19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKEL: Türk tarafı suçlanır
13 Nisan 2011 Çarşamba 12:22

AKEL: 'Türk tarafı suçlanır'

Kiprianu, olası bir başarısızlıktan Türk tarafını sorumlu tuttu!

Hristofyas’ın başkanlığında Kıbrıs sorununun çözülmesi yönündeki en organize çabanın gerçekleşmekte olduğunu belirten Kiprianu, bu çabaların başarısızlığa uğraması durumunda bunun sorumlusunun Kıbrıs Türk tarafı olacağını iddia etti.


AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ve Meclis Grup Sözcüsü Nikos Katsuridis, Kıbrıs sorununun çözümü için yürütülen doğrudan müzakerelerde ilerleme sağlanamadığını belirterek bu durumdan Kıbrıs Türk tarafının sorumlu olduğunu iddia ettiler.
Güneyde yayınlanan Haravgi gazetesinin haberine göre, AKEL Merkez Komitesi üyeleri, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın da hazır bulunduğu bir toplantıda, Kıbrıs Komünist Partisi’nin (KKK) 85 ve AKEL’in 70. kuruluş yıldönümü sebebiyle önceki gün bir araya geldiler.

 

Kiprianu: Mücadelenin ödülü
Toplantıda konuşan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, AKEL’in geçmişten bugüne geçirdiği evrelere geniş şekilde değindiği konuşmasında, Hristofyas’ın Rum Yönetimi Başkanlığı’na seçilmesinin AKEL’in mücadelesinin bir ödülü olduğunu vurguladı.
Hristofyas’ın başkanlığında Kıbrıs sorununun çözülmesi yönündeki en organize çabanın gerçekleşmekte olduğunu belirten Kiprianu, bu çabaların başarısızlığa uğraması durumunda bunun sorumlusunun Kıbrıs Türk tarafı olacağını iddia etti.
 

“Sorumlu Eroğlu’nun tutumu”
Öte yandan, AKEL Meclis Grup Sözcüsü Nikos Katsuridis İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen ve “ilerici Kıbrıslı Türklere seslendiği” bir etkinliğe katıldı ve burada yaptığı konuşmada “şu ana kadar müzakerelerde anlaşmaya varılabilmesi için ortaya hiçbir şeyin çıkmadığını, bunun sorumlusunun ise Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun tutumu olduğunu” iddia etti.
 

“Nüfus 700 ial 800 bin”
Katsuridis; Eroğlu’nun tezlerinin, Kıbrıs sorununun 1974’te çözüldüğüne inanan Bülent Ecevit’in tezleriyle örtüştüğünü savundu ve yakın geçmişte altı Kıbrıslı Türk partisi ve iki sendikasının temsil edildiği bir sempozyumda Kuzey Kıbrıs’taki nüfusun 700 ila 800 bin olduğunun, bunlardan sadece 150 bininin Kıbrıslı Türk olduğunun ifade edildiğini söyledi.
 

“Kıbrıslı Türklerin geleceği olmaz”
“Bölünmüşlüğün devam etmesi halinde Kıbrıslı Türkler için geleceğin olmadığını” savunan Katsuridis; Kıbrıslı Rumlar için de bunun büyük sorun olduğunu ileri sürdü.
Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şu anda Kıbrıs sorununun çözümünü istemediğini, bu yöndeki bir isteğinin belki seçimlerden sonra olabileceğini de öne süren Katsuridis; Erdoğan’ın geçen ay Kıbrıslı Türklere yönelik “saldırısının, Kuzey Kıbrıs’ta kimin sözünün geçtiğini göstermek amacıyla bilinçli yapıldığına inandığını” da iddialarına ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ