19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP sandıkta ne yapacak?
12 Nisan 2011 Salı 14:35

AKP sandıkta ne yapacak?

Adil Gür, genel seçime iki ay kala partilerdeki son durumu değerlendirdi…

Türkiye’de, 12 Haziran’daki seçime sayılı günler kala adaylar kesinleşti ve seçimde sandalye sayısının nasıl olacağı yönünde çeşitli tahminler ortaya atıldı.

A&G Araştırma Şirketi’nin sahibi Adil Gür, Milliyet gazetesinden Serpil Çevikcan’a değerlendirmelerde bulundu.

Adil Gür, “AK Parti seçim kampanyasını yeni anayasa ve 15 Nisan’da açıklanacağı söylenen 2023 vizyonu üzerine oturtacak gibi görünse de, mitinglerde bugüne kadar olduğu gibi daha çok yerel hizmetler ve icraatları işleyecek” dedi.

Gür, “22 Temmuz 2007 genel seçimleri öncesinde e-muhtıra, 367 krizi gelişmeler Ak Parti oyları için itici güç olmuştu. Şimdi durum farklı! Bu sandığa nasıl yansır?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“O tarihlerde yaşanan bu gelişmelerin Ak Parti oylarına etkisinin 3-4 puandan daha fazla olduğunu sanmıyorum. 2007’de AK Parti oylarını yüzde 47’lere taşıyan lokomotif güç ekonomi ve başarı algısıydı. 12 Haziran’da da AK Parti oylarını belirleyecek ana temanın günlük yaşamdan memnuniyet ve başarı algısı olacağını düşünüyorum.”

Peki Ergenekon süreci, özellikle de gazetecilerin gözaltına alınması iktidar partisinin oy oranını nasıl etkiler? Gür’ün yanıtı şöyle: “Türkiye gündemine giren her konuda olduğu gibi bu konuyu da seçmen oy vermeyi düşündüğü partinin yaklaşımı doğrultusunda değerlendiriyor. İktidara oy vermeyi düşünenler ağırlıklı olarak doğru, CHP ve MHP’ye oy vermeyi düşünenler ise yanlış buluyor. Kutuplaşma nedeniyle bu tür olaylar seçmen tercihlerinde önemli değişikliklere neden olmuyor.” 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ