya

Kanser hastası çocuklara destek için ‘Altın Kurdele’ kampanyası başlıyor

Yurdagül BEYOĞLU

 

Kendilerine “Birkaç Güzel İnsan” adını veren girişimci gençler, sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirdikleri “çöp değil kaplumbağa” ve “Gezgin Kıbrıslılar Sergisi”nin ardından bu kez de çocuk kanseri farkındalığı yaratmak ve Çocuk Onkoloji Servisine sürekli gelir sağlamak için bir kampanya başlattı.

 

‘Birkaç Güzel İnsan’adlı aktivist grubun önderlerinden Tağmaç Çankaya, Haberdar Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, 18-22 Nisan tarihleri arasında yürütecekleri tanıtım kampanyası ile ülke genelinde çocuk kanserine dikkat çekeceklerini ve halktan bununla ilgili destek isteyeceklerini söyledi.

 

Çocuklarda görülen kanser vakalarıyla ilgili olarak halkın yeterince bilgi sahibi olmadığını vurgulayan Çankaya, ayrıca KKTC’de bir Çocuk Onkoloji servisinin varlığının bilinmediğini söyledi. Bu servisin bilinmemesinden dolayı birçok hastanın yurtdışına gittiğini kaydeden Çankaya, bunun kişilere maddi ve manevi olarak zarar verdiğini dile getirdi.

 

“Hastalar iki odada yatıyor”

 

“Onkoloji Servisi aktif olarak faaliyette ve ücretsiz. Ancak bu çok fazla bilinmiyor. Herkesin yurtdışına gidecek imkanı yok. Dolayısıyla bu servisinin tüm ihtiyaçlarının giderilmesi lazım. Burada çeşitli sıkıntılar var. Örneğin 2 odada birçok hasta yatıyor. Servisi destekleyen tek kurum Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar Vakfı” diyen Çankaya, buradaki sıkıntılardan dolayı çocukların sağlık hakkının engellendiğini belirtti.

 

Kampanyanın amaçları

 

Altın Kurdele kampanyasıyla hem çocuk yaşta karşılaşılan kanserin varlığına işaret etmeyi, hem de bundan elde edilecek gelirle hastalara yardım etmeyi hedeflediklerini kaydeden Çankaya, önceden belirlenen dağıtım noktalarında (Deniz Plaza, Gloria Jean’s Coffees, Lemar, Mardo ve Pop Music Boutique) satışı yapılacak olan ‘Altın Kurdele’lerden elde edilecek gelirin Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı aracılığı ile Onkoloji Çocuk Servisinde tedavi gören çocuklar için açılmış olan banka hesabına aktarılacağını dile getirdi.

 

“Altın Kurdele bir semboldür”

 

Altın Kurdelenin, dünyada çocuk kanserini simgeleyen bir sembol olduğuna dikkat çeken Çankaya, bunun tanıtımını yaparak, bu konsepte uygun üretilen ürünlerden elde edilecek gelirin çocuk onkoloji servisine aktarılacağını yineledi.

 

Çankaya ayrıca, kampanya bitiminde Altın Kurdele konseptinin tüm haklarının Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı’na devredileceğini vurguladı.

 

“Çocuklar hasta olduklarını duyduklarında utanıyor”

 

Toplumdaki yanlış etiketlemenin hasta çocuklara olumsuz yansıdığına dikkat çeken Çankaya, kampanyayla bu konuda da bir bilinç oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

 

“Çocukların hasta-sağlıklı olarak ayrıma tabi tutulmaksızın bizim çocuklarımız olarak algılanması gerektiğini anlatmalıyız” diyen Çankaya, hasta olduğunu duyan bazı çocukların utandığını ve çevresinden koptuğunu kaydetti.

 

“40 çocuk için…”

 

Kampanya öncesinde ‘Süper Kahramanlar’ adıyla, aralarında kanser hastası çocukların da bulunduğu 40 çocuk için eğlence içerikli bir etkinlik düzenlediklerini belirten Çankaya, katılan tüm çocukların ‘hasta’ ya da ‘sağlıklı’ ayrımı yapılmaksızın bir arada eğlendiklerini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ