20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alerjisi olanlar, spor yaparken dikkat
31 Mayıs 2013 Cuma 08:35

Alerjisi olanlar, spor yaparken dikkat

Uzmanlar uyarıyor: Alerjik şoka girilebilir!

Gıda alerjisi olanların, spor yapmadan önce tükettikleri gıdaya dikkat etmeleri gerektiği aksi takdirde alerjik şoka girebilecekleri bildirildi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Allerji-İmmünoloji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emel Kurt, gıdalara ve ilaçlara alerjisi olanları spor yaparken dikkatli olmaları konusunda uyardı.

"Alerjik olunan gıda veya ilaç alındıktan sonra egsersiz yapıldığında alerji hatta alerjik şok ortaya çıkabilir" diyen Kurt, alerjik olunan gıda alındıktan sonra birkaç saat içinde spor aktivitesi yapılırsa ciltte kaşıntı, döküntü ile beraber nefes darlığı ve ciddi durumlarda şokun ortaya çıkabileceğini kaydetti.

Egzersizle, alerjik şok tetiklenmesinin daha çok gıda alerjileri ile ortaya çıktığına dikkati çeken Kurt, "Tükettiği gıdaya karşı alerjisi olduğunu bilmeyen kişiler, spor yaptığı sırada ortaya çıkan alerjik şoku, kalp krizi zannedebilirler. Bu hastaların, alerji olduğu tespit edilerek, ilaç tedavilerinin düzenlenmesi gereklidir" diye konuştu.

Kurt, kişilerin alerjisi olduğu gıdaları, yürüyüş, koşma, bisiklete binme veya yüzme gibi çeşitli spor aktiviteleri yapmadan önce tüketmemeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ