19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ankara yine gergin
15 Haziran 2013 Cumartesi 08:39

Ankara yine gergin

Gezi Parkı olaylarını protesto etmek isteyen gruplara polis müdahale etti

Başkentte, akşam saatlerinde Tunalı Hilmi Caddesi’nde toplanıp, Kennedy Caddesi'nde barikat kurarak trafiği engelleyen gruba polis müdahele etti.

Kennedy Caddesi ile Atatürk Bulvarı'nın kesiştiği noktada toplanan grup, Kennedy Caddesi'ne çıkan yolları barikatlar kurarak kapattı.

Şişe ve taş fırlatan, sapanlarla misket atan gruba polis, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Grup ara sokaklara dağılırken, Kennedy Caddesi'ne çıkan yollar üzerinde kurulan barikatlar kaldırılarak, yollar trafiğe açıldı.

Müdahalenin ardından ara sokaklara dağılan gruplar yeniden bir araya geldi. Barikatlar kurup ateş yakan gruplara polisin ikinci müdahalesinin sonrasında bazı göstericiler gözaltına alındı.

İZMİR
Gezi Parkı odaklı İzmir'deki olaylarda ortalığı kırıp döken marjinal grupların, polis ve polis araçlarına saldırması ile aralarında bir banka şubesi olmak üzere işyerlerinin ateşe verildiğini gösteren kamera kayıtları yayınlandı

İzmir Emniyet Müdürlüğü, marjinal grupların eylemlerini içeren görüntü kayıtlarını gazetecilerle paylaştı. Görüntülerde ellerinde illegal grupların flamaları bulunan yüzleri maskeli kişiler, AK Parti Konak İlçe Başkanlığı binasını ve Basmane Meydanı başta olmak üzere kentin çeşitli yerlerinde polisi taşlarken görülüyor.

Görüntülerde, taş ve sopalarla kamu mallarına zarar veren, kaldırım taşlarını söken gruba polisin uzun süre müdahale etmemesi dikkati çekiyor. AK Parti Konak İlçe Başkanlığı binası önünde konuşlanan çevik kuvvet polisleri kalkanları ile kendilerini korumaya çalışırken, binaya yaklaşan bazı eylemcilere TOMA'dan su sıkılıyor. Polise taş atan kişilerTOMA'ya da zarar vermeye çalışıyor.

Otomobillere ve belediye otobüslerine zarar verenlerin bu araçların üzerine küfür içerikli yazılar yazması da dikkati çekiyor.

Uluslararası bir kahve zincirinin Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde bulunan şubesinin eylemciler tarafından yakıldığı anlar da görüntülerde yer alıyor.

İzmir'de, 58 polis memurunun yaralandığı olaylarda, aralarında 28 banka şubesi, 48 işyeri, 26 belediye otobüsü, 5 resmi kurum, 3 dershane, 17 polis otosu ve AK Parti'nin 2 ilçe binasının hasar gördüğü 170 zarar ve yağma hadisesi yaşanmıştı.

GEZİ PARKI 19. GÜNÜNE UYANDI

Taksim Meydanı, Gezi Parkı ve çevresi geceyi sakin geçirirken, sağanak bu bölgede de etkili oldu.

Gecenin ilk saatlerinde Taksim Meydanı'nda dolaşan ve Cumhuriyet Anıtı önünde piyanistin çaldığı şarkılara eşlik eden kalabalık, aniden bastıran ve yaklaşık 45 dakika süren sağanak nedeniyle çevredeki binaların önlerine ve çiçekçilerin şemsiyelerinin altına sığındı.

Yağmura rağmen bazı kişiler, şemsiye ve yağmurlukla, bir süre daha branda altında devam eden resitali dinledi.

Belediye ekipleri, yağmurun ardından sabah Cumhuriyet Anıtı'nın çevresini temizledi.

Gezi Parkı'ndaki eylemcilerden bazıları sabah saatlerinde kahvaltı hazırlığı yaparken, bazıları da çevredeki çöpleri topladı.

Yaklaşık 40 kişilik bir grubun, metro seferlerinin başlamasının ardından Taksim'den ayrıldığı görüldü.

Polis ekiplerinin AKM önündeki bekleyişi de sürüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ