20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKPnin anlamadığı şey...
26 Mart 2013 Salı 09:38

'AKP'nin anlamadığı şey...'

Times'dan çok sert Türkiye eleştirisi

Times, 'tekadamcılığın giderek pekiştiği Ankara'nın' dünyanın büyük gazeteci cezaevini kurduğunu yazıyor.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın basının kendisine nazik olmasını beklediğini, bu beklentiyi karşılamayanların ağır bedel ödediğini yazıyor.

"49 muhabir cezaevinde"

"49 muhabir cezaevinde" diyen Times, Türkiye'nin Çin ve İran'ı geride bıraktığını söyleyen Gazetecilere Koruma Komitesi'nin çizdiği tabloyu aktarıyor.

Tayyip Temel örneğini veriyor gazete. Azadiya Welat gazetesi genel yayın yönetmeninin yasadışı Kürt örgütlenmesine üye olduğu suçlamasıyla, Türkiye'nin Kürtçe basılan tek gazetesinin başındaki isim olarak 20 yıl cezaevinde kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtiyor.

"Son örnek Hasan Cemal"

Hükümetin basın üzerinde baskı yaptığını yazan Times, bu nedenle tanınmış pek çok ismin işten çıkarıldığını belirtiyor; son olarak aynı akıbeti Hasan Cemal'in paylaştığını yazıyor.

Başbakan Erdoğan'ın başlarda liberaller ile Batı'dan alkış toplayan iyileştirme çabalarının şimdilerde kızgın saç üzerindeki su gibi hızla buharlaştığını belirtiyor.
Times'a göre Adalet ve Kalkınma Partisi'nin - bir Amerikalı gazetecinin işaret ettiği şekilde anlayamadığı şey - "ifade özgürlüğünün demokrasi kadar önemli değil, demokrasinin ta kendisi olduğu." (BBCTÜRKÇE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ