19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Ambargo için sebep yok!”
27 Nisan 2011 Çarşamba 16:19

“Ambargo için sebep yok!”

Bakan Atun, BAE'deki temaslarına devam ediyor...

Beraberindeki bürokrat ve iş adamlarıyla birlikte BAE’de temaslarda bulunmayan devam eden Ekonomi Bakanı Atun, “Dış dünya ile bu denli uyumlu entegre olma gayretleri gösteren KKTC devletine uygulanan ambargonun artık hiç bir geçerli zemini bulunmuyor” dedi…


 

İslam Sanayi ve Ticaret Odası ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ekonomi Bakanlığı tarafından düzenlenen 13. Ticaret Fuarı ve 14. Özel Sektör Toplantısı için BAE’de bulunan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile bürokratlar ve işadamlarından oluşan heyetin temasları devam ediyor.
Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, İslam Konferansı üyesi toplam 56 ülkeden yüzlerce katılımcının bulunduğu 14. Özel Sektör Toplantısının önceki günkü “Küçük ve Orta Boy İşletmelere Sağlanan destekler -Tecrübe Paylaşımı” konulu konferansına Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun konuşmacı olarak katıldı.


Konferansta, üye dört ülkenin küçük ve orta boy işletmelere yönelik uygulama ve tecrübe paylaşımı konusu işlendi ve ülkelerin farklı uygulamaları tartışıldı. İslam ülkeleri arasında işbirliği programı dâhilinde yapılan uygulamaların anlatıldığı ve yeni uygulamalar için fikirlerin tartışıldığı konferans yaklaşık iki saat sürdü.


Konferansta konuşmacılar İslam ülkelerinde henüz faiz destekli kredi programlarının ve eğitim programlarının tam anlamıyla başlamadığını vurguladı.


 


Atun: Beş farklı şekilde kredi veriliyor


Bu yönde KKTC uygulamalarından örnek veren Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, toplam beş farklı şekilde faiz destekli KOBİ kredileri verildiğini, bunun yanında eğitim programlarının başarılı sürebilmesi için sivil toplum örgütleri ile farklı bakanlıkların işbirliğinin de yapılmasının gerekli olduğunu anlattı.


Atun, konuşmasında ülkelerin dış pazar hedefiyle KOBİ entegrasyonunu özendirmesi gerektiğini söyledi.

 “Türkiye her desteği sağlıyor”

 

Program sunucusunun, “KOBİ’lerin özellikle içinde bulunulan dönemde bazı Arap ülkelerinde meydana gelen siyasi karışıklık nedeniyle büyük sıkıntı yaşadığını ve KKTC’nin de ambargo altında tutulduğundan buna benzer siyasi sorunlar yaşadığını, bunun nasıl aşılabildiğini” sorması üzerine, Bakan Atun, tüm desteklerin Türkiye Cumhuriyeti’nin sağlamış olduğu finansal kaynaklarla yapabildiğini dile getirdi.
 

 


“Güney çözümü reddetti”

 

Kıbrıs Türklerinin BM tarafından sunulan çözüm planı lehinde oy kullanarak çözüme yönelik net bir irade ortaya koyduğunu, ancak Güney Kıbrıs halkının bu planı reddederek çözüm niyetinde olmadığını açıkça ifade ettiğini söyleyen Atun, dış dünya ile bu denli uyumlu entegre olma gayretleri gösteren KKTC devletine uygulanan ambargonun artık hiç bir geçerli zemini bulunmadığını anlattı.Ekonomi ve Enerji Bakanlığınca oluşturulan heyette, Bakan Sunat Atun, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Köseoğlu, YAGA Direktörü Derviş Besimler, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müdürü Onursal Bozkurt bulunurken, iş kesimini ise Sanayi Odası adına Umut Oza, Ticaret odası adına da Salih Çeliker temsil ediyor. Heyete KKTC Abu Dhabi Temsilcisi Fazıl Can Korkut da eşlik ediyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ