15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKEL’den kuzey turu
19 Nisan 2011 Salı 13:00

AKEL’den kuzey turu

Kiprianu önderliğindeki AKEL heyeti, BKP'yi ziyaret etti


Genel Sekreteri Andros Kiprianu önderliğindeki AKEL heyeti, önceki gün Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) ofisini ziyaret ettiği bildirildi.


Kıbrıs’ın güneyinde yayınlanan Politis gazetesi “Eroğlu Çerçeve Dışında... Andros Kiprianu-İzzet İzcan Görüşmesi... Nüfus Sayımı İstiyorlar...” başlıklarıyla aktardığı haberinde, İzcan ve Kiprianu’nun açıklamalarına yer verdi.
 

Habere göre, Kıbrıs sorunu ve Kıbrıslı Türklerin gerçekleştirdiği mitinglerden bahseden Kiprianu, “Maalesef müzakerelerde ilerleme olmadı” diyerek bunun sorumluluğunu Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na yükledi. Kiprianu ayrıca Kıbrıslı Türklerin protestolarına tam destek verdi.
BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan ise, Kıbrıs müzakerelerine değindi ve Kıbrıslı Türklerin, BM gözetiminde nüfus sayımının yapılmasını ve ileri sürdükleri demografik yapının değiştirilmesi yönündeki çabaların son bulmasını istediğini ifade etti.
 


 

Koruçam ve Karpaz ziyareti
 

Öte yandan Haravgi gazetesi, BKP ofisine gerçekleştirilen ziyaretin ardından Kiprianu’nun, beraberindeki heyetle birlikte, “Kormakiti”deki (Koruçam) Maronitleri ve Karpaşa’da yaşayan Rumları ziyaret ettiğini yazdı. Gazete Kiprianu’nun ayrıca Koruçam’da “Agios Gerogios” Kilisesinde düzenlenen ayine katıldığını kaydetti.


Haberi “Zorluklar Bizi Yanış Yöne Götüremez... Öncelik Çözüm... AKEL ve Başkan Her Zaman Maronitlerin Yanında... ” başlıklarıyla yayımlayan gazete, Kiprianu’nun ziyaretleri esnasında Kıbrıs sorunuyla ilgili yaptığı açıklamaları aktardı.
 

Kiprianu, Koruçam’da Maronitlere seslendiği konuşmasında, “her zaman Maronitlerin yanında olduklarını” söyledi. Kiprianu, “Türk uzlaşmazlığından kaynaklanan zorluklarla karşı karşıya kalmalarına ve Kıbrıs Rum toplumu içerisinde aldıkları saldırılara rağmen Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin hedeften şaşmayacaklarını” öne sürdü.
 

 

Hristofyas’tan 3 yılda 72 ziyaret


 

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın ve Rum Hükümetinin Kıbrıs sorununun çözümünün ileri götürülmesine yönelik faaliyetlerine değinen Kiprianu, “Hristofyas’ın 3 yıl içerisinde yurt dışına 72 ziyaret gerçekleştirdiğine, ayrıca (Rum) Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu’nun da sürekli yurt dışı ziyaretleri gerçekleştirdiğine” dikkat çekti.


Kiprianu ayrıca, Hristofyas’ın; “askeri bölgeler olan Agia Marina” (Gürpınar) ve “Asomatos” (Özhan) köylerine yeninden yerleşilmesi hakkını müzakereler masasında gündeme getirdiğini ifade etti.
 

Maronitler ve Karpaşa’da kalan Rumlar da bazı sorunlarını dile getirdiler ve Hristofyas ile AKEL’e, verdikleri destekten dolayı teşekkürlerini sundular.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ