22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana odak Libya
17 Nisan 2011 Pazar 10:43

Ana odak Libya

Davutoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nı değerlendirdi

NATO toplantısının ana odağının Libya’da yaşanan insani durum olduğunu beyan eden Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin insanı bazda yaptığı çalışmaların takdir toplandığı anlattı…

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Gayri Resmi Toplantısı'nı ve temaslarını değerlendirdi.


Berlin'deki iki günlük NATO Dışişleri Bakanları Gayri Resmi Toplantısı'nın ardından Türk Büyükelçiliği'nde basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu "Bu toplantı çok yoğun bir gündemi barındırıyordu. Libya'daki NATO harekatı, toplantıya özel bir önem kattı. Toplantı önceki gün, Libya'daki NATO operasyonu ile ilgili istişare şeklinde başladı, çok kapsamlı bir şeklide Libya konusu ele alındı. Daha sonra, ikinci ve uzun süredir devam eden Afganistan operasyonuyla ilgili NATO-ISAF toplantısı devam etti. Önceki akşam çalışma yemeğinde bir araya geldik. Orada da NATO'nun gündeminde olan bazı konuları ele aldık.”

 

“Diğer konular gündeme geldi”

 

“Dün sabah tekrar bu konulara devam ettik. Burada özellikle ortaklık mekanizmaları, NATO'nun, diğer yapılarla geliştirdiği, İstanbul İşbirliği inisiyatifi başta olmak üzere, NATO-AB ilişkileri ve diğer konular gündeme geldi. Daha sonra NATO'nun üç ülkeyle yürüttüğü çalışmalar için, tek tek oluşturulmuş olan komisyon ve konsey toplantıları yapıldı. NATO-Gürcistan Komisyonu, NATO-Ukrayna Komisyonu, son olarak NATO-Rusya Konseyi toplantıları yapıldı. Burada çok daha kapsamlı olarak füze savunma sistemleri, nükleer ve konvansiyonel silahlarda indirim olmak üzere çeşitli konular görüşüldü" dedi.
 

 

“Türkiye takdir topladı”


Libya'ya yönelik askeri operasyona değinen Davutoğlu, "Yine Libya operasyonu, özellikle Misrata'daki insani durum, bütün görüşmelerin ana odağıydı. Şunu sizinle memnuniyetle paylaşmak isterim ki, NATO'nu Libya operasyonu toplantısında, gerek NATO'nun kendi arasında yaptığı toplantıda, gerekse ikili görüşmelerde herkesin mutabık kaldığı iki husus vardı. Birisi, Türkiye'nin Misrata'da gerçekleştirdiği insani yardım operasyonu konusunda bütün katılımcılar büyük takdir ifade ettiler. İkincisi de Türkiye'nin insani çalışmalar dışında, siyasal anlamda, diplomatik anlamda yürüttüğü çalışmalarla ilgiliydi. Birçok müttefik hem takdirlerini ifade ettiler, hem de daha fazla bilgi talep ettiler" şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ