18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Allah kurtarsın”
30 Aralık 2012 Pazar 08:10

“Allah kurtarsın”

Bağış, Güney Kıbrıs’ın yaşadığı ekonomik zorluklar konusunda “Bizim kültürümüz gereği, biz düşene vuran olamayız" dedi

 

Türkiye’nin Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış,Ünyeliler Derneği'nin Beyoğlu'ndaki genel merkezine misafir oldu ve dernek üyelerinin sorularını yanıtladı.“Kıbrıs meselesi çözülene kadar”

AB sürecinde yavaşlama olduğu yönündeki eleştirileri nasıl karşıladığı sorulan Bağış, şöyle konuştu:''Rahmetli Menderes 1959'da bu süreci başlatmış, tam 45 yıl Türkiye müzakerelere başlamak için tarih bile alamamış. 17 Aralık 2004'te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan masaya yumruğunu vurmuş, o gün orada Türkiye 45 yıllık beklemeye son vermiş. Türkiye müzakere tarihi almış. 3 Ekim 2005'ten bu yana son 7 yıldır da sürecin içindeyiz. 33 tane müzakere etmemiz gereken başlık var, bunların 13'ünü açtık. Bir karar aldılar, Kıbrıs meselesi çözülene kadar açılan fasılları kapayamıyoruz ve 8 faslın açılışını da tamamen engellediler.''Bağış, müzakerelerde Türkiye'nin çıkarlarının öncelendiğini belirterek, bazı durumlarda müzakerelerin bilerek yavaşlatıldığını söyledi.“Düşene vurma olmaz”

Bir katılımcının, ''Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yakın zamanda iflasını açıklayabilir, bunu Türkiye açısından nasıl değerlendirmeliyiz, sevinmeli miyiz?'' şeklindeki sorusuna karşılık da Bağış, şunları kaydetti:''Bizim kültürümüz gereği, biz düşene vuran olamayız. 'Allah kurtarsın' diyoruz. Ama bir şeyi de düşünmeleri gerekir. Eğer 2004'te Annan Planı kabul edilmiş olsaydı, siyasi eşitliğe sahip iki kurucu devletin olduğu Kıbrıs Devletler Birliği olmuş olsaydı, Rumların çok şikayet ettikleri adadaki Türk askeri varlığı şu anda kalmayacaktı. Adada bir tek KKTC'nin kendi gücü, Rum Kesimi'nin kendi gücü ve bir de İngiltere'nin askeri üssü var. Daha önemli bir şey var, adada siyasi sorunlar kalktığı için şu anda belki en çok yatırımın, en çok turistin gittiği, senenin 300 günü güneş alan bir yer Kıbrıs, muazzam bir refah oluşacaktı. Bunlar barışı engelleyerek bu ekonomik krizin altyapısını oluşturdu. Zannettiler ki, o günkü bollukları sonsuza dek sürecek.''

 

Yurt dışındaki türk lobisi

Bağış, ''Türk diasporasının iyi örgütlenemediğini düşünüyoruz, sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir'' sorusu üzerine de bu tespite katılmadığını kaydetti.


Egemen Bağış, ''Evet, ülkemizde böyle bir intiba var. Bakın, bugün Amerika'daki her Türk'e 5 Ermeni düşer, 20 de Yunan asıllı Amerikalı düşer. Buna rağmen bugüne kadar ABD Kongresi'nden sözde Ermeni soykırımı tasarısı geçmemiştir. Orada yaşayan Türklerin bu dirayetli duruşta çok büyük payı vardır'' diye konuştu.Kendisinin ABD'de dernekler konusundaki geçmişini hatırlatan Bağış, lobi sorununun Türklerin orada birinci nesli yaşamasından kaynaklandığını vurguladı. Bağış, diğer ülke lobilerinin güçlü olmasında, onların üç ve dördüncü nesli yaşamasının etkili olduğunu kaydetti.Bağış, toplantıda, vize muafiyeti, AB müzakereleri sonrası Türkiye'nin kararı, gümrük birliği konularında merak edilenleri anlattı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ