22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Alışacaklar!”
21 Nisan 2011 Perşembe 15:10

“Alışacaklar!”

TDP'li Angolemli'den Rumların tepkisine tepki!

Yurdagül BEYOĞLU

 

DAÜ İletişim Fakültesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nün ICOGRADA üyeliğine kabul edilmesine tepki gösteren Lefkoşa Üniversitesi’nin (Rum) üyeliğin geri alınması istemiyle ICOGRADA’ya şikayette bulunmasını değerlendiren TDP milletvekili Hüseyin Angolemli “alışacaklar” dedi.

 

Rumların yaptığının yanlış olduğunu kaydeden Angolemli, görüşmelerin sürdüğü bir esnada bu tür olayların yaşanmasının müzakereleri baltalayacağını ifade etti.

 

“Güney Kıbrıs kendini yavaş yavaş alıştırmak zorunda. İlk anda zor gelecek ama alışacaklar” diyen Angolemli bunun bilimsel bir kabul olduğunu, KKTC’nin tanınması anlamına gelmediğini vurguladı.

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nün ICOGRADA (Uluslararası Grafik Tasarım Birlikleri Konseyi) üyeliğine kabul edilmesine Rum tarafının tepkileri sürerken, Konsey üyesi Lefkoşa (Rum) Üniversitesi’nin bu konudaki itirazları dikkate alınmadığı gerekçesiyle üyelikten çekilebileceği  kaydedildi.

 

 

“Çekilsinler de görelim”

 

TDP milletvekili Hüseyin Angolemli Rum’ların üyelikten çekileceği yönündeki söylemler üzerine “çekilsinler de görelim” dedi. Haberdar Gazetesi’ne konuşan Angolemli, DAÜ’nün bilimsel bir çalışma sonucu üyeliğe kabul edildiğini, dolayısıyla Rumların yaptığının yanlış olduğunu ifade etti.

 

“KKTC’ye olumsuz bakışları olabilir ancak bir bilim kurumuna politik bakılamaz. Zaten ICOGRADA’ya kabulde DAÜ’ye kuruluş gözüyle bakıldı. Devlet organı olarak bakılmadı” şeklinde konuşan Angolemli, görüşmelerin sürdüğü bir esnada bu tür davranışlar sergilemenin görüşmelerin seyrini baltalayacağını belirtti.

 

“DAÜ de Kıbrıslı”

 

Angolemli, DAÜ’nün kurucularının da Kıbrıslı, dolayısıyla AB vatandaşı olduğunu anımsattığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Rumların itirazları hoş karşılanmamaktadır. Güney Kıbrıs yavaş yavaş kendini bu tür olaylara alıştırmak zorundadır. İlk anda zor geliyor ama alışacaklar. Bu KKTC’nin tanınması anlamına gelmiyor. Onlar KKTC’yi değil, bilimi kabul ettiler”

 

 

“Sapla samanı ayırsınlar”

 

Güney Kıbrıs’a sapla samanı ayırması çağrısında bulunan Angolemli, “neredeyse nefes aldırmayacaklar” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ