16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Altın Kumsal’da kim kime, dum duma!
15 Nisan 2011 Cuma 14:38

Altın Kumsal’da kim kime, dum duma!

Karpaz bölgesinde sahile sıfır yerler verilmeye devam ediyor!..

Ayşe BULUT - KARPAZ

 

Karpaz Bölgesi’ndeki dünyanın sayılı kumsallarından biri olan ve hem eşsiz güzelliği hem de koruma altındaki caretta caretta kaplumbağaları ve birçok türü bünyesinde barındıran Altın Kumsal’da yıllardan beridir devam eden yapılaşma veya düzenli yapılaşma adı altında yapılan turistik yerlerde yine hareketlilik yaşanıyor.

 

Bölgedeki işyeri yeni bungalov sahipleri, ekmek kapısı olan yerlerinde inşaat değil bungalov yenilenmesi yaptıklarını belirtirerek, ancak yıllardır Orman Dairesi’nin izinlerini yenilemediğinden yakınıyor. Bungalov sahipleri ayrıca, ilgili bakanlıkların bilgisinde olan yenileme çalışmalarının yanı sıra Turizm Çevre Ve Kültür Bakanlığı’nın kendilerinden proje hazırlamalarını istediğini, söz konusu çalışmaları da standartlara uygun yaptıklarını dile getirdiler.

 

Öte yandan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Orman Dairesi Müdürü İrfan Tansel Demir, bungalov sahiplerinin işgalci olduğunu ve 2005 yılından beri izin verilmeden burada olduklarını açıkladı.

 

Bungalov sahipleri, ayrıca doğa ve çevreyi koruyanların bölgede betonarme yapı yapıldığını söyler ve buna isyan ederken, konu ile ilgili olarak Haberdar’a konuşan Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Çevre ve Koruma Dairesi Doğal Hayat Şube Amiri Hasibe Kusetoğluları, AB finansmanlığında yapılan merkezin herşeye ve doğaya uygun olarak kamu yararına yapıldığını kaydetti.

 

Proje kapsamında, projelerin Mühendis Mimar Odası tarafından vizelendirildiğini, Şehir Planlama Dairesi’nce planlama onayı verildiğini dile getiren Hasibe Kusetoğluları, söz konusu projenin ilgili kaymakamlık ve belediyeler tarafından inşaat izinlerinin de harçlarının ödenerek alındığını kaydetti.

 

Kusetoğluları, ayrıca Emirname kapsamında değerlendirilerek yürürlükteki tüm yasalara uygun olarak inşaat izinleri alındığını belirterek, kamu yararı olmasına karşın söz konusu mevzuatlara uyulduğunu sözlerine ekledi.

 

Ormanlık arazi yeşillendirilecek

 

Öte yandan, Orman Dairesi tarafından bölgede tarım amaçlı olduğu belirtilen iki kişiye de; Ahmet Aktaş ve Hüseyin Civelek’e yer verildiği ilgili bakanlık tarafından da doğrulandı.

 

Orman Dairesi Müdürü İrfan Tansel Demir, ayrıca, bölgede başka arazilerin ne amaçlı kiralandığının sorulması üzerine, Mehmet Aktaş’a “Gaziler Ormanı” adı altında yeşillendirme yapmak ve tarımsal amaçlı kullanımı için protokol imzalanarak yer verildiğini söyledi. Demir, verilen söz konusu yerlerde herhangi bir inşaat veya bungalov yapımının söz konusu olmadığını da söyledi.

 

“İlgili birim Orman Dairesi”

 

Merhametsiz: Bungalavlorla Orman Dairesi ilgileniyor

İskele Kaymakamı Bünyamin Merhametsiz, Altın Kumsal’da bulunan bungalovlarla ilgilenin Orman Dairesi olduğunu belirterek, söz konusu bölgenin orman bakanlığına ait olduğunu söyledi.

 

Merhametsiz, Avrupa Birliği (AB) tarafindan finanse edilen ve Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı tarafından yaptırılan Araştırma Merkezi’nin inşaatının kaymakamlık tarafından izinli olduğunu ifade etti.

 

 

Demir: Bungalovcular izinli değil

 

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Orman Dairesi Müdürü İrfan Tansel Demir, Altın Kumsal’daki yapıların ve bungalovların 2005 yılından beri hiçbir izinleri olmadığını, işgalci durumda olduklarını açıkladı.

 

Demir, söz konusu bölgede bungalov sahiplerinin Turizm Bakanlığı tarafından istenilen projelerin hazırlanarak orman dairesine başvurularının yapılmasını beklediklerini kaydederek, proje yaparak sadece bir kişinin başvuru yaptığını dile getirdi.

 

Başvuru yapan bungalov sahibinin projesinin ilgili bakanlık olan Turizm Bakanlığı ile görüşüleceğini ve değerlendirileceğini kaydeden Demir, diğer kişilerin de başvurularını beklediklerini ifade etti.

 

Yeşillendirme ve tarım amaçlı arazi verildi

 

Öte yandan, deniz sahilinde orman arazisi olarak bilinen iki ayrı yerde Ahmet Aktaş ve Hüseyin Civelek’e yer verildi. İlgili bakanlık söz konusu yerlerin tarımsal amaçlı ve yeşillendirme amaçlı verildiğini doğruladı.

 

Orman Dairesi Müdürü İrfan Tansel Demir, ayrıca, bölgede başka arazilerin ne amaçlı kiralandığının sorulması üzerine, Mehmet Aktaş’a “Gaziler Ormanı” adı altında yeşillendirme yapmak ve tarımsal amaçlı kullanımı için protokol imzalanarak yer verildiğini söyledi. Demir, verilen söz konusu yerlerde herhangi bir inşaat veya bungalov yapımının söz konusu olmadığını da sözlerine ekledi.

 

Bungalovlar yapılırken görüş alınmadı

 

Kusetoğluları: bungalovların yapımında bizden görüş alınmadı

 

Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Çevre ve Koruma Dairesi Doğal Hayat Şube Amiri Hasibe Kusetoğluları, Altın Kumsal’daki bungalovların yapımı ile ilgili dairelerine bilgi verilmediğini belirterek, burasının orman dairesi mülkiyetinde olduğunu ve ilgili daire olan orman dairesi tarafından kiralandığını söyledi.

 

Kusetoğluları, bölgede genel olarak tüm yapılanmalarda (aktivitelerde) İskele kaymakamlığının sorumlu olduğunu dile getirerek, ancak özel çevre koruma bölgesi olduğu için Çevre Koruma Dairesi’nden görüş alınması gerektiğini kaydetti.

 

Kusetoğluları, Çevre Yasası’nın 21/1997 ‘nin 11-3 maddesine göre (21/1997 _ Özel Çevre Koruma Bölgeleri_ (3) Yukarıdaki (2)’inci fıkra uyarınca çıkarılacak Çevre Planı, Özel Çevre Koruma Bölgesinin ilan tarihinden başlayarak en geç bir yıl içerisinde hazırlanır ve ilan edilir. Özel Çevre Koruma Bölgesinin ilanından başlayarak Çevre Planının ilanına kadar geçecek süre içerisinde her türlü imar işlemleri durdurulur.) imar ile ilgili planlama yapılması gerektiğini, ancak Şehir Planlama Dairesi’nin söz konusu planlamayı yapmadığını söyledi.

 

Kusetoğluları, plandan sonra bir imar planlaması yapılmasının gerektiğini dile getirerek, bu planlamaların zamanında yapılması gerektiğini de dile getirdi.

 

 

Doğa koruma ve araştırma merkezi kurulacak

 

Karpaz’da kaplumbağaların kamp alanı yanında araştırma merkezi kuruluyor. Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Çevre ve Koruma Dairesi Doğal Hayat Şube Amiri Hasibe Kusetoğluları, AB finansmanlığında 259 milyon euroluk Kıbrıs Türk Toplumuna Yardım kapsamındaki projelerden biri olduğunu belirterek, “Potansiyel Natura 2000 Alanlarının Yönetim Planlarının Hazırlanması Projesi” kapsamında yürütülen projenin 5 bin euroluk kısmının merkez için harcanacağını açıkladı.

 

Kusetoğluları, bu kapsamda bina, malzeme, kapasite artırma, araç, gereç ve eğitimin de yer alacağını dile getirerek, çok kapsamlı olan projenin Doğa Koruma Merkez binalarını da içerdiğini kaydetti.

 

 

Proje ilgili tüm birimlerce izinli

 

Proje kapsamında, projelerin Mühendis Mimar Odası tarafından vizelendirildiğini, Şehir Planlama Dairesi’nce planlama onayı verildiğini dile getiren Hasibe Kusetoğluları, söz konusu projenin ilgili kaymakamlık ve belediyeler tarafından inşaat izinlerinin de harçlarının ödenerek alındığını kaydetti.

 

Kusetoğluları, ayrıca Emirname kapsamında değerlendirilerek yürürlükteki tüm yasalara uygun olarak inşaat izinleri alındığını belirterek, kamu yararı olmasına karşın söz konusu mevzuatlara uyulduğunu sözlerine ekledi.

 

“Proje istendi, gereken yapılacak”

Aşıkoğlu: Proje istedik, gerekeni yapacağız

 

Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, Altın Kumsal’da kendiliğinden oluşmuş bir yapılanma olduğunu belirterek, bölgedeki yapılanmanın düzenli yapılması için ilgili bakanlıklarla toplantı yapıldığını söyledi.

 

Aşıkoğlu, bungalovların belli bir düzen ve modelde yapılması için proje hazırlanmasını istediklerini kaydederek, projeleri beklediklerini ve bu konuda gereken ne ise yapacaklarını kaydetti.

 

 

Baltacıgil: Dairemiz imar ve planlamda devreye girer

 

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’na bağlı Şehir Planlama Dairesi Müdürü Hasan Baltacıgil, imara uygunluk ve projeye planlama onayı verdiklerini dile getirerek, söz konusu bölge ile ilgili herhangi bir projelendirme veya imar izni müracaatı olmadığını kaydetti.

 

Baltacıgil, fasıl 96’nın 8 maddesine göre, kaçak yapılara ancak ilgili belediye ve kaymakamlığın müdahale edebileceğini dile getirerek, proje öncesinde turizm bakanlığı, eski eserler, çevre planlamanın devrede olması gerektiğini, projelendirmelerde ise şehir planlamanın gündeme geldiğini sözlerine ekledi.

 

 

BUNGOLOV SAHİPLERİ NE DEDİ?

  

Hasan korkmaz:

“Mevcut bungalovları korumaya çalışıyoruz”

 

“1994- 2002 yılına kadar kira sözleşmesi yapılmıştı. Ancak 8 yıldan beridir buradaki kimseye kira sözleşmesi yapmıyorlar. Hiçbir gerekçeleri yoktur. 13 bungalov var, Orman Bakanlığı, Çevre ve Turizm Bakanlığı, bungolavların tamiratları için izin verdi. TC Elçiliği yardımıyla bungolavlara elektrik verilecek dediler, yol dökeceğiz dediler. Ama olmadı. Burada betonarme yapmadık. Mevcut bungolavları korumaya çalışıyoruz. Mevcutları korumak için yapın dediler, ancak izinleri vermiyorlar. Projemiz var. CTP döneminde işyerim yanmıştı, tazmin edecekler demişlerdi. Ama ne o zaman ne de şimdi zararım karşılanmadı.”

 

 

Burhan Kalın:

“Asıl devletin araştırma merkezi betonarme”

 

“Uzun yıllar buradayız, yaptığım bütün bungalovlar izinlidir. Mevcut bungalovları yeniliyoruz. Yaptıklarımız Orman Dairesi, Çevre ve Turizm Bakanlığı’ndan izinlidir. Biz standartlara uygun şekilde yenilemeleri yapıyoruz. Beton olan tuvalet gelecek yıl ahşapla kaplanacak. Esas devletin kendi yaptığı araştırma merkezi betonarmeden. Buna bakılmalı bize değil.”

 

 

Tekin Erdoğan:

“Burada betonlaşma yok”

 

“Burada betonlaşma yok. Bungalovlarımızı yeniliyoruz. Eskiler yıkıldı. Yenilenler de eskilerin yerine yapılıyor. Orman Dairesi yerinde geldi gördü inceledi. Beton yapı vardı ama yıktık. 1995 yılından beri Orman Dairesi’nden izinliyiz. İlgili bakanlık değişiklikleri gördü, bu yıl projeleri hazırlayacağız gelecek yıl hepsi projelere uygun yapılacak. Son altı yıldır bungolovlar yenilenmedi. Şimdi proje hazırlayın denildi. 8 bungolov 12’ye çıkarıldı.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ