17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alışılmışın dışında sergi!
29 Nisan 2011 Cuma 14:43

Alışılmışın dışında sergi!

İletişim Festivali kapsamında yaratıcı fikirlerle dolu ambalaj sergisi düzenlendi

Doğu Akdeniz Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü 2011 Bahar dönemi “Yaratıcı Reklam Stratejileri- PRAD 412” öğrencileri bir dönem boyunca hocaları İpek Halim’le yaratıcı reklam teknikleri ve stratejileri üzerine yoğun bir çalışma yürüttüler. Alışılmışın dışında hangi alan ve mekânları reklam için kullanabilecekleri konusunda araştırmalar yapıp ambalaj tasarımına yoğunluk verilen derste her hafta farklı çalışmalar yürütülmüş.


Tüketici ile iletişime girmek, duygusal bir bağ kurmak, ürünü görünür kılmak ve hatta ürüne artı değer katmak için ambalajın çok önemli bir alan olduğuna dikkat çeken “Yaratıcı Reklam Stratejileri” öğrencileri son çalışmalarını 26-27 Nisan’da İletişim Festivali'nde sergilediler.

 

 

Nasıl sergilendiği de önemli

 

Neyin sergileneceği kadar nasıl sergilenip duyurulacağının da önemli oluğunu belirten Halim, kolilerden yaptıkları kulenin her bir cephesine astıkları posterler ve afişlerinde yer verdikleri halatlarla ambalajın en temel halini/kolileri kullanarak sergi öncesinde dikkat çekmeye çalıştıklarını belirtti.

 

 

Çikolata çikolata olmaktan çıktı


Açılışını İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman İrvan’ın yaptığı sergi alanı da aynı konseptin bir parçasıydı. Sergi kocaman bir kolinin içinde yer aldı.


Sergide, Sevgililer Günü'ne özel hazırlanmış çikolata ambalajlarının her biri farklı bir mesaj içeren değişik hedef kitleleri için tasarlanmış. Evlilik teklifleri için, yıllarca evli olan çiftlere tatlı anlar yaşatmak için, genç sevgililere özel, orta yaşlı sevgililer için, nişanlılara yönelik, liseli aşıklara, sevgililer gününden nefret edenlere, o gün yalnız olanlara ve kalp acısı çekenlere özel tasarımlar yapılmış. Kısacası ambalajlanan çikolata sadece çikolata olmaktan çıkıp farklı anlamlar ve artı değerler kazandı.


Hazırlanan bazı amabalajların üzerinde tüketicinin kişisel notlar yazabilmesi için sürpriz alanlar eklenmiş. Bazı ambalajların üzerinde aşk şiirleri, bazı diğer çalışmaların her bir cephesinde ise farklı aşk öyküleri anlatılmış.
 

 

23 Mayıs’ta yeniden


Serginin açılışında dersin hocası İpek Halim’le beraber "reklamda yaratıcılık nedir?" üzerine kısa bir de sunum yapan sınıfın enerjisi oldukça yüksekti. Ambalajla ilgili çalışmalarını devam ettireceklerini belirten Halim, Girne Amerikan Üniversitesinde 23 Mayıs’ta ambalajla ilgili bir çalışma daha yapacaklarını belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ