19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ANKA ve Altay’a sürpriz talip
22 Nisan 2013 Pazartesi 11:19

ANKA ve Altay’a sürpriz talip

Suudi generalin, 2 milyar $’lık silah alımı için Türkiye’ye geldiği öğrenildi

Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Bin Abdullah Al Gobail, geçtiğimiz hafta Ankara’ya yaptığı resmi ziyarette, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in yanı sıra, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi. Gobail’in bu kadar yüksek seviyede kabul görmesinin ardından ise 2 milyar dolarlık silah satışı çıktı. Türkiye’nin, Suudi Arabistan’a, milli insansız hava aracı “ANKA” ile milli tankı “ALTAY”ı satmak için sözleşme görüşmeleri yürüttüğü öğrenildi.Büyük anlaşma

TSK için üretilen ve ocak ayında uçuş testleri tamamlanarak, seri üretime geçilme aşamasına gelen ANKA’ya, Suudi Arabistan’ın ilgi gösterdiği ortaya çıktı. 200 kilometrelik link menziline ve 18 saat uçuş kapasitesine sahip olan ANKA, görüşmelerde bir pürüz çıkmaması halinde Suudi Arabistan ordusu için de üretilecek.


1 milyar dolar ayrıldı

Suudi Arabistan’ın ilgilendiği diğer proje de milli tank “ALTAY” oldu. 1 milyar dolar ar-ge kaynağı ayrılan ALTAY, 60 ton ağırlığında. İlk etapta 250 adet üretilmesi planlanan tankın birim maliyetinin 5,4 milyon dolar olması tahmin ediliyor. Suudiler’in elindeki ABD yapımı “Abrams” tanklarının birim maliyeti ise 8,58 milyon dolar. Bu yüzden, Suudi Arabistan’ın ALTAY’ı tercih etmesi bekleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ