18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ANAHTAR 9 Mart’ta sinemalarda!
05 Mart 2012 Pazartesi 12:30

ANAHTAR 9 Mart’ta sinemalarda!

Yüzde yüz Kuzey Kıbrıs yapımı olan ve 6 Mart’ta GAÜ’de gerçekleşecek galanın ardından 9 Mart’ta vizyona girecek olan ‘ANAHTAR’ filminin senaristi Ferhat Atik Haberdar’a konuştu…

Haberdar Özel

Yönetmenliğini Cemal Yıldırım'ın yaptığı ve senaryosunu Ferhat Atik'in yazdığı , "Anahtar" isimli filmimiz ülkemizde 9 Mart’ta vizyona girmeye hazırlanıyor. Vizyon öncesi ilk Kıbrıs galasını sponsorlardan da olan Girne Amerikan Üniversitesi’nde yapacak olan Anahtar filmi, şu an İstanbul’da bulunan Fono Film laboratuvarlarında 35mm’ye transfer işleminde ve çoğaltma işlemleri yapılmaktadır. Bu yönü ile de Anahtar, ülkemizin 35mm'ye basılan ilk filmi olma özelliğini de taşıyacak.


Özgün müziklerini Aysun Kahraman'ın yaptığı ve Ferhat Atik'in "Sonbahar" adlı romanından esinlenilerek hayat bulan Anahtar filminde; Hatice Tezcan, Cihan Tarıman, Hüseyin Ağlamaz, Barış Burcu, Barış Refikoğlu, Rıza Şen, Dize Sıdal, DJ Bora, Fevzi Tanpınar, Melek Gözükeleş, Erhan Özbeşer, Hasan Gümüş, Umman Toprak Gancalı, İpek Amber ve Mehmet Demir rol aldı.
Filmin yapımcılığını Prequel Production ve Blue Platform Production üstlendiği Anahtar filmi, yüzde yüz Kuzey Kıbrıs ürünü. Filmin yapımcısı ve senaristi olan Ferhat Atik’e filmi Haberdar için anlattı.

 

“1971 yılını anlatan bir fasikül ve ANAHTAR…”

Soru: Ülkemiz sinemalarında gösterilecek olan ilk uzun metraj 35mm sinema filmi olduğunu bildiğimiz ANAHTAR, sizlerle yazılan bir tarih aslında. İlk basın toplantınızda bu konuyu çok özel bir hikâye ile aktarmıştınız onu yeniden alabilir miyiz?


Henüz 10 yaşındayken, birçok Lefkoşalının düştüğü bir hataya düşüp ailece Lefkoşa’nın içinden Arabahmet Mahallesi’nden dışına Yenişehir’e taşındık. Bu taşınma esnasında dolaplardan birinin arkasına yıllarca önce düştüğünü anladığım 1971 yılına, doğduğum yıla ait bir derginin eki olan ansiklopedi fasikülü buldum. O zamanlar fasiküllerle dağıtılan ve birleştirip ciltlenince hazır hale gelen ansiklopediler vardı. Bu fasikül Kıbrıs’ı anlatıyordu. 1971 yılından bahseden bu ansiklopedi parçası Kıbrıs için, “nüfusuna göre kişi başına en çok sinema salonu düşen ülke” ifadesini kullanmıştı. Bu fasikülün bahsettiği yılları hatırlayanlar, sadece Türklere ait 100’e yakın sinema salonu olan yılları bilirler. Hatta sadece Çağlayan bölgesinde 4 sinema olduğunu hatırlarlar. Oysa benim bu bilgiye eriştiğim 1981 yılında ülkemde ailenin gidebileceği tek bir sinema salonu yoktu ve 1996 senesine kadar da olmayacaktı. Ne var ki bu olumsuzluklar içinde, ben bir film hayal etmiştim. Şimdilerde, gerçeğe dönüşen bu hayali anlatmak güzel. Belli ki bu hayali yalnız kurmamışım. Bu projeyi gündeme getirdiğim telefon konuşmamızda Cemal Yıldırım otuzuncu saniyede teklifimi kabul ettiğine göre ve ardından birçok dostumuz konuya destek olduğuna göre demek ki onlar da aynı hayali kurmuşlar. Kurmasalardı bunca emeği gönüllüce ve seve seve, sabahlara kadar bizlere sunmazlardı.“ANAHTAR bir gönüllülük projesi”

Soru: Peki maddi alt yapısı nasıl oluştu? Çünkü film çekmek az bir maliyet değil.
Elbette değil. Öyle ki birçok sponsorumuz oldu. Gerek eşya, kıyafet, makyaj ve kuaför, gerek ulaşım, yiyecek, yakıt, baskı gibi alanlarda birçok sponsorumuz oldu. Bunlar dışında filmin 35mm baskıları ve kopyaları için de sponsorlarımız oldu. Cumhurbaşkanlığı, Meclis Başkanlığı, Başbakanlık, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı, Girne Amerikan Üniversitesi, King Leasure Center, Lefkoşa Türk Belediyesi, Vakıflar Bankası, Gönyeli Belediyesi, Tosunoğlu Grup, Tüfekçi Grup, Digitürk Kıbrıs ve Girne Con Kahveleri gibi bizlere maddi destekleri olanlar yanında ücretsiz haklar tanıyan çok sayıda kurum ve kuruluş oldu.


Aslında ANAHTAR bir gönüllülük projesi. Teknik maliyetler dışında, oyuncuların ve çalışanların hiçbir ücret almadan bu filme katıldıkları bir film. Buna rağmen filmin 400 bin Türk Lirası’na yaklaşan bir nominal, ani tüm bedelli bedelsiz giderlerin yazılı toplamı olan maliyeti var.Soru: Ülke tanıtımı için de önemli bir film. Peki Kuzey Kıbrıs sonrası filmin gösterimleri nerelerde yapılacak?

Bu önemli. Hakikaten bu alan çok yeni ve ilk biziz. Ancak bunun etkisi büyük olacak. Kuzey Kıbrıs’ın ardından Türkiye, İngiltere ve Türksoylu ülkelerde gösterim çalışmalarımız var. Bu anlamda film alt yazıları başta İngilizce olmak üzere yerine göre Rusça da olması için çalışmalarımız sürüyor.Soru: Şimdiye kadar da ülkemizi temsil etti ANAHTAR. Bu konuda neler oldu?

48 Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ANAHTAR özel gösterimde yer aldı. Orada da ciddi bir beğeni ile karşılaştık. Bizim için ve sinema dünyası için önemli bir isim olan Atilla Dorsay’dan güzel değerlendirmeler ve övgüler aldık. Şimdi İstanbul Film Festivali’nde özel bir gösterime hazırlanıyoruz. Yaz aylarında ise inşallah bir Avrupa bir de Asya yolculuğu olacak filmimizin.“Dünyaya göre geç birçok ülkeye göre öndeyiz…”


Soru: Sinemalarda gösterilen film fragmanınız oldukça dikkat çekti. Çok konuşuldu. 6 Mart’ta gala ve 9 Mart’ta halk buluşması ile vizyon var. Peki heyecanlı mısınız?

Kesinlikle heyecanlıyım. Film ülkemizin bir ilki. Sadece yazan çeken üreten bizler değil, halkımız da bir tarihe tanıklık yapıyorlar. Bu nedenle salonlarda olmalarını bekliyoruz. Dünyaya göre çok geç kaldık ama birçok ülkeye göre de öndeyiz bu alanda. Bu nedenle bir tarihe, sinemaya gelerek tanık olmalarını bekliyoruz.Soru: Gösterim planı nasıldır? Bir de ne bekliyorsunuz izleyici sayısı olarak?

Önce Lefkoşa’da Lemar ve Galeria’da gösterim olacak. Ardından Girne, Mağusa, Güzelyurt’ta son olarak da İskele’de gösterim planımız var. Biletler önceden satışa çıkarılacak. İzleyici sayısı olarak aslında giderek aklımızdaki rakamlar artıyor. Her yerde tanıtımlarımız var. Sosyal medya, sokak TV’leri, radyolar, TV’ler, gazeteler ve sinemalar... Gelen tepkiler oldukça güzel ve dikkat çekici. Bu kitlenin sayısının yüksek olacağını hissettiriyor. İnşallah halkımız bu filme gereken önemi verip emeğimizi takdir edecektir.


Başarılar dileriz…

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ