16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Ambargoyu ilk başta kafamda aştım”
31 Mart 2011 Perşembe 14:49

“Ambargoyu ilk başta kafamda aştım”

Çiğdem Kemaller, babasından devraldığı işini tutkuya çevirdiği belirtiyor

Adem KAVAZ

 

KKTC’deki ambargo ve izolasyon engelini ilk önce kafasında aştığını, markayı ülkeye getirmek için sürekli olarak İspanya’ya gidip geldiğini ve Mango yetkililerine uzun süre ikna etmeye çalıştığını Haberdar’a anlatan genç girişimci Çiğdem Kemaller, baba mesleğine dünyaca ünlü bir markayla devam etmenin sevincini yaşadığını kaydetti.

En büyük hayalinin Mango’yu adaya getirmek olduğunu belirten Kemaller, “Bu işin tozunu, bir kere yuttum. Bir daha bu sektörden kopamam” dedi

İspanya’dan çıkarak tüm dünyadaki kadınların ilgisini çeken Mango, geçtiğimiz ay Lefkoşalı kadınlara kapılarını açtı.

Mango’nun adaya gelişinde büyük çaba harcayan genç girişimci Çiğdem Kemaller, yaşadığı süreci Haberdar’a anlattı.

 

İlk olarak bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

“18 Ağustos 1982 doğumluyum. Doğu Akdeniz Üniversitesinde Bilgisayar Enformatik üzerine eğitimimi tamamladıktan sonra aile şirketimiz olan Kemaler LTD’de görev almaya başladım. Ayrıca bu süre içerisinde University of Nicosia ‘da İşletme üzerine yüksek lisans öğrenimimi tamamladım. Hobi olarak spor yapıyorum ve moda ve tekstil sektörüyle ilgileniyorum. Mutfak Sanatlarıyla da yakından alakalıyım.”

 

Mağazanın açılışında yaptığınız konuşmada “Mango mağazası açmak benim için bir hayaldi ve bunu gerçekleştirdim” diye konuşmuştunuz, peki bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Baba mesleği olan Perakende sektörü ile ilgili iş yapmak her zaman benim öncelikli tercihimdi. Küçükken, kız kardeşimle birlikte her zaman babamdan bizi mağazaya götürmesini isterdik ve bundan büyük keyif alırdık.

 

“Tozunu yuttuk bir kere”

“Babamın her zaman bize söylediği gibi “Mağazaların tozunu yuttuk bir kere…” Gerçekten çok doğru ister istemez bu işe kapılıyorsunuz ve bu işi sevince asla bırakamıyorsunuz. Dolayısıyla en büyük etken bu sektörü çok sevmem. Mango’nun her bayan gibi benimde alışveriş yapmaktan büyük keyif aldığım bir marka olmasıdır.”

 

Bildiğiniz gibi ülkemizde izolasyon ve ambargolar söz konusu. Ambargoyu nasıl kırdınız ve nasıl ikna ettiniz Mango’yu ülkemize getirmek için? Ne kadar maliyeti oldu?

“Ambargoyu önce kafamızda aştık. Aile şirketlerimiz ambargolara rağmen Nike ve Converse gibi dünya lideri markaları Kuzey Kıbrıs’a getirmeyi başardı. Fakat buna karşın Mango firmasını ikna etmemiz uzun sürdü.”

 

“Her seferinde reddettiler”

“Bizle aynı dönemde Mango’yu KKTC’ye getirmek için başvuru olmuştu. Bizler, ilk olarak e-mail yoluyla onlara ulaşmayı denedik. Her seferinde ret cevabı verdiler. Daha sonra yüz yüze görüşmek için İspanya’ya gitmeye karar verdik.”

 

“İstemek, başarmanın yarısı”

“Uzunca bir süre İspanya ve KKTC arasında mekik dokuduk. Uzun sürmesine rağmen sonunda başarılı oldum. Bir şeyi gerçekten istemek başarmanın yarısıdır. Mango’yu çok istedik, yılmadık, başardık. Mango’yu ülkeye getirmek için hatırı sayılır bir yatırım gerekti. Ama fizibilitesi doğru hesaplanmış her yatırım sonu karlı olur! Mango’nun burada hizmete girmesi, Zara gibi diğer ünlü firmaların da adaya gelmesine ön ayak olur.”

 

Mağazanın, iç tasarımı kimin tarafından yapılmıştır?

“Mango mağazasının iç tasarımı İspanyol iç mimarlar tarafından Mango’nun en son konsepti olarak tasarlandı.”

 

Şu an çalışan kaç personel mevcut? Görevleri nelerdir?

“Mağazada çalışan 14 personelimiz bulunuyor. Mağazanın tüm bölümlerinden sorumlu olan bir müdür ve bir müdür yardımcısı, iki kasiyer, iki depo personeli, bir merchandiser (Görsel Sunum Sorumlusu), bir vitrin tasarımcısı, altı satış danışmanı görev almakta.”

 

Biraz da fiyatlar konusunda konuşalım. Fiyatlar nasıl olacak? Türkiye ile aynı mı olacak yoksa KKTC’ye özel fiyatlar mı söz konusu mu?

“Fiyatlar İspanya’nın özel belirlediği ve çevremizdeki kolay ulaşılabilecek pazarlara göre rekabetçi seviyede.”

 

Mango mağazası kadınlara özgü ürünler satıyor. Erkekler için herhangi bir çalışma var mı? Onlara özel ürünler getirmeyi düşünüyor musunuz?

“Mango’nun ‘Mango He’ adında erkelere özel koleksiyonu bulunmaktadır çok yakında mağazamızda erkek koleksiyonlarına da yer vereceğiz.”

 

Diğer bölgelerde şube açma projeleriniz var mı? Gelecekteki projeleriniz ne?

“1 Mart’tan beri faaliyette olan mağazamız müşterilerimizin yoğun ilgisi ile karşılanmıştır. Bu ilgi bizi çok mutlu etti. Bu yoğun ilgi neticesinde İleriye yönelik tasarladığımız ikinci mağazamızın Gazimağusa’ya, üçüncü mağazamızı ise Girne’ye açma planlarımız var.”

 

“Başka markalar da gelecek”

“Bu planlarımızı revize ederek erken bir zamana almamıza vesile oldu. Gelecekte ise halkımızın talep ettiği diğer markaları da dünya ile eş zamanlı olarak rahat alışveriş yapabilecekleri konforlu mağazalarda Kıbrıs halkı ile buluşturmak gibi bir planımız da var.”

 

Mağazacılık sektörü günden güne gelişiyor ve yeni mağazalar açılıyor. Bu anlamda KKTC mağazacılık sektörünü nasıl değerlendirirsiniz? Beklentileriniz nelerdir?

“Ülkemizde yeni mağazaların, yeni markaların açılması sevindirici, eskiye göre mağazacılık anlayışı insanların beklentileri ve rekabetle bağlantılı olarak çok gelişti. Mağazacılık bilimsel olarak perakende matematiği ile hesaplanıp yapılıyor. KKTC‘de de birçok marka temsil eden mağaza mevcut. Onlar da aynı bilimsel yöntemlerle işlerini yaptıklarını düşünüyorum. Dolayısıyla KKTC de perakende sektörü bu anlamda gelişiyor.”

 

“Tutkulu değilseniz başarılı olmazsınız”

“Mağazacılık sektörü özveri ve fedakarlık isteyen bir sektördür. Bu işe tutkulu değilseniz başarılı olmak mümkün değildir. Artık mağazalarda bir standart söz konusudur. Vitrin düzeninden depo düzenine kadar her şeyin bir standardı bulunuyor bu yüzden bu sektörde çalışabilecek donanımlı personele çok ihtiyaç duyuluyor. Her zaman eğitimli eleman sıkıntısı çekiliyor. Bu sektörden en büyük beklentim Kıbrıslı gençlerin mağazacılık(perakende) sektöründe çalışmayı tercih etmesidir.”

Herkesin marka konusunda mutlaka olmazsa olmazları vardır. Sizin de Mango dışında tercih ettiğiniz markalar var mı?

“Tabi ki var… Kendimi bildim bileli hayatımda var olan, 30 yıldır firma olarak temsil ettiğimiz aynı zamanda benim için ayrı bir yeri olan Nike markasından asla vazgeçemem. Bunun dışında yine şirket bünyemizde bulunan Converse markası olmazsa olmazlarım arasında.”

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

“Hayattaki en büyük şans olarak gördüğüm aileme, çok değerli insan babam Hüseyin Kemaler’e ve Annem Seyhan Kemaler’ e bana her zaman verdikleri destekten dolayı buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca sizlere de ilginizden dolayı çok teşekkür ederim.”


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ