18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alışverişte kredi kartı mı, nakit mi?
07 Ocak 2012 Cumartesi 17:24

Alışverişte kredi kartı mı, nakit mi?

Haberdar 7 Gün’e konuşan vatandaşların ortak fikri şöyle oldu:

Elif ŞEN / Haberdar 7 Gün

 

Kredi kartları, taksit imkanları, kazandırdığı puanlar ve her geçen gün yenilerinin eklendiği promosyanlarıyla çok daha cazip hale geliyor. Birçok avantajına rağmen olumsuz sonuçlar da doğuran kredi kartı kullanımı ülkemizde ne durumda? Yapılan alış verişlerde nakit mi, kredi kartı mı kullanıyorsunuz diye sokakta vatandaşa sorduk. Kimileri, hem kart hem nakit derken, bazı vatandaşlar da nakit harcamadan yana. Haberdar 7 Gün’e konuşan vatandaşların ortak fikri ise ihtiyatlı davranıp, harcamaları bilinçli yapmak üzerine oldu.

 

 

VATANDAŞ NE DEDİ!

 

Hayati Güneri

“Kredi kartı daha hesaplı”

Ben bütün alış verişlerimde kredi kartı kullanmayı tercih ediyorum. Eğer kredi kartı geçmeyen bir mağazadan ürün alıyorsam nakit kullanıyorum. Her ay maaşımı aldıktan sonra ödemelerimi yapıp, kredi kartımın borcunu da yatırdıktan sonra tekrar kart ile harcama yapmak benim için daha hesaplı oluyor.

 

 

Göral Berkant

“Faizler hesaba katılmıyor”

 

Alış verişlerimi nakit olarak yapıyorum. Cebimde nakit param olduğu müddetçe onu harcarım. Ancak çok sıkıştığım zamanlarda kredi kartına başvurmayı tercih ediyorum. Kredi kartının avantajlarından taksitli işlemlerde yararlanıyorum. Bunun yanı sıra otomatik ödeme talimatı ile fatura ödemelerimi de kredi kartı üzerinden yapıyorum. Ay sonu paramın bittiği anlarda kredi kartı kullanabilirim ancak genel tercihim nakit ödeme oluyor. İnsanların yanıldığı bir konu var. Her ay kredi kartlarının asgari ödeme miktarını bankaya yatırıyorlar. Açılan asgari miktarı harcayarak bütçe planlamasına gidiyorlar. Bu durumda da yasal sıkıntılardan kurtulduklarını zannediyorlar. Gelen faizler ne yazık ki hesaba katılmıyor. Zamanla faizler de borca eklenince bu sefer ödemelerde zorluklar yaşanmaya başlıyor. Bütün detayları hesaplayarak, dikkat ederek hareket etmek lazım.

 

 

Ahmet Ercüment

“Usulüne göre kullanmak gerekiyor”

 

Ben hem kart hem de nakit para kullanıyorum. Kartın limit bitene kadar kart kullanıyorum. Ardından da eğer harcama yapmam gerekiyorsa nakite dönüyorum. Genel olarak harcamalarımda hesaplı bir insanım. Sadece kullandığım bir kredi kartım var. Eğer bilinçli bir tüketici olmayı başarabilirseniz kredi kartının avantajları var. Ama kimileri bu işi show yapmak için kullanıyor. Her şeyi usulüne göre kullanmak gerektiğini düşünüyorum.

 

 

Havva Büyükoğlu

“Kart daha güvenli”

 

Alışveriş yaparken kart kullanmayı tercih ediyorum. Hem kullanım açısından daha kolay hem de daha güvenli. Bazı zamanlar da elbette nakit harcamalarımda oluyor. Aslında alış verişinizi nasıl yaparsanız yapın önemli olan, hesabınızı bilmeniz. Eğer hesaplı, bilinçli harcama yapıyorsanız her hangi bir problem de yaşamazsınız. Ben kredi kartı konusunda iyi bir kullanıcı olduğumu söyleyebilirim.

 

 

Hasan Özçelik

“Kart kullanmadım, kullanmayacağım da…”

Kredi kartım var ama hiçbir zaman kullanmadım, kullanmayacağım da… Param varsa alış veriş yaparım, yoksa da almam. Her zaman bu mantıkla hareket ettim. Bu devirde kimseye güvenmiyorum. Hele bankalara hiç güvenmiyorum.

 

 

Tülin Karataş

“Bütün kartlarımızı iptal ettirdik”

 

Daha geçtiğimiz günlerde eşimle birlikte kullandığım bütün kartları iptal ettirdik.  Son zamanlarda hesaplarımızın hepsini şaşırmaya başlamıştık. Ayın ortasında yarı yolda kalmaya başlayınca ikimizin de ortak kararı kartları iptal ettirmek oldu.  Ay başı aldığımız maaşı kredi kartlarının borçlarına yatırıp, cebimizdeki bütün nakiti tüketiyorduk. Ardından da tekrar kartları kullanarak harcama yapıyorduk.  Çevremdeki insanları gözlemlediğim zaman herkes aynı şeyden şikayetçi değil mi? Kıbrıs’ta ilk kredi kartları üretildiği zaman çok daha büyük avantajları vardı. Taksitli imkanlardan yaralanabiliyorduk. Sonrasında insanlar hesaplarını karıştırmaya başladıkça insanların alış verişleri de düzensizleşti. Bu devirde bana göre en doğru olan nakit harcama yaparak, hesabını bilmek.

 

 

Alkan Baykurt

“Aile bütçesini düşünerek harcamalı”

 

Ben hem kartla hem de nakit alış veriş yapanlardanım.  Harcama yapacağım duruma göre değişiyor. İhtiyaçlarımı fiyatlara göre değerlendirip öyle alıyoruz. Bazı yerler var ki nakit satış yapıyor ancak fiyat diğer mağazalardan daha ucuza oluyor. Bazılarında ise kredi kartı da geçerli oluyor. Eğer kart geçen bir yerden alış veriş yapıyorsam kartımı kullanıyorum. Ama öncelik fiyat kontrolü oluyor benim için. Promosyonlu ürünleri almaya her zaman dikkat ederim. Nakit mi kredi, kartı mı alış veriş yaptığım yere göre değişir. Bir de aile bütçesini düşünerek hareket etmek gerekli. Özellikle bu devirde ihtiyatlı davranmamız gerekiyor. Bir defa ipin ucu kaçtı mı sonrasında hesabı tutturmak neredeyse imkansız oluyor. İnsanlar sürekli kartla alış veriş yaptıklarını söylüyor. Ama aldıkları maaş yeterli mi, kartlarını düzenli ödeyebiliyorlar mı bunlar da çok önemli.

 

 

Hüseyin İbrahimoğlu

 

“Param varsa harcarım”

 

Her zaman, her yerde alış verişlerimi nakit olarak yapıyorum. Eskiden kredi kartını çok fazla kullanıyordum. Fakat sonrasında hesaplarımı şaşırmaya başladığım için iptal ettirdim. Bundan sonrasında da hiçbir zaman kart kullanmayacağım. Param varsa harcarım. Yoksa da kendim için hiçbir şey almam . Bir çok insan gerekli gereksiz kartla harcama yapıyor. Ardından da parasız kalıyor. Dikkat edilmesi gereken en önemli durum hesaplı gitmek. Aksi taktirde başa çıkılamayacak durumlarla karşı karşıya kalınabiliyor.

 

 

Mehmet Ernez

 

“Hayatım boyunca kart almadım”

 

Kredi kartım yok. Her zaman nakit harcama yapıyorum. Ne bankalara ne de kartlara güvenmiyorum. Hesabımı bilmek, ihtiyatlı davranmak adına hiçbir zaman kart kullanmadım. Hayatım boyunca kart almadım, almayacağım da. En iyisi cebindeki parayı bilerek harcamaları düzenli yapabilmek.

 

 

 

Özge Can

 

“Nakitimi karta yatırıyorum”

Yaptığım alış verişlerimde kredi kartımı kullanmayı tercih ediyorum. Elimdeki nakit parayı, kartıma yatırdıktan sonra alış verişlerimi kartla yapmak benim için çok daha avantajlı. Böylelikle hem kartımın hesabına para girişi yapılıyor, hem de ben ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum. Kartla yaptığım alış verişlerimden biriken puanlarımı da uçak bileti alırken değerlendiriyorum. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ