12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ankaraya sitem etti
14 Nisan 2011 Perşembe 14:43

Ankara'ya sitem etti

Denktaş: “Sırtta kambur, ayakta taş değiliz”

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, Türkiye'nin Gümrük Birliği anlaşmasını imzalamak suretiyle zaten ekonomik açıdan AB'nin ihtiyacını karşıladığını belirterek, ''Türkiye'nin bugün bulunduğu pozisyon, AB açısından budur ve AB açısından da en iyi pozisyondur. Türkiye'yi asli üye olduğu andan itibaren en az Almanya kadar güçlü bir üye olarak görmeyi AB asla kabul etmez'' dedi.

 

Denktaş, Doğuş Üniversitesi’nin Acıbadem Yerleşkesinde düzenlenen, ''Bir Taykacık, KKTC Sorunu Hakkında Samimi Bir Özeleştiri'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, Kıbrıslı Türklerin en büyük gücünün Türkiye kamuoyunun hassasiyeti olduğunu söyledi.

 

“Bellirsizlik süreci yaşanıyor”

Kıbrıslı Türklerin, Türkiye'den aldığı güçle yıllar boyu direnmeye çalıştığını anlatan Denktaş, Kıbrıs'ta yaşanan sürece bakıldığında tam bir belirsizlik dönemi içinde olunduğunu kaydetti.

 

Küresel krizin Kıbrıs'ı etkilemediğini, ancak ekonominin kendi içinde daha kötüye doğru gittiğini belirten Denktaş, KKTC'de birtakım mali paketlerin empoze edilmeye çalışıldığını dile getirerek, ''Özgürlükler açısından, demokratik anlayış açısından biz hakikaten çağdaş ülkeler seviyesinde bir anlayışa sahip noktadayız aslında. Bu demokratik ortamdan, bu özgürlük anlayışından geri adım atılmasından yana değiliz'' dedi.

 

“Halk şikayetçi”

 

Denktaş, Kıbrıs'taki eylemler sırasında çok küçük bir grubun Türkiye ile ilgili açtığı hakaret içeren bir pankartın bütün Kıbrıslılara mal edildiğine işaret etti. Denktaş, KKTC'de tarihin en büyük eylemleri olan bu tepkilerin, bir halkın yaşadığı ortamdan şikayetçi olması dolayısıyla, ''geleceğimi planlayabileceğim, attığım adımın nereye gideceğini bildiğim bir ortam yaratarak, kendi kendimi yönetmek ve bütün dünyaya da bunu ilan etmek istiyorum'' noktasına geldiğini gösterdiğini, ancak bir başkasını istememek anlamına gelmediğini söyledi.

 

“Kambur olarak görmekten vazgeçilmeli”

 

''Hiçbir Kıbrıslı yoktur Türkiye'ye sırtımızı dönelim diyen, hiçbir Kıbrıslı Türk yoktur Türkiye'siz yaşamak isteyen'' diyen Denktaş, ama her Kıbrıslı Türk'ün, kendi ayakları üzerinde durabilen, kendi yönetimini kendi idare eden, ticaret yapabilen, rekabet yapabilen, daha düzgün, daha adil bir düzen içerisinde yaşamak amacını taşıdığını kaydetti.

 

''Kıbrıslı Türkiyeliyi sevmez'' anlayışının doğru olmadığını dile getiren Denktaş, ''Türkiye'siz bir Kıbrıs, Kuzey Kıbrıs'sız da bir Türkiye düşünülemez'' şeklinde konuştu.

 

KKTC Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Denktaş, ''Türkiye'yi idare edenlerin, artık Kıbrıs'ı bir kambur, ayaklarına takılan bir taş olarak görmekten vazgeçmeleri gerektiğini'' belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ