20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ankara, Adana ve Gazi gergin
10 Haziran 2013 Pazartesi 11:24

Ankara, Adana ve Gazi gergin

Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları protesto eden gruplara polis müdahale etti

Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara destek vermek için Kızılay'da toplanan gruba polis müdahale etti.

Gezi Parkı eylemlerine destek için Kızılay
Meydanı'ndan toplanan grup, yolu trafiğe kapattı. Uyarılara rağmen eylemi sürdüren kalabalıktan bazı kişiler güvenlik güçlerine taş attı.

Polisin uyarısına rağmen eylemi sürdüren gruba, güvenlik güçleri gaz bombası, biber gazı ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Müdahalenin ardından kalabalık, Ziya Gökalp Caddesi, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ve Sıhhiye yönüne doğru çekildi. Atılan gazdan çok sayıda gösterici ve çevredeki vatandaş etkilendi.

Polisin ara sokaklarda da müdahaleyi sürdürdüğü kalabalık, dağıldı. Kızılay Meydanı'nda yeniden toplanan gruba polis, bir kez daha müdahale  etti.

Polis, göstericilerden biri İran uyruklu 4 kişiyi gözaltına aldı. Bu kişiler, Ankara Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Kennedy Caddesi'nde gece saatlerinde toplanan bir grup, taşlarla barikat kurup ateş yakarak gösteri yaptı.

Polis, yolu trafiğe açması ve dağılması yönünde grubu uyardı. Uyarılara rağmen eyleme devam eden kalabalıktan bazıları güvenlik güçlerine taş ve şişelerle saldırdı. Bunun üzerine polis gruba tazyikli su, gaz bombası ve biber gazıyla gruba müdahale etti.

Müdahalenin ardından kalabalık, ara sokaklara dağıldı. Daha sonra göstericilerin taşlarla kurduğu barikatlar, TOMA'lar yardımıyla yolun kenarına çekildi.

Polis, taş atan bazı eylemcileri gözaltına aldı.

ADANA
Adana'da karşıt görüşlü iki grup arasındaki gerginliği polis önledi. Dağılmayan gruba polis, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

'Gezi Parkı Eylemi'ne destek için protesto gösterisi yapan grup, dönüş yolunda Saydam Caddesi güzergahını takip edip, Akkapı Mahallesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Grup, cadde üzerinde karşıt görüşlü bir başka grupla karşılaştı. Olaya müdahale eden polis, iki grup arasına Toplumsal Olaylara Müdahale Araçları (TOMA) ve 'akrep' diye tabir edilen araçlarla barikat kurdu. Terör örgütü Abdullah Öcalan lehine slogan atan grup, polisin uyarısı üzerine dağıldı. Ancak, grubun hemen karşısında yer alan yaklaşık 500 kişilik gösterici dağılmakta direndi.

Akkapı Mahallesi'ne yürümek isteyen eylemciler, polis barikatının kaldırılmasını istedi. Adana Barosu tarafından görevlendirilen 'gözlemciler' de devreye girerek, grubun dağılmasını istedi ancak bu girişimler de sonuç vermedi. Yolda oturma eylemi yapan göstericilere polis, göstericileri tazyikli su ve gaz bombası ile grubu dağıttı.

Eylemcileri provoke edip, onları yönlendirdiği öne sürülen bir kişi ise, polis tarafından gözaltına alındı. Polisin müdahalesi sonrasında ara sokaklara kaçan göstericiler, burada da taşlarla saldırılarını sürdürdü. Polis, bölgedeki önlemlerini sürdürüyor.

GAZİ MAHALLESİ
İstanbul Gazi Mahallesi'nde yüzlerce gösterici İsmetpaşa Caddesi üzerinde saat 23.00 sıralarında toplandı. Polisin dağılın uyarısına taş, bilye ve hava-i fişeklerle karşılık veren grup, ortalığı savaş alanına çevirdi. Polis, gruba biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Göstericiler müdahale ile birlikte ara sokaklara dağıldı.

Göstericilerle polis arasındaki çatışma ara sokaklarda bir süre devam etti.

Olaylar New York'ta protesto edildi
Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylar ABD'nin New York kentinde protesto edildi.

Taksim Meydanı'ndaki göstericilere destek vermek isteyen yaklaşık 100 kişilik grup, New York'taki Union Meydanı'nda toplandı. Sosyal medya üzerinden örgütlenen grubun eylemi İstiklal Marşı ile başladı.

Türk bayrakları ve pankartlar taşıyan grup slogan atıp, marşlar söyledi.

Bazı protestocuların alınlarına 'Çapulcu' yazılı etiketler yapıştırdığı, bazılarının ise beraberlerinde tencere getirdikleri gözlendi. Grup, İngilizce ve Türkçe basın açıklaması yaparak eylemlerine son verdi.

Bazı televizyon kanallarının canlı yayınladığı eylem yaklaşık bir saat sürdü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ