19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alerji sebebi!
03 Nisan 2011 Pazar 16:54

Alerji sebebi!

Kozmetik ürünler özellikle çocuklarda cilt rahatsızlıklarına sebep oluyor!

Avrupa Alerji ve Klinik İmünoloji Akademisi, alerjik cilt rahatsızlıklarının çocuklar arasında önemli ölçüde arttığını bildirdi.

Uygunsuz ve kötü kalitedeki losyonlar, nemlendiriciler, deodorantlar ve makyaj ürünlerindeki koku ve koruyucu işlevi gören alerjen maddelerin çocuklarda görülen deri hastalıklarını ikiye katladı.

Kaşıntılı deri kabarcıkları, uçuklar veya egzaman şeklinde görülen bu sorunlar, Avrupa Birliği tarafından yayınlanan 26 alerjen madde olarak tanımlanmış maddelerin aşırı kullanımı veya kullanılan miktarın etiket üzerinde gösterilmemesi nedeniyle temas halinde ortaya çıkıyor.

11-13 Kasım tarihleri arasında İtalya, Venedik’te düzenlenen olan “Cilt Alerjisi Toplantısı” nın arifesinde yapılan bu açıklama tezgah üstü ürünlere de dikkat çekiyor. Toplantıya tüm dünyadan dermatologların, alerji uzmanlarının ve çocuk doktorlarından oluşan 300 kişilik uzman ekibinin katılması bekleniyor.

Özellikle çocukların hassas oluşundan kaynaklanan bu sorun basit rahatsızlıklardan ağır cilt hastalıklarına kadar birçok konuda çocuk sağlığını tehdit ediyor. Bilinmeyen ürünlerin kullanımı, uzun fiyatı nedeniyle sağlık kontrolünden geçmemiş krem ve deodorant benzeri ürünlerin yasal olmayan yollardan satılması hem yetişkin hem de çocuk sağlığına büyük tehdit oluşturuyor.

Konuya önlem almak isteyen ebeveynlere verilebilecek en büyük tavsiye ise tanınmamış, üzerinde etiketi ve bandrolü olmayan ürünlerin kullanılmamasıdır. Bilindik markalar ve ürünler dışında kutusuz satılan, içeriği belli olmayan ve Sağlık Bakanlığı onayı bulunmayan kozmetik ürünlerinden önemle kaçınmak gereklidir.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ