18 Kasım 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKEL farkı kapatıyor
11 Mayıs 2011 Çarşamba 11:20

AKEL farkı kapatıyor

Rumca gazetelerde , seçimler ve seçim anketleriyle ilgili haberler yayımlandı.

Fileleftheros gazetesi 22 Mayıs tarihinde Rum tarafında gerçekleştirilecek olan Milletvekili seçimleri için her şeyin hazır olduğunu yazdı.Örnek ve asıl oy pusulalarının basımının  tamamlandığını kaydeden gazete, toplam 558 bin 800 oy pusulasının basılacağını belirtti.
17’si Atina, Selanik, Ldondra Manchester, Patra’da olmak üzere bin 203 seçim merkezinin olacağını aktaran gazete; Maronit, Ermeni ve Latin Dini Gruplarının temsilciliklerinin seçilmesi için de ayrı merkezin oluşturulacağını yazdı.Alithia gazetesi ise yapılan açıklamaya göre Rum tarafında seçim sandıklarının sabah 7.00’da açılacağını ve 18.30’da kapacağını, 12.00 ile 13.00 arasında bir saatlik aranın olacağını yazdı.

DİSİ birinci sırada
Simerini gazetesi seçime gittikçe yaklaşılırken “Insights Market Research” şirketinin 7-8 Mayıs tarihlerinde Sigma Televizyon Kanalı ile Simerini adına yaptığı ankete yer verdi.
Gazete birinci parti olarak anketten DİSİ’nin çıktığını, bunu AKEL’in takip ettiğini yazdı.
Habere göre “Önümüzdeki Pazar günü seçimler olsa kime oy verirdiniz?” sorusuna ankete katılanların yüzde 28.9’u DİSİ, yüzde 27.6’sı AKEL, yüzde 11.7’si DİKO, yüzde 6.4’ü EDEK, yüzde 3.3’ü EVROKO, yüzde 2.7’si Çevreciler ve Ekologlar Hareketi, yanıtını verdi.
Habere göre aynı soruya, ankete katılanların yüzde 8.9’u “oy kullanmayacağım”, yüzde 7,3’ü “henüz karar vermedim”, yüzde 2’si “boş oy kullanacağım”, yüzde 1.3’ü de “diğer” yanıtı verdi.Gazeteye göre “Oy vereceğiniz partiden bağımız olarak, hangi partinin kazanacağını düşünüyorsunuz?” sorusuna ise ankete katılanların neredeyse yarısı, yani yüzde 48’i “DİSİ”, yüzde 25’i “AKEL” yanıtını verirken, yüzde 27’si de “bilmiyorum/ yanıt vermiyorum” şekilde cevap verdi.

AKEL Farkı Kapatıyor
Öte yandan Politis gazetesi “Fark Yüzde 0.7” başlığı altındaki haberinde “GPO” şirketinin gerçekleştirdiği ankete yer verdi. Anket sonuçlarına göre partilerin sıralamasına yer veren gazete, DİSİ’nin yüzde 28.1 ile birinci sırada bulunduğunu, DİSİ’yi yüzde 27.4 ile AKEL’in takip ettiğini belirtti.Gazete, AKEL ile DİSİ arasında sadece yüzde 0.7’lik bir fark olduğuna dikkat çekti.Haberde ayrıca Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’a yönelik görüşler sorgulandığında, ankete katılanların yüzde 51’i olumlu, yüzde 45’i de olumsuz görüş belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ