25 Haziran 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Altın Fed endişeleri ile düştü
25 Eylül 2013 Çarşamba 13:25

Altın "Fed" endişeleri ile düştü

Altın, Fed'in teşvikleri azaltacağı endişesinin fiziki talebe ağır basması sonrası düştü

Altın Londra'da, yatırımcıların ağırlıklarını, Çin'de tatil öncesi artabilecek fiziki talebe karşılık, Fed'in varlık alımlarını düşüreceği beklentisine vermeleri ile birlikte değer kaybetti.Altın geçen hafta, Fed'in aylık 85 milyar dolar olan varlık alım programını sürpriz bir şekilde azaltmaktan kaçınmasına karşın, düştü ve düşüşünü dördüncü haftaya taşıdı. Bloomberg News'un 18-19 Eylül'de düzenlediği ankete katılan 41 ekonomistin 24'ü, Fed'in varlık alımlarının azaltılmasına yönelik ilk adımı Aralık ayında atmasını bekliyor. St. Louis Fed Başkanı James Bullard, 20 Eylül'de yaptığı açıklamada, varlık alımlarının yavaşlatılmasına Ekim ayında başlanabileceğini söyledi.Altın bu yıl, bazı yatırımcıların güçlenmekte olduğu yolundaki iyimserlikle birlikte, metalin değer koruma özelliğine olan güvenlerini yitirmeleri sonucu yüzde 21 düştü. Geçen yıl Hindistan'da sonra en büyük altın kullanıcısı olan Çin'de piyasalar 1-7 Ekim döneminde, Altın Hafta olarak adlandırılan tatilden dolayı kapalı olacak. Dolar euro karşısında, ABD hükümetinin, kanun yapıcıların borç limiti konusundaki anlaşmazlıklarından dolayı kapanmaya daha da yaklaşması ile birlikte fazla değişmedi.

Sakin bir şekilde geliyor

Çin'in borsaya kote en büyük aracı kurumunun bir birimi olan CITICS Futures Co.'nun şef yatırım stratejisti Wang Xiaoli, "Altın Hafta'daki yüksek talep beklentisi ile kuyumcuların çoğunun altın stoklamasını yapmış olmalarına karşın, fiziki alımlar, fiyatlardaki düşüşlerle birlikte sakin bir şekilde geliyor," dedi ve "Altının temel yönü, Fed'in teşvikler konusunda nasıl bir adım atabileceğine ilişkin işaretler tarafından belirlenmeye devam edecek" şeklinde görüş bildirdi.Spot altım yüzde 0.6 düşerek, Londra saati ile 10:08'de, ons başına 1,315.08 dolara geriledi. Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.9 değer kaybederek 1,315.30 dolara indi. Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 8 üzerindeydi.

 

Hükümet Fonlaması

ABD Senatosu dün, 20 Eylül'de Temsilciler Meclisi'nden geçen ve Başkan Barack Obama'nın sağlık-bakım yasası için ayrılması düşünülen parayı azaltan ve Aralık ortasına kadar federal hükümete finansman sağlayan bir tedbiri değerlendirmeye başladı. ABD'de hükümet fonlamasının zamanı 1 Ekim'de dolacak ve Hazine'nin borçlanma limitine ulaşılacağı Ekim ayı ortasında borçlanma imkanını tüketmesi bekleniyor.Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, dün 0.7 ton düşerek 1,932.4 tona indi ve Mayıs 2010'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi. ABD darphanesi U.S. Mint'in sikke altını olan American Eagle'ın satışları, kurumun internet sitesindeki verilere göre, bu ay şu ana kadar 12,000'e ulaştı ve Ağustos'taki toplam satış olan 11,500'ü aştı.Spot gümüş Londra'da yüzde 0.8 düşerek ons başına 21.4795 dolara geriledi. Platin yüzde 0.1 kayıpla ons başına 1,420.10 dolara inerken, palladyum yüzde 0.4 düşerek ons başına 711.90 dolara geriledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ